19. září 2016 12:33

Od Arnolda k Iron Manovi: 6 nejlepších falešných Rusů v amerických filmech

“Rusáci” s hvězdami a pruhy. 

Geniální švédský magistr chemie & namakaný herec Dolph Lundgren se vám na COOLu ve čtvrtek ve 22.20 představí jako nářezový Rudý škorpión! Ačkoliv jde o kultovní akčňák z konce 80. let, Dolphie tu nehraje amerického, nýbrž fiktivního ruského drsňáka! A jakkoliv má sám evropský původ, každá podobná role ve filmu amerického původu smrdí nezamýšlenou parodií. Vzpomněli jsme na „nejlepší“ americké Rusy na stříbrném plátně!

Xenia Onnatopp

Herečka: Famke Janssen (Nizozemí)

V bondovkách se samozřejmě objevilo falešných Rusů víc, než je zdrávo, mezi myriádami z nich však reprezentativně zmíníme ženu – a jakou, panečku! Sadomasochistická vražedkyně Xenia Onnatopp, jež své cíle likviduje brutálním sexem a libuje si, když jí někdo napráská, je totiž natolik maniakální představa ruské záporačky, až by se mohlo zdát, že odtud už náš přehled nemá kam jít. Chyba!

Marko Ramius

Herec: Sean Connery (Skot)

U bondovek tak trochu na chvíli zůstaneme. Nic totiž neřekne "sovětský kapitán jaderné ponorky" tak mocně jako herec, který se nejvíce proslavil sehráním anglického agenta 007. V anglofonní verzi Honu na ponorku, kde Connery ztvární kapitána Ramia, však není ani tak zajímavé srovnávání s Bondem, jako spíše skutečnost, že se Connery ani nesnaží maskovat svůj západní původ. Po úvodní minutové debatě v ruštině začne Ramius hovořit plynulou angličtinou se skotským přízvukem a basta fidli. Ironií osudu nejlépe v celém filmu rusky mluvil Alec Baldwin – jenž hrál amerického agenta CIA.

Juri Orlov

Herec: Nicolas Cage (Američan s italskými a německými kořeny)

Zřejmě poslední skutečně dobrý film Nicolase Cage se jmenoval Obchodník se smrtí a náš pološílený harcovník tu sehrál dealera zbraní s ukrajinským původem – vzhledem k tomu, že Orlov je typicky ruské příjmení (a protože jste si už za poslední dva roky mohli všimnout velké ruské minority na oficiálním území Ukrajiny), však jeho postava byla spíše etnickým Rusem. Cageův přízvuk byl – ve srovnání s kolegy okolo – překvapivě solidní, podobně jako jeho filmového bratra Jareda Leta. Nic to nemění na skutečnosti, že jsme pana Orlova jako zástupce Východu ve filmu fakt moc nevnímali.

Ivan Vanko

Herec: Mickey Rourke (Američan se západevropskými kořeny)

Snad nejvíce povedeným výskytem v našem seznamu – a to je co říct – je Mickey Rourke hrající ruského superpadoucha, supergénia a superdrsňáka Ivana Vanka v Iron Manovi 2. I Rourke se snažil, co to je jde – nejenže ho učila mluvit jeho přítelkyně, ale dokonce strávil nějaký čas v ruském vězení, aby nasál zdejší atmosféru. Díky jeho ohyzdně nepovedeným plastickým operacím navíc skutečně vypadal, jako kdyby strávil život popíjením vodky. Vanko možná nebyl tak přesvědčivý, jako kdyby jeho roli sehrál skutečný Rus, ruku však na srdce – mezi jinými pokusy Hollywoodu se povedl rozhodně víc.

Evelyn Salt

Herečka: Angelina Jolie (Američanka s frankokandskými a německo-slovenskými kořeny)

Z Marvelovek bychom asi mohli zmínit i Natashu Romanoff, její herečka Scarlett Johansson má z matčiny strany alespoň nějaké ruské (rusko-židovské) kořeny, takže bychom si jenom kazili vtip. Namísto toho si totiž můžeme utahovat z Angeliny Jolie, jejíž Evelyn Salt je de facto stejná postava spící superagentky. Sehrála ji přitom Angelina Jolie, která sice má jakés takés procenta slovanského původu – a Rusku umí hrát překvapivě solidně – avšak filmový zvrat odhalující Salt jako Neameričanku přesto skoro nikdo nepřekousl.

Ivan Danko

Herec: Arnold Schwarzenegger (Rakušan)

Poslední bizarní příklad sahá až do roku 1988, kdy Arnold natočil detektivku Rudé horko. V té se představil jako sovětský polda na americké stezce. Jde o typickou buddy comedy, kdy jsou dva zcela odlišní policisté dáni dohromady – jenom tentokrát je jeden z nich Rus (s tváří rakouského nadčlověka). Film se přesto – či spíše proto – stal naprosto kultovním hitem v Rusku, asi proto, že zkombinovat namakaného drsňáka s ruským přízvukem je recept na instantní hit.

Rudý škorpion razí na svou misi ve čtvrtek od 22.20 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný