8. ledna 2024 13:51

Při natáčení Jurského parku tekla krev. Herec sdílel bolestivou vzpomínku

Hrdinové Jurského parku riskovali život a četná zranění z úst hladových dinosaurů. Ohrožení zdraví se ale nevyhlo ani jejich hereckým představitelům.

V památné scéně Jurského parku (1993) se hrdinové ocitnou v džípech uprostřed blátivé cesty, když náhle přikráčí zvědavý a hladový T-Rex. Aby nesežral dvě ratolesti, uvězněné v jednom z vozidel, vystoupí archeolog Alan Grant (Sam Neill) z auta s plánem odlákat od nich impozantního veleještěra s pomocí světlice. Zranění, které přitom utrpěl, bylo jen vyvrcholením utrpení, které herecký ansámbl i štáb společně prožívaly.

Na vlastní kůži

Scéna se točila ve studiu, které bylo třeba zaplavit obrovským množství vody, aby vznikla iluze tropického deště. Ariana Richards, představitelka malé vnučky milionáře Hammonda Lex, vzpomíná, jak strávila velkou část natáčení v dost nekomfortních podmínkách: „Bylo tam hodně mokro. Pamatuji si, že jsem vypila pořádné množství horkého čaje, když jsme celou tu věc dělali. Nebyla jsem nemocná, ale bylo tam hodně větráků a padal na nás déšť. A taky hodně bláta, to si pamatuji. Maskéři ho na nás nestále plácali, abychom vypadali dostatečně špinavě.“

Čtěte také: Dinosaury nezabila globální zima. Nové objevy přepisují krutý příběh po dopadu asteroidu

Déšť i bláto byly sice umělé, světlice však nikoli. To na vlastní kůži pocítil Sam Neill, jemuž část fosforu nechala na ruce doživotní památku. „Pořád mám na levé ruce velkou jizvu od té světlice. Spadl mi na ni hořící fosfor a dostal se mi pod hodinky. Vzal mi pěkný kousek paže,“ popsal herec.

Krom dalšího si film odnesl tři Oscary, vydělal přes miliardu dolarů a započal celou úspěšnou jurskou franšízu. Třebaže herecký ansámbl tvořili známí herci s bohatou kariérou, mnoho diváků je má stejně navždy spojené s pravěkými predátory. „Na ulici mě lidé zastavují z různých důvodů, ale Jurský park je z nich nejčastější. Když jedu na Filipíny nebo do Rwandy nebo tak, lidé po celém světě mne poznají. A pak začnou řvát jako dinosauři,“ okomentoval nabytou slávu Neill.

Zdroje: SlashfilmThe Week

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný