22. ledna 2024 00:03

6 nejlepších obřích robotů z filmů a televize: Od Gorta k Optimu Primeovi

Tihle roboti vám dokážou, že na velikosti občas záleží...

Ufouni už si zase brousí zuby na Zemi – v neděli na COOL dorazí remake slavné sci-fi Den, kdy se zastavila Země. Keanu Reeves se tu představí jako mimozemský velvyslanec, který spolu se svým robotem Gortem přistane na naší planetě s nabídkou, která se neodmítá. Původní Den, kdy se zastavila Země z roku 1951, platí za slavný velkofilm své éry a dílem za to může i slavný design robota Gorta. Mrkli jsme nejen na něj, ale i na Gortovy kolegy.

06) Gort (Den, kdy se zastavila Země)

Výška: 8,5 metrů

Začneme od Adama – respektive od Gorta z původního Dne, kdy se zastavila Země. Tenhle pašák je na našem seznamu poslední, ovlivnil však podobu řady dalších nadlidských robotů jak svou podobou, tak i trikovou stránkou. Ne nadarmo byli filmoví roboti nejprve stejně velcí jako lidští herci – právě ti je totiž také hráli. Čím více však pokračovala evoluce triků, tím více mohli růst i plecháči!

05) Optimus Prime (Transformers)

Výška: 9 metrů

Existuje samozřejmě i jeden velmi snadný trik, jak rébus obejít – netočit film hraný, nýbrž kreslený! Nebude překvapivé, že právě touto cestou se většina filmařů s gustem vydala. Také Transformeři v čele se svým nejslavnějším Optimem Primem nejprve začínali na papíře, než se mohli přesunout do digitální podoby.

04) Železný obr (Železný obr)

Výška: 15 metrů

Rovněž Železný obr pochází z kresleného média, tentokrát jde ale o čistě americký animovaný biják. Přesto tohoto robota s Transformery spojuje mimozemský původ – také tento gigant navštívil Zemi z vnějšího vesmíru. Železný obr se naštěstí neumí morfovat do kamionu, čímž si vysloužil (spolu se svou větší velikostí) i vyšší příčku!

03) Gipsy Danger (Pacific Rim – Útok na Zemi)

Výška: 79 metrů

Gipsy Danger z Pacific Rim je v našem seznamu skoro unikátním počinem. Nejde totiž o autonomní stroj s křemíkovým mozkem, ale vlastně o „trochu větší“ robotický oblek. Jako poslední „analogový“ plecháč svého druhu si jej musejí „navléknout“ piloti bojující s invazí godzilloidních monster z jiné dimenze. Mašina je nakonec obětována při „protiútoku“ na hlavní základnu ufounů.

02) Robotická sonda (Monstra vs. Vetřelci)

Výška: 109 metrů

Pomalu směřujeme vstříc velikostem jako z Godzilly, bude tedy jedině správné, sáhneme-li i po podobně monstrózním plecháči! Robotická ufounská sonda z Monster vs. Vetřelců má za cíl jediný úkol: zničit, co jí přijde do cesty a k tomu najít ústřední filmový technoblábol. Vzdor své velikosti je však tato sonda dost možná nejhloupější robot na seznamu. Na druhém místě tak skončila čistě pro svou velikost!

01) Macross (Macross)

Výška: 1 200 metrů

Dost možná největší ramena však může dělat další morfující mašina, kosmická loď SDF-1 Macross ze stejnojmenné japonské anime! Macross byl populární zejména v 80. letech, Amíci jeho svět znají spíše jako Robotech – nic to však nemění na tom, že mít na mlácení ufounské invazní armády robota o velikosti (a funkci) kosmické lodi, je setsakra cool!

Sci-fi Den, kdy se zastavila Země začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný