16. října 2017 15:18

Populární čínský výrobce telefonů šmíroval zákazníky, kteří se teď bouří. Co přesně o nich zjistil?

Oblíbená značka si těžce poškodila pověst.

Čínská značka OnePlus se donedávna těšila velké přízni – vyrábí totiž stylové a hlavně hardwarově velice nabušené telefony s dobrým poměrem výkon/cena. Teď si však sype popel na hlavu a slibuje, že se polepší. Sbírala totiž spoustu neanonymních údajů o uživatelích svých telefonů.

Pokud jste majiteli telefonů OnePlus, pak o vás společnost ví například, kdy a jak jste odemykali obrazovku, kdy a jaké aplikace jste otevírali, ale taky vaše IMEI, MAC adresy, v jakých jste mobilních sítích a wi-fi. Ty navíc spojuje s vaším telefonním číslem, takže data skutečně nejsou anonymní a jsou i potenciálně zneužitelná.

Problém způsobil takové pozdvižení, že se k němu musel vyjádřit i spoluzakladatel společnosti Carl Pei. Ten řekl, že data sbírali, aby mohli poskytovat lepší technickou podporu svým zákazníkům, protože právě technická podpora je dlouhodobě považována za slabinu společnosti. Ujistil také, že citlivá data nesdílí s žádnými externími stranami.

Přesto musel slíbit, že do konce října vyjde aktualizace, která rovnou zákazníka upozorní na sběr informací a že ze sbíraných dat vyřadí telefonní číslo, MAC adresu nebo informace o wi-fi.

Hlídáte si na svém telefonu soukromí a tušíte, co o vás sbírají výrobci telefonů a softwaru?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný