17. listopadu 2016 18:47

Proč Avatar nedává smysl: 4 zcela zásadní chyby ve slavných filmech

Správci osudu - upoutávka

Když se metafora mine účinkem.

Ve středu ve 20.15 vás na Primě MAX čeká netradiční mix sci-fi a romance jménem Správci osudu. V atypické story se tu ukáže, že osudy pozemšťanů ve skutečnosti řídí titulní entity korigující průběh historie, a to do nejmenších detailů včetně toho, s kým smíte skončit v posteli! Ironií osudu jsou však Správci osudu také příkladem bijáku, jehož sympatická metafora "vzepření se osudu" je několikrát v jeho vlastní story popřena. Nejde o ojedinělý příklad – několik podobných optimistických bijáků totiž při hlubším zamyšlení platí za překvapivě depresivní podívanou.

Batman začíná

Poselství: Batman je víc než jen bohatý maniak do upnutých kostýmů. Je to symbol boje se zločinem, který je zároveň lepší než sami zločinci – ačkoliv sám stojí v ilegalitě. Jak toho náš borec krom sympatického přednesu Chrise Balea dosahuje? Zejména kodexem, podle něhož padouchy ze zásady nezabíjí! Fakt. Ostatně i klíčový konec Temného rytíře, kde Batman odmítne zabít Jokera, je metafora zákazu trestu smrti čistě na základě argumentu, že stát musí být lepší než zločinci.

… které nefunguje: Akorát, že Batman nemá vůbec problém se smrtí, pokud jde toliko o projev situace, již vytvoří. Krom toho, že vlivem jeho pravidla umře opakovaně hromada civilistů, protože v batmanovském světě jsou úniky zadržených padouchů na denním pořádku, navíc Batman prokazatelně několik lidí zabije – ve třetím díle řidiče kamionu vezoucího atomovku, když náklaďák prostřílí kulometem, ale dokonce už i na konci prvního filmu poté, co s pomocí fyziky nechá spadnout Liama Neesona spolu s nadzemkou. Proč se to nepočítá? Hádáme, protože BATMAN!

Avatar

Poselství: Lidstvo je přemnožené a zkorumpované (jakože víc než dnes!), naštěstí je na horizontu úžasná planeta Pandora, kam lze s expedičními silami vypadnout na výlet. Zdejší panenskou krajinu ovšem začínají ohrožovat rovněž chamtivé ruce ústřední korporace RDA. Hlavní hrdina, původně najatý k tomu, aby podpořil těžařské operace, se nakonec spojí s domorodci, objeví v sobě své zelené já a na konci vede povstání divochů, jež vypráská lidi z cizí planety. Tím, že si zhuntovali Zemi, totiž členové Homo sapiens přišli o právo nakýblovat se kamkoliv jinam.

… které nefunguje: Pokud jste Na’vi, můžete mít dokonalé spojení s celou místní faunou pomocí univerzálního USB portu – dokonce i pokud zemřete, vaše duše se uloží do stromů nebo tak něčeho. Jenže lidé nic takového nemají, teprve v poslední době jsou s to díky své technologii vytvářet pro sebe avatary a podobné futuristické srandy slibující, že jednou dosáhnou na nesmrtelnost. Snímek sice vágně zmíní, že lidé možná kdysi v minulosti disponovali stejnou schopností, tuto skutečnost ovšem pronese mariňák, nikoliv zrovna evoluční antropolog – i pokud jsme přitom o USB přišli, jakto že tuto schopnost stále nemají zbylá necivilizovaná pozemská zvířata? Lidi a Na’vi zkrátka nejsou stejní, a ačkoliv se korporace na Pandoře chovala dost hovadsky, technologickou civilizaci a zničenou planetu jsme si zjevně vyvinuli ve snaze získat stejné spojení pomocí kybernetiky, jaké mají Na’vi ke svému štěstí od přírody.

2012

Poselství: Jak marnotratní jsme my lidé byli – se všemi našimi technologiemi jsme nedokázali akurátně předpovědět, že zmutovaná neutrina způsobí převaření zemského jádra, a tak i globální kataklyzma způsobující celoplanetární megatřesení a vlny tsunami, jež utopí jak sedm miliard lidí, tak i Mount Everest. Přitom i nebozí primitivní Aztékové celou katastrofu předpověděli technologiemi na hony vzdálenými všemu, čím se lidstvo mohlo v roce 2012 pochlubit. Fragment lidstva přežil a naštěstí se může těšit na nový, lepší start civilizace.

… které nefunguje: 2012 však nevysvětlí, jak Aztékové na svou predikci přišli – buď jde o náhodu, nebo jim to řekli mimozemšťani. Pokud platí to druhé, stěží si to ufouni vycucali z prstu a také oni vše museli zjistit pomocí své vědy. Snímek totiž ani náznakem nepomrkává, že by předpověď přišla z říše duchů či něco podobně ezoterického. Navíc hlavní hrdinové přežijí smrt mnohokrát čistě pomocí techniky – auta, malého letadla, velkého letadla, GPS a v závěru i ohromných superponorek. Spásné archy k tomu postavili čínští dělníci, které nový světový řád těsně před koncem světa nechá bez výčitek utopit (mimo obraz). Jak vidno, v budoucnu se toho změní pramálo!

Správci osudu

Poselství: Co na tom, že svět řídí tajná skupina mimozemšťanů nebo andělů či koho, která brání válkám a zmaru? Náš ústřední geroj se zakouká do krasavice s tváří Emily Blunt (nedivíme se mu) a rozhodne se získat její srdce, i kdyby měl překonat svůj vlastní osud ve formě agentů jdoucích mu po krku. Za štěstí v životě totiž stojí za to bojovat!

… které nefunguje: Zároveň ale Správci osudu po čase odhalí (spoiler!), že hlavní borec David (Matt Damon) se s postavou Emily Blunt stejně měl původně setkat. Navíc se Správci může efektivně bojovat jenom proto, že má mezi nimi kamaráda, jehož se mu zželelo. A nakonec, Správci existují kvůli tomu, že se lidstvo o sebe neumí postarat samo – Davidova snaha být s tou pravou z něj tak de facto dělá totéž, co... ehm, Hitlera?

Jak jsme říkali – tenhle film je netradiční! Správci osudu začnou úřadovat ve středu ve 20.15 na Primě MAX.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný