28. prosince 2020 00:07

6 nejzábavnějších prázdninových komedií: Od Hříšného tance k Bláznivé dovolené

V parném létě můžete vyrazit na spoustu míst. Třeba i... do Provence!

Letní flákání je konečně tady a spolu s ním na COOL přicházejí i Prázdniny v Provence, česká komedie s Kryštofem Hádkem, Vojtou Kotkem a Jakubem Prachařem. V našem sobotním bijáku se nejen tohle povedené trio vydá z Česka rovnou do prosluněné Francie – a zažije tu nejedno letní dobrodružství. Komu by to ovšem nestačilo, může s námi vzpomenout na nejlepší žánrovou konkurenci!

06) Bláznivá dovolená

Nejspíše není moderní letní komedie, která by nějakou měrou nevycházela z kultovní Bláznivé dovolené s Chevym Chasem v roli nekňuby Clarka Griswolda. Ačkoliv byl film natočený už v roce 1983 (!), story o cestě přes půl Ameriky za obřím zábavním parkem sleduje to nejlepší z rodinné tragédie, road movie i grotesky – a napumpuje tak každého diváka vtipem i radostí z toho, že jeho vlastní dovolená vlastně ve srovnání s tou Griswoldovou nebyla tak příšerná. Nějak takhle by nejspíš vypadali Simpsonovi, kdyby byli hraní!

05) Navždy spolu

Nikoliv stejnojmenná romanťárna s Rachel McAdams, nýbrž starší doják s Christinou Ricci jménem Navždy spolu vás krom bránice dovede chytit i za srdíčko. Snímek o setkání čtyř kamarádek stopuje nejen jejich dospělé, životem ozkoušené já, ale skrze flashbacky i jejich o poznání vtipnější mládí. Výsledkem je sladkobolný snímek, kterým lomcuje nostalgie v tom nejlepším smyslu slova – na jednu stranu vás donutí zavzpomínat na krásy dětství, na stranu druhou si z něj odnesete i depresi z pokročilejšího věku. Takhle vypadá dokonalé spojení komedie, dramatu a léta!

04) Omámení a zmatení

Uvážíme-li, že je asi jen 96,5 % teenagerských komedií zasazeno do letního období anebo na konec školního roku (takže skoro do letního období), mohli bychom ve zbytku našeho seznamu vyjmenovat skoro všechny bijáky prcičkovského ražení. My však namísto toho sáhneme po jednom vpravdě netypickém kousku od režiséra Chlapectví, v němž partička študáků v Texasu oslavuje poslední školní den. Omámení a zmatení jsou unikátní už díky netradiční režii, oproti konkurenci je ovšem odlišuje i zasazení do 70. let – a taky přítomnost mladých verzí později populárních herců. Kdo nikdy neviděl Matthewa McConaugheyho s obskurním, napůl vyrůstajícím mladickým knírkem, o hodně přichází!

03) Všechno je dovoleno!

Po dvojici dramedií si do bulev jako další vstřelíme naopak bláznivou odpočinkovou záležitost Všechno je dovoleno. Posuďte už její premisu – parta zdejších dětských hrdinů se rozhodne, že je už otrávena nejrůznějšími přísnými letními tábory, a rozhodne se udělat si tábor vlastní. A když už, tak rovnou bez pravidel! Všechno je dovoleno vychází z dětské fantazie asi každého, koho někdy napadlo, že by se pravidla ohledně večerky a dospěláckého dohledu neměla tolik přehánět. Nejde o vyloženě burleskní šílenou bžundu, Všechno je dovoleno má totiž i mozek na svém místě – zároveň ale nečekejte, že budete mít na konci film chuť plakat u fotek z dětství, jak může skončit třeba sledování další komedie…

02) Až vyjde měsíc

Jak už je totiž typické, režisér Wes Anderson pojal svůj letně táborový film tradičně notně po svém a výsledek se krom jeho retro stylu opět vyznačuje i vysokou hustotou nostalgie na metr čtvereční. Nevadí, s tím se holt u části letních komedií musí počítat. Snímek o útěku dvou dětiček do divočiny, po jejichž stopách se vydává zbylé osazenstvo jejich tábora, by mohl být hororem, komedií i romantikou. A v Andersonově pojednání je jisté, že bude tak trochu od každého vším. Díky tomu, že dovede rozesmát jenom někdy, jsou však jeho komediální pasáže o to silnější.

01) Hříšný tanec

Na konci seznamu ale musíme doporučit především nehynoucí klasiku. Hříšný tanec vzdor silnému romantickému podtextu dovede nejen vyvolat vlhnutí (očí), ale také mnohokrát rozesmát. Jde navíc o ideální párový film – pro romantické duše každého pohlaví je tu hlavní linka, pro zvrhlíky každého pohlaví je tu mírná erotika, a obě části perfektně pojí dohromady vtipy. Film, jako je tenhle, se podaří natočit jenom jednou za generaci! Kouzlo letního románku a/nebo dobrodružství však můžeme prožívat všichni opakovaně – a to nejen ve světě mimo televizní obrazovky, ale i opakovaným sledováním žánrových tutovek!

Prázdniny v Provence začínají na Prima COOL v sobotu ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný