8. dubna 2021 13:09

Jsou mezi uniklými daty 533 milionů uživatelů Facebooku i ta vaše? Existuje web, na kterém to zjistíte

Připravte se na nemilé překvapení.

Před několika dny unikla osobní data 533 milionů uživatelů Facebooku, z nichž takřka 1,36 milionu je z České republiky. Konkrétně uniklo jejich facebookové ID, jméno, datum narození, telefon, e-mailová adresa, ale třeba taky údaje o poloze či chování na sociální síti. Data pocházejí z doby před rokem 2019, kdy hackeři využívali jednu dnes už vyřešenou slabinu v zabezpečení Facebooku.

Každý rok čteme o mnoha podobných únicích, přičemž v některých se objevují i přihlašovací údaje či data spojená s on-line bankovnictvím. Není tedy od věci si ověřit, v kolika se objevily naše osobní informace, abychom věděli, zda není na čase si alespoň změnit ta nejdůležitější přístupová hesla.

Umožňují to stránky HaveIBeenPwned, na kterých zadáte svůj e-mail či telefonní číslo (v mezinárodním formátu) a vyjede vám seznam všech větších úniků, v nichž se objevily i s jejich podrobnějším popisem. V případě Facebooku se vyplatí zkusit jak e-mail, na který jste zaregistrovaní, tak telefon. V některých únicích se totiž mohl objevit jen jeden z údajů.

Většině aktivních uživatelů vyjede minimálně pět případů takových úniků, což vytváří pádný argument, proč víc přemýšet nad tím, kam všude se registrujeme a jaké údaje o sobě tam poskytujeme.

Překvapil vás počet úniků, jichž jste byli součástí?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný