11. května 2023 17:00

Horory roku 2023: Kompletní přehled děsivých novinek, které stojí za pozornost

I letošní rok je plný hrůzy a utrpení. Z větší části ale jen ve filmu, o čemž svědčí těchto 15 hororů, které by vám neměly uniknout.

Hororové fanoušky čeká velmi zajímavý rok. Některé letošní horory už máme za sebou, jiné se teprve blíží. Nabídka je každopádně víc než vydatná...

Infinity Pool

V kinech od: 27. ledna (v USA)

Brandon Cronenberg našel svou jistotu v hororových vodách, což dokazuje i svým posledním počinem. Tentokrát se zaměřuje na mladý pár, který hledá pohodovou dovolenou v ostrovním letovisku. Najde ale mnohem víc, protože málokterá dovolená se může vydařit, pokud při ní narazíte na bizarní sektu.

Někdo klepe na dveře

V kinech od: 2. února

Dusný thriller M. Nighta Shyamalana sleduje rodinu zajatou přívrženci podivného kultu, jenž se podle svých slov snaží odvrátit apokalypsu. Shyamalan napíná všechny své trademarky k tomu, aby udržel diváka v potřebném napětí, nejvýraznějším prvkem filmu je ale Dave Bautista v dost netradiční roli.

Medvídek Pú: Krev a med

V kinech od: 2. března

Nezávislá hororová podivnost ukazuje oblíbená zvířátka ze Stokorcového lesa, která se po odchodu Kryštůfka Robina musela uchýlit ke kanibalismu. Traumatická zkušenost udělala z Medvídka Pú a jeho věrného kamaráda Prasátka sadistická monstra bažící po krvavé odplatě. Do jejich spárů se brzy dostane nejen dospělý a nic netušící Kryštůfek Robin, ale i parta kamarádek, jež se v oblasti rekreují po zcela jiné traumatické události. Film zaujal své diváky především tím, jak špatně natočený vlastně je, což je trochu zvláštním způsobem součástí jeho kouzla.

Vřískot 6

V kinech od: 6. března

Další pokračování meta-hororového hitu si stále drží vysokou laťku, vyprávění podvrací nejen pravidla slasherů jako takových, ale také očekávání ohledně vlastní franšízy. A to nejen tím, že stylově maskovaný vrah tentokrát prolévá krev ve víru velkoměsta.

Papežův vymítač

V kinech od: 6. dubna

Na základě zápisků skutečného exorcisty byl natočen film, v němž zkušený vymítač s tváří Russella Croweho čelí své dosud největší výzvě. Oblíbená klišé vymítačských filmů se střetávají s vykreslením hláškujícího hrdiny, který si tváří v tvář pekelným hrůzám uchovává nadhled.

Renfield

V kinech od: 13. dubna

Postavy z románového Drákuly mívají tendenci vydobýt si v různých filmech pozici akčního hrdiny – přerodu v drsňáka se dočkal Van Helsing ve stejnojmenném filmu nebo Mina Harkerová v Lize výjimečných. Tentokrát je za neohroženého hrdinu Drákulův poskok Renfield, jemuž požírání hmyzu dává ohromující schopnosti. Zároveň ale zoufale touží vymanit se z Drákulova toxického vlivu, což nebude snadné, protože Drákula v podání Nica Cage není úplně vstřícný nadřízený.

Smrtelné zlo: Probuzení

V kinech od: 20. dubna

Kultovní hororová franšíza zastihla své diváky v opuštěné chatě v lesích i na dvoře krále Artuše, tentokrát se ale přesouvá do obytného domu. Přitom se vrací ke svým čistě hororovým kořenům a ukazuje, že pocit izolace, hrůzy z přeměny milovaných osob na nechutná monstra a bezvýchodnosti fungují v městském bytě úplně stejně dobře jako uprostřed pustých hvozdů.

Kostlivec

V kinech od: 8. června

Kratičká povídka Stephena Kinga pojednává o dopadech nočních strachů, jaké nám obyčejně dopřávají otevřené dveře do temných prostor, ze kterých se může cokoli vynořit. Mělo by tak jít o poctivou hororovou oddechovku o slizkém monstru číhajícím v temných zákoutích domů.

Insidious: Červené dveře

V kinech od: 6. července

Poté, co se franšíza odklonila k příběhům vědmy Elise, se v pátém díle oblíbené hororové série příběh opět stáčí k rodině Lambertových, která se se zrádným světem vzteklých duchů a záludných démonů potýkala v prvních dvou filmech. Už je to nějaká doba, co Lambertovi osvobodili ze surrealistického světa duchů jak nejmladšího syna Daltona, tak otce rodiny Joshe. Urputná snaha o potlačení vzpomínek na prožitá traumata ale ke šťastnému životu nevede, tím spíš, že monstra z astrálního světa začnou opět prosakovat do života ztrápené rodiny.

V pasti: Barcelona

Online od: 14. července

Pokračování netflixovské pecky nám tentokrát ukáže sebevražednou apokalypsu v jedné z evropských metropolí. V centru dění je mladý Sebastian, jenž se stejně jako hrdinka předchozího filmu snaží se skupinou přeživších dostat z města zamořeného bytostmi, jež dohánějí lidi k sebevraždě. Za městem ale může čekat mnohem větší hrozba...

Meg 2: Příkop

V kinech od: 3. srpna

Jason Statham sice svedl hrdinný boj s obřím pravěkým dravcem, jeho problémy tím ale nekončí. Upoutávka na druhý díl slibuje brutální zábavu i černý humor s cool Jasonem Stathamem kopajícím obří příšeru do úst.

The Last Voyage of Demeter

V kinech od: 11. srpna (v USA)

Ano, jeden rok se v kinech objeví dva filmy s Drákulou, přičemž jeden z nich je adaptací krátké kapitoly z původní knihy. Nákladní loď Demeter převáží z ponuré Transylvánie majetek hraběte Drákuly do Londýna, aniž by někdo tušil, že je žíznivý šlechtic na palubě. Na rozdíl od Renfielda ukazují trailery na Last Voyage of Demeter Drákulu jako animální monstrum, film by tak mohl mít blíže k monstróznímu survival hororu než k upírskému dramatu.

The Nun 2

V kinech od: 7. září

Série odvozená z filmu V zajetí démonů se jen tak nezastaví. Tentokrát se vrátíme k sestře Irene, hrdince první Jeptišky, která bude opět čelit démonu Valakovi.

Saw 10

V kinech od: 26. října

Stejně neúnavná je i série o organizátorech smrtících únikovek, jež mají za cíl probudit lepší vlastnosti ve svých hráčích. Nebo tak nějak. Podle tvůrců se snímek vrací ke kořenům série, logicky tak slibují řádně krvavou podívanou.

Paranormal Activity 8

V kinech od: není stanoveno

O pokračování oblíbené found footage série se toho moc neví, ale na rozdíl od dosud posledního filmu s podtitulem Next of Kin, v jehož centru dění byli zcela jiní hrdinové, zcela jiná sekta, a dokonce i zcela jiný démon (!), by se snímek s podtitulem The Other Side měl vrátit k původní dějové linii a rozvíjet původní příběh, jenž se postupně rozmotával sedm filmů. Vzhledem k tomu, jak minulý film skončil, bude velmi zajímavé sledovat, čím chtějí tvůrci navázat.

Zdroj: Autorský text

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný