17. září 2019 12:16

Policie vyrazila do boje s navigací Waze. Podaří se jí odstranit jednu užitečnou funkci?

Strážcům zákona se nelíbí sdílení informací.

Mobilní aplikace Waze patří mezi řidiči k nejoblíbenějším, protože kromě navigace ukazuje taky nepříjemnosti na silnicích a umožňuje vzájemně sdílet taky různé komplikaci na trase, ke kterým patří i hlídky dopravní policie. Bylo jen otázkou času, kdy přijde první protiúder od strážců zákona.

Velice rázný krok udělal největší americký policejní sbor v New Yorku, tedy proslulá NYPD. Její vedení zaslalo velice ostrý dopis vlastníkovi a provozovateli aplikace, kterým je Google. V něm požadují právě stažení lokalizátoru policejních hlídek.

Argumentují tím, že tato funkce snižuje bezpečnost na silnicích. Umožňuje například podnapilým řidičům, aby sedli do auta, když vědí, kde číhají kontroly, a oni se jim tak můžou vyhnout. Navíc podle jejich právního názoru je takové sdílení porušením zákona.

Jenže právě zde se policisté pouštějí na tenký led, což si uvědomil i Google, když zareagoval obecně s tím, že jeho prioritou je přispět k informování řidičů a právě k jejich bezpečnosti a že sdílení policejních hlídek není primární funkce a vznikla v rámci úprav a poptávky samotných uživatelů. Funkci se Google nechystá nijak omezit.

Otázkou je, kdy a jak se začnou ozývat policisté v dalších zemích a jak se jim povede formulovat své námitky. Jelikož v Česku státní aparát reaguje na technologické inovace se značným zpožděním, nebude zřejmě Waze ještě dlouho na pořadu dne.

Jak vnímáte sdílení informací o policejních hlídkách skrze Waze? Souzníte s argumenty policistů?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný