4. července 2015 14:40

Statečné srdce vs. Magneto: Znáte 6 nejslavnějších filmových bojovníků za svobodu?

Zavolejte s námi v neděli "Freedom!"

Anebo raději pěkně počeštěně "Svoboda"? Tak či tak, vaše oči vás neklamou - v neděli ve 20.00 na Prima COOL skutečně poběží Gibsonov skotský osvobozenecký velkofilm Statečné srdce! Ačkoliv snímek popisuje povstání Williama Wallace s asi stejnou historickou autenticitou jako Hra o trůny, jeho nakažlivý revoluční elán se nemalým dílem podepsal i na vzestupu reálných, moderních snah o odtržení Skotska od Spojeného království. Není to poprvé ani naposledy, co se fiktivní revolucionáři inspirují v reálném světě. U některých z nich je však trochu problém pobrat, na čí straně Síly vlastně jsou - a proto jsme pro vás připravili přehled šestera z nich!

Winston Smith z 1984

Míra radikálnosti: Level 1 alias Koťátko

Klasika dystopického žánru sice definovala kritiku totalitních režimů (průměrný novinový článek o Severní Koreji nebo NSA obsahuje jedním "Velkým bratrem" na 169 slov), mnoho revolucí jsme si v ní ale neužili. Titulní pisálek Winston se sice nakonec zmohl k jakés takés rebélii... No ale depresivní finiš si raději doplňte sami.

William Wallace ze Statečného srdce

Míra radikálnosti: Level 2 alias Dobrák od kosti

Jak filmový, tak i reálný William Wallace byl svého času poměrně solidní hrozbou královské koruně! Jeho povstání však netrvalo ani rok, než se fatálně znemožnil a až do svého finálního zatčení a popravy strávil život v exilu. Mezi námi děvčaty, i podobně "úspěšný" Spartakus měl při horších podmínkách o dost větší sukces.

(Robo)Maria z Metropolis

Míra radikálnosti: Level 3 alias Furt ještě klaďas

Ojedinělá ženská zástupkyně z klasické sci-fi Metropolis, natočené daleko ve 20. letech, je sice ve filmu vcelku za puťku, jakmile se ji však zastoupí její robotická dvojnice, hned je na střeše povstání, za které by se nestyděl ani zloduch Bane z Temného rytíře povstávajícího. Oproti větším drsňákům sice RoboMaria nevyvolá přímo otevřenou válku - na stranu druhou ale oproti nim bojuje sotva s pár nenažranými továrníky, nikoliv staletí trvající vojenskou okupací.

Wolverines z Rudého úsvitu

Míra radikálnosti: Level 4 alias Účel už světí prostředky

Klasika akčního žánru, v níž se hvězdy Hříšného tance po sovětské invazi do Ameriky rozhodnou vést ozbrojený odpor (i se všemi nechutnostmi a morálními dilematy, které k partizánského hobby patří), si vzdor svému do očí bijícími patriotismu už ani trochu nebere servítky. Kolaboranti se střílejí, se zajatci není slitování a klaďasové umírají jako na běžícím pásu. Vojna není kojná, ani když se vede za obhájitelnou věc, děti!

V z V jako Vendeta

Míra radikálnosti: Level 5 alias Když se kácí les...

Pán z cely V, který svrhnul futuristickou dystopii v komiksovém románu a jeho filmové adaptaci V jako Vendeta, byl svého času dost kontroverzní figurkou. Komiks totiž v 80. letech brutálně kritizoval thatcherovskou Anglii, film zase nastavoval zrcadlo válce s teroristy. V sice bojuje za svobodu, dokonce absolutní svobodu ve formě anarchie, neštítí se však v jejím zájmu odpalovat hromady budov, zabíjet lidi jako na páse ani jimi otevřeně manipulovat. To celé proti režimu, který vlastně vyhrál demokratické, i když rovněž zmanipulované volby. V tak od statusu záporáka nakonec dělí jenom velmi tenká hranice...

Magneto ze série X-Men

Míra radikálnosti: Level 6 alias Antihrdina

Dospěli jsme na konec a bojovníci za svobodu se nám tu definitivně prolínají s šílenými zabijáky, teroristy a dalšími hitleráky. Jeden příklad za všechny: Magneto. Na počátku měl fajn myšlenku o svobodě pro utlačované mutanty. Veprostřed uštědřil normálňákům pár políčků. A na konci došlo na teror, vraždy a nakonec plán na vyhlazení zbytku lidstva. Ano, dá se s ním sympatizovat. Ale při vší úctě k nekonečnému charisma představitelů Magneta... s jeho prostředky sympatizuje snad jen Klub anonymních psychopatů.

Zůstaňme raději u marného, ale za to zase sexy souboje Willa Wallace. Statečné srdce se rozetluče už v neděli ve 20.00 na Prima COOL!

Kterého slovutného revolucionáře máte nejradši vy? Pochlubte se v diskuzi!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný