26. července 2021 02:06

5 nejslavnějších mafiánských bossů z filmů a televize

Tihle pánové vám rádi dají nabídku, kterou nelze odmítnout...

Páteční večer se na COOLu ponese v gangsterském duchu. Dorazí totiž kriminální Srážka s mladým zlodějíčkem Nicholasem Houltem, jenž po zpackané loupeži musí utíkat před nohsledy kmotra s tváří Anthonyho Hopkinse. Jejich honička, do níž se připletou ještě Ben Kingsley a Felicity Jones, se ponese v duchu nejedné… ehm, srážky, tak už to ale ve filmech s mafiánskými bossy obvykle chodí. Vzpomněli jsme proto na několik z těch nejslavnějších ze světa filmu i televize a vypíchli, jak moc se vůči sobě občas liší.

05) Tony Soprano (Rodina Sopranů)

Nový věk vyžaduje novou éru kmotrů – Tony ze Sopranů proto působí jako vcelku obyčejný nekompromisní vazoun, který si pokuřuje svůj doutník a úplně stejně by mohl jezdit s kamionem. Očekávat od něj jiná dilemata, než kterým čelili jiní mafiáni, by však byla velká chyba! Ne nadarmo se totiž Rodina Sopranů vyšvihla mezi nejúspěšnější seriály nového střihu, ukazujíc, že i televize může konkurovat v hloubce látkám, na které si dříve troufly jenom filmy. Sopranovi skončili na vysoké notě a největší zásluhu v tom hrál právě Tony v hlavní roli!

04) Frank Costello (Skrytá identita)

Podobně i hlavní mafián s tváří Jacka Nicholsona ze Skryté identity působil spíše dojmem moderního šikanátora než cudného gentlemana ze starých časů – tentokrát však byl mafiózo již vytvořen volně na základě skutečného gangstera Jamese Bulgera, kterého můžete znát i z dalšího filmu (deppovky Black Mass: Špinavá hra která popisovala osudy skutečného Bulgera). Je ale nasnadě, že když mafiána ze Skryté identity hrál zrovna Nicholson, výsledek byl daleko psychotičtější, než skuteční kriminálníci vůbec mohou být…

03) Frank Lucas (Americký gangster)

Taktéž Lucas byl vytvořen na základě skutečného mafiána – tentokrát však tkví rozdíl v tom, že Frank Lucas byl Afroameričan a s tím se pojila i absence některých klišé spojovaných s Italoameričany klasického mafiánského střihu. Denzel Washington překvapivě sehrál spíše obstarožního gentlemana, který vystihuje podstatu toho, proč jsou mafie mnohdy pro mnohé sociálně slabé vrstvy tak lákavé – dávají jim totiž možnost rychlého zisku, pořádku i respektu, jež v podobných končinách společnosti platí za setsakra nedostatkové zboží!

02) Tony Montana (Zjizvená tvář)

Zatímco jiní okolní kmotři jsou uhlazení alespoň občas, Tony Montana s tváří Al Pacina platí za nejvyšinutějšího maniaka široko daleko. Jasně, film popisuje skluz gangstera do tenat drog i moci – jak ale skvěle vystihuje scéna s motorovkou, Tony je magor už na počátku filmu! Tenhle playboy mezi filmovými mafiány není ani geniální, ani šaramantní – nebojí se však jít přes mrtvoly s takovou chutí, že kdyby se Tony Montana nedostal do Ameriky, ale zůstal na Kubě, klidně by mohl být předmětem příběhu o sériovém vrahovi…

01) Don Corleone & Michael Corleone (Kmotr)

Je vcelku jedno, kterého z obou pašáků z trilogie Kmotr posadíme na první místo – jak Marlon Brando, tak i (mladší) Al Pacino totiž platí za naprostý vrchol toho, jak vypadá kultovní ztvárnění filmové mafie. Sága o jejich vzestupu k moci i částečnému pádu tepe jako antická tragédie, zároveň však nelze oběma kmotrům upřít obrovskou porci charismatu. Jenom někdo s takovou porcí hereckého umu jako Al Pacino navíc dovede ztvárnit hned dva diametrálně odlišné mafiány tak kultovním způsobem. Podobné role jsou zkrátka určeny jenom pro ty, kterým lze říkat „pan Herec“!

Ke Srážce dojde na Prima COOL v pátek ve 23.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný