7. června 2022 15:42

Evropská unie zavařila Applu. Dokdy musí mít všechny mobily stejnou nabíječku?

Lightning konektoru z iPhonů už zvoní umíráček. Cílem nového nařízení má být zmenšení elektronického odpadu i pohodlí uživatelů.

Po letech jednání a odkladů se Evropská unie konečně dohodla na standardizaci kabelů a portů pro spotřební elektroniku. Do konce roku 2024 bude muset být všechna vybavena univerzálním konektorem pro nabíjení a přenos dat, kterým byl stanoveno USB-C. Týká se to telefonů, tabletů ale i dalších přenosných zařízení jako fotoaparátů, aktivních reproduktorů, bezdrátových sluchátek či čteček e-knih.

Největší komplikace toto nařízení přináší společnosti Apple, která sice už zčásti na standard USB-C přesla, ale u iPhonů a některých svých dalších výrobků se stále drží vlastního konektoru Lightning. Ten je sice už relativně zastaralý a neumožňuje rychlé nabíjení či vysokorychlostní přenos dat, ale Apple jeho licencováním výrobcům příslušenství stále vydělává slušné peníze.

"Evropské spotřebitele již dlouho obtěžuje, jak se jim doma s každým novým přístrojem vrší nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku," řekl maltský europoslanec Alex Saliba, který byl z jedním z lídrů při prosazování nové směrnice. Ta neřeší pouze porty, ale taky sjednocení standardů rychlého nabíjení, které se rovněž u různých výrobců liší. Legislativu ještě musí schválit Evropský parlament a Evropská rada, ale prakticky jde už spíše o formalitu.

Apple se dlouhou dobu zavedení jednotného evropského standardu brání s tím, že nařízení zabetonuje pokrok a bude bránit novým řešením a inovacím. Svými kroky však dokazuje opak. Jelikož už delší dobu tušil, že přijde o konektor Lightning, vyvinul vlastní magnetické vylepšení bezdrátového nabíjení, které nazval MagSafe. Stejně jako v případě Lightningu za něj vybírá licenční poplatky.

Samotný konektor USB-C prošel od svého zavedení na trh v roce 2014 několika updaty. Jeho nejmodernější verze 4.0 umožňuje nabíjení výkonem 100 W a má datovou propustnost až 40 Gbit/s, to vše při zachování zpětné kompatibility.

Vítáte sjednocený konektor a nabíjení pro přenosnou elektroniku v EU?

Zdroj: The Verge

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný