12. listopadu 2019 17:47

6 nejdrsnějších filmů s drogovými kartely: Od Sicaria ke Kokainu

Jaké filmové předchůdce má seriálová pecka Narcos?

Už v neděli ve 22.15 začne na COOLu 1. série Narcos. Hon na kočku a na myš mezi drogovými kartely Pabla Escobara a protidrogovými agenty se vyznačuje hlavně tím, že z něj není jasné, kdo je tu kočka a kdo myš. Podobnou drsnost a nevypočitatelnost však od filmů o drogách dostáváme pravidelně – a minimálně skrze televizní obrazovku je to náramně fajn podívaná. Drogové kartely totiž ve fikci platí přímo za generátory historek. Dokazuje to vybraná šestice nej filmů z jejich světa!

06) Tahle země není pro starý

Příběhy o drogách jsou často příběhy o nepřímých či nežádoucích dopadech toho, kterak násilí plodí jen násilí. V Tahle země není pro starý tak vlastně narkomafie hraje spíš podružnou roli, celý biják totiž popisuje, co se stane, pokud někdo najde ranec peněz (patřící narcos) a přivlastní si jej. Co následuje, je přinejmenším řada nešťastných příhod, tedy pokud za nešťastnou příhodu považujeme sérii mnohačetných vražd. Narkotika jsou v tomhle příběhu jen spouštěčem a doprovodným jevem – třeba skrze postavu maniakálního vraha Antona Chigurga. Faktem ale je, že kdyby narkomafie neexistovaly a Pablo Escobar prodával třeba cukroví, na žádné prvotní předávání peněz v poušti by nedošlo...

05) Zjizvená tvář

Neoficiální (a poněkud agresivní) povaha překupnictví drog rovněž často vede k ilustraci toho, jak s velkou mocí přichází velká paranoia. Mafiáni z povahy svého povolání nejednají nutně v rukavičkách. Možná si myslíte, že váš šéf v práci je sviňák, ale pokud klientům občas neprostřelí kolena a zaměstnance preventivně neshazuje z vrtulníku, jste zjevně ještě v pohodě! Právě podobný rozklad osobnosti, jemuž určitě napomohly i drogy (a předešlá inklinace k násilí), ale v součtu byla jejím katalyzátorem moc, legendárně vykreslila právě Zjizvená tvář a její Tony Montana.

04) Jasné nebezpečí

Kuriózní je také proměna toho, jak veřejnost (skrze filmy) na narkomafii nahlíží. Zatímco dnes je tento pohled velmi cynický, o dvě dekády dříve tomu bylo podstatně jinak. V Jasném nebezpečí se tak americká vláda rozhodne, že narkomafie jednou provždy zničí s pomocí superelitního komanda. Problém je ale v tom, že jsou vojáci po politické změně ponecháni napospas osudu. Harrison Ford tak jako Jack Ryan v zásadě jen vynáší na světlo světa onu politickou stránku – ve srovnání s vítězem našeho žebříčku, kde vláda de facto spolupracuje s narkomafií, je však i relativně drsné Jasné nebezpečí ještě velmi idealistickou verzí podobného příběhu.

03) Kokain

Ještě před tím, než začal veřejnost fascinovat Pablo Escobar v Narcos, ji mohl fascinovat George Jung v Kokainu. Ve filmu z roku 2001 mu značně pomohla skutečnost, že Junga hrál Johnny Depp na vrcholu popularity, paradoxně však Jung nebyl od Escobara daleko. Pomohl mu totiž v počátku jeho byznysu s kontrolou importu do Miami. Právě Jungovi (jenž v Narcos paradoxně vůbec nevystupuje) Escobar reálně vděčí za velkou porci svého pozdějšího vlivu. Kokain je hodně jiný příběh než Narcos, ale ani jemu nechybějí podobné přísady.

02) Traffic – Nadvláda gangů

Podobně jako v případě Tahle země není pro starý nabízí také Traffic zápletku o tom, jak se jednotlivé elementy drogové války v globalizovaném světě vzájemně ovlivňují a mají vliv i na to, co by jeden nečekal. Máme tu detektiva v Mexiku, drsného politika i jeho drogově závislou dcerušku. Z dnešního pohledu je to celé opět mírně naivní pohled na danou problematiku. Faktem však je, že podobně komplexní film o tom, že mávnutí motýlích křídel v Mexiku může ovlivnit odvykačku ve Státech, zatím stále nevznikl. Traffic tak musí být po zásluze odměněn stříbrnou pozicí.

01) Sicario: Nájemný vrah

Mezi všemi vybranými bijáky je těžké najít ten nejlepší – některé mají lepší děj, jiné zajímavější hrdiny, další jsou nestárnoucí. Nakonec ale musíme cenu nejvyšší udělit čtyři roky starému Sicariovi. Příběh o elitní jednotce, která razí zlikvidovat vůdce jednoho kartelu (jen aby se později ukázalo, že tak činí v zájmu kartelu jiného), umí pořádně chytit za filmové srdéčko a nabídnout atmosféru tak hustou, že by se Křemílek s Vochomůrkou divili. Co jiného ale nakonec čekat od inspirativního prostředí narkomafie, hm?

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný