15. dubna 2024 00:08

7 nejdrsnějších komiksových akčňáků: Od Bladea k Deadpoolovi

Většina komiksových fackovaných je pro celou rodinu. Některé ale na přístupnost pro všechny zvysoka kašlou...

Nedělní večer bude na COOLu patřit akčnímu nářezu Kingsman: Zlatý kruh. Sídlo Kingsmanů je v něm zničeno a Eggsy tak musí proti nové (a řádně šílené) záporačce bojovat s pomocí americké organizace Statesman. Možná ani nevíte, že Kingsmani vznikli podle kreslené předlohy. Technicky se tak řadí mezi nejdrsnější komiksové bijáky vůbec!

07) Kingsman: Zlatý kruh

Již první Kingsmani nastavili laťku drsnosti vysoko a dvojka ji spolehlivě přeskakuje. Tahle série si bere na paškál bondovky, nabízí však satirickou a patřičně eRkovou příchuť. Koneckonců, trampoty agenta 007 nikdy neskončily „zombie apokalypsou“ jako ve finále jedničky. V éře, kdy se skutečný agent 007 stal vážným dramatem, tak Kingsmani skvěle suplují jeho odvázanější kořeny.

06) Sin City: Město hříchu

Ale i Kingsmani blednou – ironií osudu – proti černobílému Městu hříchu. Sin City samozřejmě čerpá drsnost ze světa klasických gangsterek, jejichž archetypy a klišé zabydlely celé jedno město věčně ponořené do noci. Natočit a napsat podobnou story, aby to nepůsobilo jako parodie, je překvapivě těžké, Sin City ale dokázalo kruťárny vyvážit s humorem tak, abychom se nesmáli ve scénách, kde jsme se smát neměli.

05) Wanted

Velmi unikátní postavení má v žánru Wanted, už jen proto, že je komiks poněkud jiného ražení než finální film. Zatímco předloha je ještě daleko úchylnější a připomíná spíš Deadpoola na steroidech, filmová verze je o něco přízemnější a dramatičtější – a ano, víme, že mluvíme o filmu, v němž nájemní vrazi ohýbají kulky prostorem. Onen vážnější duch se však k příběhu, jenž dělá z vrahounů skoro rytíře Jedi, přece jen skvěle hodí!

04) Blade

Nejde samozřejmě mluvit o drsnosti a vynechat dobráka Bladea. Tenhle prototyp drsnějších komiksáren sice pochází ze stáje Marvel, řada diváků však nemá o Bladeových komiksových kořenech potuchy. Blade, lovec upírů par excellence, na to ale zvysoka peče – nebýt tohoto průlomového filmu, mohly by dnes marvelovky vypadat dočista jinak. Popřípadě dočista nijak...

03) Kick-Ass

Nápadnou dekonstrukcí komiksů, tentokrát všech, je naopak kultovní Kick-Ass. Ten vzal premisu malinko podobnou Watchmenům (superhrdinové blíže realitě), přidal do ní však hypernásilí v duchu tarantinovek a zejména namísto Dramatu popustil uzdu Humoru! Ačkoliv série později trochu vyšuměla, Kick-Ass si stále zaslouží své místo ve třech nejdrsnějších komiksech. Už jen proto, že na něj řada lidí pořád nedá dopustit!

02) Deadpool

Ano, ano – dát Deadpoola na druhé místo je samozřejmě malinko svatokrádež. Už jen kvůli tomu, že jde o nejúspěšnější eRkový akčňák podle komiksové předlohy! Deadpool ale po cestě do světa filmu trochu přišel minimálně o jedno varle, a je to vlastně dobře – hláškujícího Ryana Reynoldse totiž člověk musí milovat a nelze z něj dělat tak-trochu-záporáka víc, než je nutné. Přesto je tu ještě jeden filmový komiks, kde si u hodného protagonisty vlastně nejste moc jistí, jestli stojí na správné straně barikády...

01) Dredd

Na trůn může usednout jen jeden (anti?)hrdina a Dredd má bohatou zásobu argumentů, proč by to měl být právě on. Je nekompromisní! Nepotřebuje superschopnosti! Jeho svět je tak odpudivý, až je to krásné – a Dredd se v něm jako polda/soudce/kat musí chovat mnohem drsněji, než si většina jiných komiksových gerojů může dovolit. Skutečnost, že jsme se dodnes nedočkali pokračování, bolí prakticky každý den!

Komiksový akčňák Kingsman: Zlatý kruh začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný