29. prosince 2017 21:08

Tyhle 4 filmové série jsou mnohem delší, než jste si mysleli!

Znáte jejich pravé kořeny a dlouhý příběh?

Přijít s úspěšným a vydělávajícím filmem se nepoštěstí každý den. Když se tak stane, producenti mnohdy ždímají značku tak dlouho, až lidé zapomenou, jak to vlastně původně začalo. Vzpomněli jsme na patero sérií, jejichž kořeny buďto sahají hluboko do minulosti, anebo naopak dodnes produkují pokračování, o která nikdo nežádal.

4) Univerzální voják

První snímek z roku 1992 dodnes patří mezi klasiku z dílny Jean-Clauda Van Damma. Sympatická story, která je v éře všemožných dronů a technoblábolů možná aktuálně než tehdy, však mezi diváky vyplivla i několik obskurních pokračování.

Nejenže se pár let po prvním filmu objevily dvě otřesné TV šílenosti (které naštěstí pozdější pokračování ignorují), i Van Damme a Dolph se v letech 2009 a 2012 vrátili skrze dvojici poměrně povedených akčních jednohubek. Fanouškům osmdesátkové akce přijdou oba filmy zřejmě vhod, pokud si však chcete uchovat dětské vzpomínky netknuté, zůstaňte raději u repríz jedničky…

3) Prci, prci, prcičky

Podobný osud mají i nadrženecké trampoty amerických středoškoláků (vysokoškoláků, ženichů…) ze ságy Prci, prci, prcičky. První, bez přehánění legendární díl, později doplnila trojice pokračování, která stárnula stejně tak jako jejich diváci – a nedivili bychom se, kdyby stejná parta herců za deset let natočila Prcičky 4: Rozvod, další dekádu na to Prcičky 5: Důchod a pak se sešla na funusu v šestce. Jenom už v jiném složení - stejně už je nikdo nepozná.

Ruku v ruce s tím však pecičkovou ságu doprovází i levoboček v podobé celé filmové série natáčené čistě pro DVD jako noční výplň v telce. Krom prcičkoidního názvu a Jimova otce alias herce Eugena Levyho, nemají s původními filmy nic moc společného – krom toho, že se shodou okolností odehrávají tu na hudebním táboře a támhle zase v jiné kdysi zmíněné kulise. Pozoruhodné je, že v nich dodnes vystupuje náctiletá omladina.

2) Růžový panter

Růžový panter byla dost možná první filmová sága, která vynalezla do absurdna tvořená pokračování. Tak nějak to však souvisí již se vznikem téhle série – ačkoliv je sága slavná pro inspektora Clouseau (Peter Sellers), nejhorší detektiv světa hrál ve zcela prvním filmu jenom druhé housle. Až po premiéře si filmaři uvědomili, že Clouseau je populární postavou a začali pokračování tvořit primárně kolem jeho šlamastik. A že jich vytvořili!

Sellers sám natočil celkem šest pokračování, než se v roce 1980 rozhodl, že raději umře – jenže ani to nezastavilo rozjetou mašinérii. Přišly další dva pokusy o rebooty které měly stát na Rogeru Mooreovy v jednom případě, a Roberto Benignim v druhém. Nakonec vznikl v minulé dekádě i definitivní remake se Stevem Martinem. A to celé nebudeme-li počítat neoficiální snímek Inspektor Clouseau z roku 1968.

1) Planeta opic

Na sci-fi příběh o tom, kterak opice dobyly planetu, je Planeta opic podezřele trvalková sága. Ještě v 60. a 70. letech série vyplodila hned několik pokračování zasazených do éry opic, ale i do období před jejich vládou. Pak tu byl i jeden seriál spolu s rovněž nepříliš zdařilým Burtonovým rebootem v roce 2001.

A poté přišla zcela nová trilogie se zbrusu novými myšlenkami a motivy a postavená jenom na tom, kterak Caesar k moci přišel. I když film na původní story navazuje jenom velmi volně, nová trilogie je skoro cosi jako sága Temný rytíř – inovované pojetí staré značky, kterému nechybí o fous více dramatičnosti a důvtipu než kolegům. Když nic jiného, nové „Opice“ umně ilustrují, že ne každý prequel musí skončit průšvihem!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný