16. dubna 2018 13:33

Tahák šéfa Facebooku unikl na internet. Co všechno v něm je?

Zuckerberg měl před americkými senátory jasnou strategii – co chtěl říct a z čeho se chtěl naopak vykroutit?

Šéf Facebooku byl po sérii kauz se zneužíváním osobních dat k dezinformačním kampaním povolán před americké senátory, aby čelil jejich otázkám, zda největší sociální síť není hrozbou pro demokracii a férovou soutěž na internetu. Až na pár škobrtnutí si Mark Zuckerberg vedl skvěle, protože senátoři neprojevili zrovna hlubokou znalost online světa.

Celou dobu měl po ruce složku s poznámkami, kde měl od svého poradního týmu připravený manuál, jak reagovat na různé druhy otázek. V pauze mezi slyšeními se podařilo jednu dvoustranu nafotit fotografovi Andrew Harnikovi z agentury AP. Vybrali jsme několik bodů, co z ní lze vyčíst:

Cambridge Analytica

Je mi líto, že se to stalo, v roce 2014 jsme učinili kroky, které už neumožňují masivní těžení uživatelských dat.

Osobní zodpovědnost

Rezignovat? Založil jsem Facebook. Má rozhodnutí, udělal jsem chyby. Velká výzva, ale mnoho problémů už jsme v minulosti vyřešili. Tento vyřešíme taky. Už na tom pracujeme.

Reklamy a obchodní model

Chci FB jako službu pro každého, musí být zdarma, dá se to udělat jen pomocí reklam. Uživatelé jsou vlastníky dat a mají možnost si vše nastavit.

Reakce na prohášení Tima Cooka, šéfa Apple

Když instalujete aplikaci na iPhone taky jí udělujete práva na přístup k informacím, stejně jako když se logujete do FB. Je spousta případů zneužití Apple dat, nikdy jsem neviděl, že by Apple lidi upozorňoval. Důležité, aby se všem měřilo stejným metrem.

Závadný obsah

Bohužel stále se děje na Facebooku mnoho špatného. Naše pravidla zakazují projevy nenávisti, šikany nebo terorismu. Musíme být více aktivní – kontrolní AI, najmout více lidí...

Volební manipulace (Rusko)

Reagujeme pomalu – Francie, Německo, Alabama... Právě jsme ustanovili komisi akademiků, která bude zkoumat dopady sociálních sítí na demokracii.

Diverzita

Silicon Valley s ní má problém a Facebook je jeho součástí. Osobně se o věc zajímám, bude to ještě dlouhá cesta (3 % Afroameričanů, 5 % Hispánců)

Konkurence

Rozdělit FB? Americké technologické společnosti jsou pro Ameriku důležité. Rozdělení by posílilo čínské firmy.

GDPR neříkat, že splňujeme pravidla

Lidé si zasluhují mít dobrá pravidla na ochranu soukromí, ať už žijí kdekoli. Stavíme všechno transparentně, aby lidé měli kontrolu. GDPR ošetřuje některé věci:

Poskytnout kontrolu nad užíváním dat – už děláme několik let.

Výslovný souhlas přístupu k osobním datům – trochu už jsme udělali, teď chystáme více v Evropě i zbytku světa.

Speciální souhlas k citlivým věcem – rozeznávání tváře atd.

Podporuji zákony o ochraně soukromí, které jsou praktické, dají lidem kontrolu a umožní inovaci.

Myslíte, že aktuální kauzy Facebook oslabí, nebo naopak posílí?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný