10. června 2022 14:00

Který dinosauří film je nejlepší? Seřazení všech šesti Jurských parků a světů podle kvality

První český trailer filmu Jurský svět: Nadvláda

Průlomový film z roku 1993 odstartoval dlouhou a úspěšnou sérii o tom, že život si vždy najde cestu. Které z filmů však nejlépe našly cestu k srdcím kritiků a diváků?

Jurský park se rychle stal megahitem a až do roku 1998 šlo o nejvýdělečnější film všech dob (překonal ho samozřejmě Titanic). Bylo tedy jen otázkou času, kdy se dočká pokračování. Nakonec se jich nasbíralo pět, přičemž druhá trilogie s novou generací hrdinů přišla s pozměněným názvem Jurský svět.

Po premiéře nové Nadvlády se přímo nabízí seřadit všech šest filmů podle kvality. A jelikož jsme chtěli co nejférovější kritéria, vsadili jsme na shodu filmových kritiků, jak ji vyjadřuje průměrné skóre recenzí ze serveru Rotten Tomatoes.

6) Jurský svět: Nadvláda (2022) – 4,9/10

Vyvrcholení nové trilogie je sice větší a pompéznější než jeho dva předchůdci (a dokonce přidalo hrdiny z té původní), jenže mu to ve většině ohledů bohužel skřípe. Dlouho a neohrabaně se rozjíždí a snaží se propojit příliš mnoho osudů, takže je samotná dinosauří akce nakonec uspěchaná a není jí dostatek. Tvůrce to musí dost bolet, ale Nadvláda zakotvila na posledním místě!

5) Jurský svět 3 (2001) – 5,3/10

Klasická nastavovaná kaše, jejíž prostinký příběh má však solidní tempo a množství pořádně hladových dinosaurů. Režisér Joe Johnston byl původně specialistou na filmové triky, tak se soustředil hlavně na solidní řemeslo, které známe i z jeho jiných úspěšných snímků jako Jumanji, Říjnové nebe nebo Captain America: První Avenger.

4) Jurský svět: Zánik říše (2018) – 5,4/10

Kde byl Jurský svět překvapivě svěží, tam byl Zánik říše spíše těžkopádný. Sympaticky se sice pokoušel o syrovější, a dokonce lehce hororové podání, samozřejmě však v mantinelech rodinné zábavy. Takže to úplně nedopadlo.

3) Ztracený svět: Jurský park (1997) – 5,6/10

Film, do něhož šel Steven Spielberg tak trochu z povinnosti, protože jinak pokračování svých hitů nikdy netočil – samozřejmě s čestnou výjimkou Indiana Jonese. Zápletka dost otevřeně přiznává, že slouží jen k tomu, aby vrhala hrdiny do spárů a tlam dinosaurů, v čemž předznamenává všechna další pokračování.

2) Jurský svět (2015) – 6,6/10

Moc se od něj nečekalo, o to příjemněji však překvapil – a to hlavně astronomickými výdělky v kinech. Přestože jde vlastně v jádru jen o remix původního Jurského parku, obhájil si Jurský svět svou existenci. Žák Colin Trevorrow si totiž svého učitele Spielberga nastudoval opravdu poctivě, a navíc měl neskutečně šťastnou ruku v případě hereckého obsazení – speciálně co se týče Chrise Pratta s oldschoolovým charismatem Harrisona Forda.

1) Jurský park (1993) – 8,4/10

Revoluční film v používání digitálních technologií, ale taky naprosto precizní ve způsobu vyprávění, které může sloužit jako učebnicový příklad hollywoodské kinematografie ve své nejkrystaličtější podobě.

Téměř každá scéna má v sobě něco ikonického, co bylo mnohokrát kopírováno. Ustanovena jsou jasná pravidla, která sice nejsou realistická, ale film se jich celou dobu drží a divák je proto přijme. Výsledek zestárnul daleko méně než mnohá jeho pokračování taky díky většimu používání praktických efektů a stoprocentnímu nasazení všech zúčastněných, kteří si byli dobře vědomi toho, že se podílejí na vzniku milníku kinematografie.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný