18. května 2020 15:00

5 věcí, které chceme od vylepšené Mafie: Český dabing je jen špička ledovce

Vylepšení zbožňované mafiánské série vzbudilo očekávání fanoušků po celém světě. Shrnuli jsme, co bychom si od něho nejvíc přáli.

Co nevidět nás čeká kompletní vylepšená mafiánská sága pro současnou generaci konzolí a taky na PC. Nejvíce péče bude věnováná prvnímu dílu – čeká ho kompletní remake na novém enginu, včetně rozšíření příběhu i hratelnosti. V případě dvojky a trojky pak půjde o vylepšení formou remasteru, což však neznamená, že by se pokračování také nemohla dočkat výraznějších zásahů. Jaké by to měly být?

1) Český dabing

Diskutuje se o něm všude. U dvojky by s ním neměl být problém, technicky bude stačit přilepit ten starý k nové edici. Jenže jednička nebude pouhým otiskem originálu, takže jedinou možností je nahrát ho celý znovu, aby pasoval na nové scény i upravené dialogy. A hned je jasné, že fanoušci originálu budou brblat, přestože původní dabing měl k dokonalosti daleko jak technickou kvalitou, tak výkony některých herců.

Proslýchá se, že český distributor Cenega skutečně vytvořil celý dabing znovu s novými herci. Původní sestava by sice byla fajn a zahrála by na nostalgickou notu, jenže třeba Antonín Molčík (Don Salieri) už je bohužel po smrti a nepochybujeme, že sehnat většinu herců původní sestavy je dnes těžko rozlousknutelný oříšek.

Nové nadabování by bylo nejen skvělé, ale mohlo by být i lepší než to původní. Kdo se chce utápět v čistokrevné nostalgii, může hrát dokola originální Mafii.

2) Kompletní soundtrack a hudbu!

Co rozhodně zachovat chceme, je kompletní soundtrack, který dodával tak parádní atmosféru zejména jedničce – zdravíme do nebe hlavně krále gypsy jazzu Django Reinhardta. Bez jeho kytarových melodií vyjížďky po Lost Heaven prostě nefungují.

To ukázaly verze hry určené pro Steam a další digitální platformy, kde byly použité písničky odstraněny, jelikož jim vypršela licence. Šlo je sice do hry neoficiálně nahrát, ale k tomu bychom se u vylepšené verze fakt nechtěli snižovat..., pokud by to vůbec šlo.

3) Zodpovězený otazník

Nemalé ambice druhého dílu musely být nakonec osekány, což se projevilo například na městě Empire Bay, které zůstalo polomrtvou kulisou k projížďkám mezi misemi. Jelikož už víme, že v případě dvojky půjde pouze o remaster, nečekáme tady zásadní posun. Ale co příliš rázně ukončený příběh, který nechal otevřenou otázku: „Jak opravdu dopadl Joe?“

Třetí díl totiž naznačil, že mohl mít trochu méně krutý osud, než jak se zdálo právě v závěrečných scénách dvojky. A proč to nezjistit formou přidaného epilogu či rovnou několika úplně nových misí?

4) Nepřidávat víc, než je nutné

Chápeme, že mapa původní hry je v dnešních měřítcích směšně malá a jistě neuškodí, když se Lost Heaven rozroste, pokud budou zachovány jeho čtvrti, nejznámější dominanty a typická zákoutí. Pak by ale bylo fér, kdyby ve městě přibylo možností a aktivit, ale těch nepovinných.

Co by zamrzelo nejvíc, kdyby tempo hry narušovaly nekonečné přejezdy mezi vzdálenými lokacemi nebo snad nutné, jednotvárné a otravné dobývací mise, jako tomu bylo v případě dílu třetího. Prosíme: ať příběh zůstane králem!

5) Zbavte trojku kazů a hlušiny

Právě příběh v Mafii III hezky začal, ale pak se postupně ztratil pod nánosem nablblé vyvražďovačky konkurenčních gangů, která připomínala dvanáctihodinové směny na třídírně šroubků po dvanácti odpracovaných letech. „Co sis myslel, chlapečku? Že je život za hranou zákona nějaká vzrušující jízda plná chlastu, holek a zábavy?

Jenže právě tohle obsazování mapy bylo tak srostlé s postupem ve hře, že ho těžko půjde jen tak obejít. Šlo by třeba přidat možnost každou rutinní obsazovací misi prostě přeskočit s tím, že ji za vás vyřeší některý z vašich pobočníků, a případně pak přehrát jen závěrečnou příběhovou animaci?

Určitě je i co remasterovat. Hra totiž trpěla značnou nevyvážeností – chvilku vypadala skvěle, ale pak se projevil jeden z grafických glitchů a klidně byste řekli, že jde lacinný port z PlayStationu 2. Definitive Edition je zkrátka šancí, jak by si mohla i třetí Mafia částečně spravit reputaci.

A co je vaším největším přáním pro definitivní verzi mafiánské trilogie?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný