13. září 2021 00:07

6 nejlepších filmů s dinosaury: Od Jurského parku k Cestě do pravěku

Velikáni pravěku znovu ožívají! Kde se na ně koukalo nejradostněji?

Pravěk nekončí, pravěk trvá – a to i v Době ledové 3, která se na COOLu objeví už v sobotu večer. Tentokrát si naše zvířecí parta do sytosti užije s dinosaury, kteří se probudí z miliony let trvající hibernace a začnou na konci poslední doby ledové vyvádět pěknou rotyku. Mohlo by se zdát, že to nedává mnoho smyslu, ale o ten v animácích obvykle nejde – koneckonců, i ty nejlepší filmy s dinosaury si svou premisu vždycky tak trochu cucaly z prstu...

06) Jurský svět

Na poslední místo jsme posadili čtvrtý příspěvek do jurské série – co si totiž budeme povídat, velká porce zdejšího zážitku má silnou příchuť déjà vu. Jurský svět je dílem remake původní myšlenky Jurského parku, dílem jeho pokračování a dílem přidává do směsi pár nových nápadů. Je třeba pěkné, že se konečně podařilo dinosauří park rozjet... Jenom by nemusel být o dvě hodiny později zase v plamenech. Vzdor jisté cykličnosti zápletky ale story příjemně odsýpala, hrdinové byli sympatičtí a/nebo jim to slušelo a dinosauři byli zase po čase dostatečně hroziví. Na to šesté místo to zkrátka biják utáhl!

05) Milion let před Kristem

Dinosauři a prehistorické období však filmařům zamotávaly hlavy už mnohem dříve. Slavný trikař Ray Harryhausen se tak v 60. letech vyřádil na trikové konině Milion let před Kristem, kde nechal s pomocí stop-animace oživit pravěké obludy v celé jejich kráse. Nemá smysl řešit, že historicky je to celé nesmysl, skutečně podstatné jsou tu jenom dvě věci: jednak způsob, jakým Harryhousen rozpohyboval Allosaura, a jednak Raquel Welch ve svých pravěkých bikinách!

04) Dinosaurus

Pokud prehistorická monstra zrovna nešla po krku lidským (nebo opičáckým) hrdinům, nezbývalo filmařům mnoho jiných možností, jak z nich udělat kladné postavy, než sáhnout po formátu animovaného snímku. V duchu Doby ledové si i hrdinové Dinosaurů povídají mezi sebou – a uvážíme-li, že zdejší hlavní postava je dinosauřík odchovaný lemury, podobností by se tu našlo více. Zatímco Doba ledová ale období strádání uzavírá, Dinosaurus naopak kosmickou srážkou teprve začíná.

03) Země dinosaurů

Nemlich identickým příkladem, jenom animovaným ruční kresbou namísto digitální animace, je Země dinosaurů z roku 1988. Animák má tak po čertech hustší nostalgický nádech, režíroval jej ostatně Don Bluth (Anastázie), který snímku propůjčil to nejlepší, co si lze představit pod americkou animací. Co přesně to znamená? Hlavně roztomilá mluvící zvířátka, která budou podstatně lépe fungovat na diváky do 12 let. Pokud se však na Zemi dinosaurů podíváte v optimálním věku (anebo v optimálním rozpoložení), nostalgii si vůči ní nejspíš uchováte už navěky.

02) Cesta do pravěku

I československý film má však co říct k dinosauřímu tématu, a dokonce poměrně zásadním způsobem! Zemanova Cesta do pravěku byla totiž snímkem, který částečně inspiroval Raye Harryhausena při natáčení Milionu let před Kristem. Trikový um Karla Zemana zkrátka stál na světové úrovni, a tak Cestě do pravěku promineme i skutečnost, že zdejší zápletka nebyla zas tak významná, jak asi být mohla. Spíš než o realističnost a motivace postav tu nicméně šlo především o pohled na monstrózně přerostlé bestie. A ten se povedl na jedničku!

01) Jurský park

Jurským příspěvkem jsme začali, a tak jím i skončíme. Jurský park z roku 1993 totiž dodnes patří mezi nepřekonaného krále dinosauřích bijáků! Kombinace dechberoucích triků (digitálních a překvapivě i praktických) spolu s dobrodružnou story a špetkou seriózního etického přesahu („Vaši vědci byli tak zaměstnaní tím, jestli to svedou, že nepřemýšleli o tom, zda by vůbec měli.“) divákům znovu dala pocítit dětské nadšení z pravěkých veleještěrů. A to parádním způsobem, po kterém prahneme dodnes!

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný