29. července 2020 11:54

iPhony závidí: Nová technologie bude nabíjet androidy mnohem rychleji

Nový standard nabíjení zvládne telefon vytáhnout z úplně vybité na plnou baterku ze necelých 15 minut.

Známý výrobce mobilních čipů Qualcomm představil novou generaci dobíjení Quick Charge 5, která je se svými více než 100 W až čtyřikrát rychlejší než její předchůdce. Ze zcela vybité baterie to zvládne na 50 procent za pouhých pět minut, do plné kapacity pak zhruba za čtvrthodinu. Třeba nejnovější iPhony potřebují dvojnásobný čas, aby se nabily jen do poloviny.

Nový standard rychlonabíjení slibuje taky až o deset stupňů nižší teploty při nabíjení, což se daří díky převedení napěťových regulátorů z mobilu do samotné nabíječky a taky zdvojením bateriových článků.

Taky kabely zvládnou více než 5 ampérů, ale nová nabíječka chytře odhadne, čeho je kabel i mobil schopný, takže i s tím neznačkovým vždy zvolí maximální možnou a bezpečnou rychlost. Není třeba připomínat, že Quick Charge 5 je zpětně kompatibilní, takže dobije maximální rychlostí i starší mobily s předchozí generací rychlonabíjení.

Qualcomm se chlubí, že jeho nové bleskové nabíjení uvidíme v mobilech už v září, prvním by mohl být Xiaomi Mi Mix 4, ale další budou rychle následovat. Technologie je kompatibilní s čipy řady Snapdragon 865 a 865+, ale měla by se v budoucnu dostat i do nižší sedmičkové řady procesorů.

Věříte takto rychlému nabíjení nebo se bojíte, že sníží životnost baterky?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný