14. srpna 2015 16:00

Drákulovi kámoši: 5 nejvýznamnějších filmových a seriálových upírů

Zakousněte se s nimi hluboko do našeho přehledu!

Hvězdně obsazený seriál Drákula se vám v neděli připomene další epizodou plnou machinací, tesáků a šarmu Jonathana Rhyse Meyerse. Jeho Drákula už ale dávno není jediným zástupcem upírů ve filmu či televizi. Kdo mu za uplynulé dekády konkuroval nejvíce, si můžete oživit v pětici nejrozdílnějších hrdinů se zálibou v lidských tělních tekutinách.

5) Selene

Film: série Underworld

Série Underworld, která si vzala na paškál souboje mezi vlkodlaky a upíry i metaforu Romea a Julie, sice nepatři zrovna mezi oscarovou kvalitku. Výrazně ji však zvedává upířice Selene s tváří Kate Beckinsale. Důvodů je hned několik - schopnost přesvědčivě střílet vlkodlaky do hlav a záliba v koženém oblečení jsou však rozhodně na špici!

4) Louis de Pointe du Lac

Film: Interview s upírem

Teď zajedeme trochu do minulosti a jiného žánru. Snímek Interview s upírem z roku 1994, v němž Brad Pitt popisuje dvě staletí svého života jako nesmrtelného krvesaje, totiž i přes velký náboj melodramatu a cajdákoznosti disponuje epickými kvalitami. Jenom málokterý film se na upíry podívá optikou jejich života (jiným příkladem je rovněž mňamožní Přežijí jen milenci, ale tam by nešlo vypíchnout jednu hlavní postavu), leč Interview s upírem rozhodně bylo jedním z prvních a nejlepších, kteří se o to pokusili!

3) Spike

Seriál: Buffy, Angel

Lidskou tvář vampírům nastavil i Spike ze seriálů Buffy a Angel. Renesanční tvář Jamese Marsterse mu dodala řadu romantických kladů, i on je ostatně původně básníkem z viktoriánských dob. Spike sice není nejdůležitějším upířím přihrávačem v Buffy. Pro svou prostořekost je ale rozhodně tím nejzajímavějším a nejoblíbenějším, dokonce tak moc, že byl po své smrti oživen pro poslední řadu Angela.

2) Max Schreck

Film: Ve stínu upíra/Nosferatu

A ještě jeden významný upír rozvířil stojaté vody žánru - starý dobrý Nosferatu! I když původní snímek vznikl ještě za němé éry filmu, konkrétněji v roce 1922, historky o tom, že se jeho představitel Max Schreck při natáčení choval... poněkud zvláštně, inspirovala vznik netradičního filmu o filmu jménem Ve stínu upíra (2000). V tom si k nepoznání nalíčený Willem Dafoe střihl fiktivní verzi Maxe Schrecka, který - k překvapení nikoho z diváků - je skutečným upírem upsaným na natáčení kultovního hororu!

1) Edward Cullen

Film: série Stmívání

Ano, muselo to přijít! Ať si v melodramatu Stmívání libujete, či naopak stále doufáte, že do tohohle světa zavítá upírobijec Blade, sáze Stmívání a Edovi Cullenovic v čele nelze upřít, že společně změnili tvář moderních upírů i monster jako takových.

I když, snad právě proto není od věci vzpomínat na starší krvesaje. Třeba na Drákulu. Mrkněte se na jeho další díl v neděli ve 23.05 na Prima COOL!

(lol)

Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný