2. února 2023 18:00

Nejbrutálnější horor roku: První reakce varují před děsivým zážitkem, u kterého budete zavírat oči

Krvavý, zneklidňující a taky dost rozporuplný. Takový je nový horor od režiséra slavného jména.

Infinity Pool je novým filmem režiséra Brandona Cronenberga (Possessor, Antiviral), syna slavného otce Davida (Moucha, Východní přísliby, Dějiny násilí). V tomto případě platí, že jaký otec, takový syn, jelikož se Brandon zatím prezentuje dost podobným stylem, jakým proslul jeho otec – psychologickými horory s důrazem na tělesnost a bizarní projevy lidské duše.

Výjimkou není ani novinka, do jejíchž hlavních rolí obsadil Alexandra Skarsgarda (Seveřan, Sedmilhářky, True Blood) a Miu Goth (Suspiria, X, Nymfomanka). A podle zámořských kritiků se povedla, i když z reakcí je zřejmé, že rozhodně nesedne každému. Na Rotten Tomatoes má film 88 % pozitivních recenzí s průměrným hodnocením 7.2/10, přičemž od diváků už méně lichotivých 52 %.

Recenze se víceméně shodují na značné neuchopitelnosti filmu. Nejde o jednoduchou žánrovku, ale spíše víceznačné psycho. Film začíná jako vztahové drama i společenská satira, pak se přehoupne do sci-fi a postupně přidává na šokujících scénách a děsivosti. Závěr je pak bojem o přežití i zbytky zdravého rozumu. Mnohé výjevy však bude divák těžko dostávat z hlavy, i když by si to asi přál...

„Cronenberg přináší mrazení a pořádnou porci WTF momentů z děsivého prázdninového pekla, které umí hlodat v mysli,“ napsal v pochvalné recenzi Toronto Star. „Režisér ví moc dobře, co dělá. Jde o jeho zatím nejlepší sci-fi provokaci,“ shrnul Chicago Tribune.

„V jednom momentě si získá vaši totální pozornost, ale hned vzápětí je až překvapivě snadno zapomenutelný... jako když se probudíte z noční můry, jejíž přesnou podobu si však nevybavíte,“ píše o filmu Guardian a dává známku 3/5. „Přehnaná extrémnost neumožní říct nic hlubšího, kvůli čemuž film není ničím víc než agresivní, ale povrchní provokací,“ stojí v dost kritické recenzi Hollywood Reporteru.

„Každý, dokonce i velice vyrovnaní lidé, se někdy dostane na hranu sebedestruktivního chování... Tyhle impulzy už jsou dobře prozkoumané filmy i literaturou, ale Cronenberg se do nich noří tak intenzivně, že je před diváky rozebere na základní prvky. Co uvidí, se jim vůbec nemusí zamlouvat,“ míní AV Club a konstatuje, že míra fyzického i emocionálního násilí je ve filmu často taková, že nutí k zakrytí očí.

„Film si libuje v atmosféře neutuchající hrůzy. Pomocí nakloněných záběrů a neustále dunících rytmů svého soundtracku nalomí každého,“ popisuje New York Times. „Infinity Pool vrhne diváky do divného prostředí, které si žádá jistou míru odevzdání pro psychickou manipulaci a otevřenost vnímat existenciální zoufalství, které před nimi zeje jako propast,“ přibližuje Inverse.

Infinity Pool už běží v zámořských kinech, do těch českých se bohužel zřejmě nepodívá.

Zdroj: Rotten Tomatoes

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný