13. září 2021 11:59

Jízda na motorce poškozuje iPhony, přiznal Apple. Kde je problém?

Telefony s logem Apple na motorku zkrátka nepatří, tedy pokud chcete zachovat jejich ideální funkčnost.

Apple na svých stránkách technické podpory přiznal, že výrazné vibrace, speciálně ty, které produkují výkonné motorky, mohou poškodit systém foťáků v jeho iPhonech. Výrazně tak nedoporučuje, aby uživatelé připevňovali iPhony pomocí držáků přímo na motorky, protože přenos vibrací je pak nejvýraznější.

Problém se týká všech iPhonů, které jsou vybaveny systémem optické stabilizace (OIS). Ten využívá při focení gyroskopy, aby vyrovnal pohyb telefonu a zajistil ostrý snímek. Podobně používá taky tzv. closed-loop autofokus, který měří vliv gravitace, přetížení a právě vibrace a nastavuje podle toho parametry čočky při focení či natáčení videí.

„Optická stabilizace i closed-loop autofokus jsou navrženy pro maximální trvanlivost. Přesto dlouhodobé vystavení výrazným vibracím při určitých frekvencích může narušit jejich funkčnost, což vede k snížení kvality fotek a videí. Doporučujeme nevystavovat iPhony delší dobu těmto vibracím,“ zní v oficiálním vyjádření.

Zmíněné doporučení se týká všech iPhonů počínaje řadou 7, které OIS i closed-loop autofokus používají. Nejde přitom pouze o motorky, ale taky mopedy, různé elektrické koloběžky i kola, kde také vznikají vibrace, i když méně intenzivní.

Pokud už uživatelé chtějí mít iPhone přidělaný přímo k motorce, kolu nebo koloběžce, doporučuje Apple speciální držáky, které v sobě mají zabudované tlumení vibrací.

Používáte iPhone na motorce či kole? Tušili jste, že ho tím můžete poškodit?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný