16. června 2014 13:00

Představitel Hannibala začínal jako tanečník

Jak se dánský sympaťák dostal k roli ďábelského lidojeda?

Pokud neholdujete dánské národní kinematografii, zřejmě jste představitele seriálového Hannibala Madse Mikkelsena doposud znali jenom jako záporáka Le Chiffre z bondovky Casino Royale.

Právě při jejím natáčení projevil své pověstné soustředění na práci. Zatímco všichni okolo vyšilovali ze skutečnosti, že dostal práci protivníka celosvětově známého agenta 007, Mikkelsen až do této chvíle žádnou bondovku nikdy neviděl.

Soustředil se však plně na svou roli a nakonec tak překvapil projevem jednoho z nejlepších bondovských padouchů v novodobé historii.

A podobně profesionálně v seriálu Hannibal proslavil i titulního sériového vraha. Postavu, s níž jsme si doposud asociovali pouze Anthonyho Hopkinse (Mlčení jehňátek), Mikkelsen rozkreslil tak bravurně, že si získal srdce milionů diváků.

Roztančené začátky

V rodném Dánsku dnes Mikkelsen platí za etalon herectví, veřejnou tvář celé dánské filmařiny. Letos osmačtyřicetiletý Mikkelsen však paradoxně začínal jako tanečník, nikoliv jako herec. Jako profesionál se tancem živil osm let.

Neměl ani herecké rodiče. Jako syn bankéře a zdravotní sestry žijící na předměstí Kodaně si však zamiloval rozhlasová dramata. "Na počátku života nám všem velmi silně pracovala představivost," popisuje Mikkelsen své vzpomínky na dětství. "Stačilo zavřít oči a představovat si, že jsme v příběhu."

Není proto překvapivé, že k herectví přičuchl relativně později, až v roce 1996. Rychle však stoupal po kariérním žebříčku. Už o čtyři roky později přijal roli v oceňovaném seriálu o speciální zásahové jednotce Rejseholdet, čímž si získal obrovskou a věrnou domácí komunitu.

Díky ní si mohl zahrát v parádní dánské černé komedii Adamova jablka i v již zmíněném Casinu Royale. To se psal rok 2006 – od první role do Hollywoodu to Mads zvládl za rovných deset let.

Herectví klidem

Navzdory svým rolím Le Chiffra a Hannibala však Mikkelsen často ztvárňoval i klaďase – v dánských Adamových jablcích ostatně sehrál kněze s až absurdním smyslem pro klid a správnou morálku.

Dostat se tak vždy při natáčení do kůže postavy Hannibala rozhodně není snadné. Mikkelsen se však při vžití do postavy spoléhá nejen na to, co vše musí říct.

“Máme tendenci podceňovat sílu toho, co člověk dokáže bez použití slov. Občas však můžete scénu realizovat daleko lépe a precizněji bez použití dialogu,“ říká ke svému stylu, pro nějž je jeho Hannibal daleko mrazivější než dřívější podání.

Herectví v podání Mikkelsena není o perfektním recitování scénáře, právě naopak – hrou výrazů, pauz a občasného ticha. Právě tím se odlišuje od řady jiných herců.

Mikkelsenova schopnost zachovat klid je to, čím je jedinečný. A nejspíše i to, proč si ho zamilujete.

Už od 30. června každé pondělí ve 21:50 na Prima COOL.

(lol)

Ondra Těšínský

Všechny články autora
Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný