16. prosince 2015 15:32

Od Kapitána Ameriky k Neovi: 5 filmových ňoumů, ze kterých se stali totální drsňáci

Z nuly hrdinou za 120 minut.

Příběh překování chlapce na krutopřísného chlapáka - právě to je ústřední téma klasického westernu Podivné dědictví, který se představí v pátek od 20.15 na Prima MAX. Nenabídne přitom jenom tradiční příběh hemžící se kolty posazenými proklatě nízko, nýbrž disponuje i velmi pozitivním hodnocením (85% a 244. nejlepší film dle ČSFD). Hlavní roli jemnocitného šlechtice, kterého vyškolí americký Divoký západ během svého nejdivočejšího období, si navíc střihne typická hvězda spaghetti westernu Terence Hill. Jeho budoucí kovboj však není jediná postava, která si musela odbýt podobně brutální a skoro až archetypální transformaci. Ironií osudu jim při tom však často pomohly mnohé vnější vlivy od osudu po drogy.

Pan Anderson

Prvním na řadě nemůže být nikdo jiný než jistý pan Anderson, lépe známý pod přezdívkou Neo! Původní programátor v nejmenované korporaci sice švindloval díky svému vyvolení osudem, přesto to však v prvním filmu neměl vůbec snadné. Matrix po většinu své stopáže umně balancoval na hraně a dlouho nebylo jasné, jestli je Neo skutečně žoldákem osudu. Svůj závěrečný přerod do poloboha Matrixu si díky tomu pořádně vypotil, a byla radost to sledovat!

Gary "Eggsy" Unwin

Jednoho nýmanda překovaného ve frajera jsme tu měli i letos. Také Eggsy z úžasného akčňáku Kingsman: Tajná služba má snadnější život, v žilách mu totiž koluje krev agentů tak tajných, než o nich na veřejnosti nikdo nikdy neslyšel. Jeho cesta na výsluní však tentokrát čelí jiným problémům - totiž jeho sociálnímu postavení, které připomíná cokoliv jenom ne svět vysoké společnosti a elegantních, šarmem přetékajících Jamesů Bondů. Naštěstí není nic, co by dramatický oblouk ruku v ruce s cool účesem a oblekem nemohly napravit.

Steve Rogers

Příběhy superhrdinů se přímo hemží přerodem z nuly na, inu, superhrdinu, jenže není asi lepšího příkladu než Stevea Rogerse alias Kapitána Ameriky. Tomu již nepomohla ani předpověď vědmy, ani genetická výbava. Ba přímo naopak, budoucí Kapitán byl na dlouhou dobu vyžle, které mělo 30 kilo i s botama. Ani on si změnu nemusel příliš vydřít. Díky experimentálnímu výzkumu, který vlastně spočíval na überstereoidech a ozáření radiací, se proměnil v kráčející zvíře přetékající svalovou hmotou!

Sarah Connor

V rukávu transformací se to nehemží jenom pánským pohlavím, své k tématu mají co říct i dámy! Sára je navíc ojedinělou postavou, která si svou změnu musela vybojovat sama - mezi jejím něžným já z prvního Terminátora a ultradrsnou verzí v jeho pokračování jsou tak tisíce hodin vojenského výcviku, dysfunkční rodinný život a pravděpodobně celá řada legálních i nelegálních drog. I proto Sára nepůsobí zrovna jako nejkladnější postava pod sluncem, tak už to ale u drsňáků mnohdy chodí...

Wesley Gibson

Leckterý filmový nebo seriálový příběh vypráví story o vzestupu drsňáka, ale jenom komiksový akčnák Wanted si to umí náramně užít! Wesley sice opět trochu cheatuje - k profesi elitního zabijáka byl totiž předurčen geny svého otce - na rozdíl od Eggsyho nebo Nea ale před svou změnou uměl být tak podřadným zástupcem lidského plemene, že mu jeho pozdější proměnu ve střelce se zahýbacími kulkami rádi uvěříme. Nečelí navíc nikterak slabým oponentům, nýbrž stejně vybaveným zabijákům. A protože je tak celý film vlastně metaforou ve vybudování si schopnosti “vzít život do vlastních rukou” a nenechávat sebou vláčet - jak okatě naznačuje poslední záběr - nelze než mu zvednout všechny čtyři palce!

Podivné dědictví začíná v pátek ve 20.15 na Prima MAX!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný