19. listopadu 2015 09:00

Od Scary Movie ke Žhavým výstřelům: 6 nejlepších filmových parodií

Pamatujete si na nejlepší parodie všech dob?

Dobrá parodie je kořením každého filmového žánru. Umí jak vypíchnout jeho hluchá a absurdní místa, tak mu zároveň složit i poklonu. Nu, a navíc pocuchá divákovu bránici! Příkladem za všechny mohou být Žhavé výstřely, které v sobotu odpoledne od 15.30 uvede Prima MAX. Jenže natočit dobrou parodii je zároveň hromsky těžké – nestačí jenom citovat laviny stejných hlášek jako v inspiračních zdrojích, jako tomu nedávno bylo ve filmech Děsnej doják. I proto se do seznamu nejlepší parodií všech dob dostalo jenom šest filmů – můžete si však být jisti, že budou stát za to!

6) Žhavé výstřely

Co paroduje: Top Gun, Železný orel

Náš sobotní biják s Charliem Sheenem v hlavní roli si samozřejmě bere na paškál především ultradrsňácké vojenské piloty zachraňující svět. Díky vojenské látce, která stále koluje éterem, však Žhavé výstřely stále umí vyloudit úsměv na rtech. Tím spíše, že film režíroval Jim Abrahams, s nímž se v našem výčtu nesetkáváme naposledy. Výlet do světa hollywoodských parodií je ostatně podobný spíše seznamu filmů pocházejících od jedné provázané partičky filmařů.

5) Scary Movie

Co paroduje: Vřískot, teen horory

Soudobá generace diváků zřejmě nejvíce zná jinou parodickou kultovku jménem Scary Movie, na níž povětšinou pracovala zbrusu nová štafeta filmařů, přicházející až po Abrahamsovi – nelze se proto divit, že přinesla “inovace” jako nechutné vtipy a ještě nechutnější scény plné všemožných tekutin. Scary Movie rozhodně není jakkoliv chytrá látka. Ale ruku na srdce, poprvé se u ní vyšokovaně smál snad každý (kdo neodešel ze sálu nebo nevyhodil počítač z okna). Další díly série však ironií osudu vytvořili bratři Zuckerovi, kteří dříve pracovali právě s Abrahamsem. Dvojice, která stojí za většinou parodií minulé dekády (výše zmíněný Děsný doják a podobné koniny), tak na stará kolena doznala notného sešupu kvality.

4) Soumrak mrtvých

Co paroduje: zombie filmy, Noc oživlých mrtvol

Ne každá parodie ale musí disponovat hektolitry semene a dalšími podobnými lahůdkami. S typicky britskou grácií pojal parodii i Soumrak mrtvých, dle nedávného hlasování jedna z nejlepších komedií vůbec. Ačkoliv tak snímek cituje nejrůznější klišé zombie filmů a v závěru se přímo převtělí do Noci oživlých mrtvol (ač v hospodě namísto domku v pustině), film funguje překvapivě i sám o sobě jako pojednání o dospívání jednoho prototypálního nýmanda. A aby parodie obstály i bez znalosti zdrojové látky, to je skoro unikát!

3) Bláznivá střela

Co paroduje: Smrtonostnou past, Smrtonostnou zbraň

Další Abrahamsův zásek z roku 1988 tentokrát ryje do klasických policejních buddy filmů a kriminálek obecně. Namísto drsných floutků však Bláznivá střela do hlavní role obsadí notně postaršího geronta, kterému to už tolik nepálí. Snímek díky tomu znovu nakopnul kariéru Leslieho Nielsena, málokdo však ví, že šlo ve skutečnosti o filmové zakončení o několik let mladšího seriálu Police Squad. Bláznivá střela ostatně v originále nese podtitul From the Files of Police Squad. Tato parodie tak do značné míry vznikla náhodou!

2) Spaceballs

Co paroduje: Hvězdné války

Úcta ke stáří nám však velí stavit se i v první éře parodií. Za Spaceballs (dříve velmi volně a neohrabaně překládané jako “Vesmírná tělesa”) stojí totiž Mel Brooks, autor prvních parodických děl natáčených už od 60. let. Brooksovy látky jsou však dnes již poněkud zastaralé – jeho vynikající Němý film, parodující, inu, němé filmy, třeba ocení jenom fajnšmekři chápající praktiky, inu, němých filmů. Spaceballs jsou však jiné – díky napojení se na principy Hvězdných válek totiž zůstávají překvapivě aktuální i dnes. Jeden z memů vzniklých kolem nedávného traileru na Hvězdné války: Síla se probouzí, ostatně citoval i Spaceballs...

1) Připoutejte se, prosím!

Co paroduje: Letiště, Nultá hodina

Jim Abrahams a bratři Zuckerovi se nejslavněji sešli na place právě v roce 1980 s filmem Připoutejte se, prosím. A výsledek byl vpravdě geniální! Snímek totiž nepokrytě strhává (a zároveň využívá) nemlich každé klišé katastrofického filmu a nebojí se dělat humor, který byl tehdy v Americe notně přes čáru. Zároveň se však ještě s určitým staromilstvím drží zkrátka – namísto nechuťáren šokuje spíše mluveným slovem. Ač jde už o notně retro podívanou, Připoutejte se, prosím dodnes zůstává na trůnu krále parodií.

Žhavé výstřely začínají v sobotu v 15.30 na Prima MAX!

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný