22. května 2019 14:54

Další americká facka pro Huawei! Proč možná do roka přestane vyrábět mobily?

Americká blokáda může být pro Huawei skutečně fatální.

Americká vláda uvalila embargo na obchodování tamních firem s čínskou společností Huawei. Jeho telefony tak přijdou o Android a služby Googlu, ale začíná se ukazovat, že ještě fatálnější pro něho může být nemožnost odebírat americké čipy, licence a komponenty.

Obchodování s Huawei aktuálně přerušila firma ARM, což ohrožuje vývoj jakýchkoli jeho vlastních čipů do budoucna. Ačkoli ARM sídli ve Velké Británii a je vlastněný japonskou skupinou SoftBank, používá ve svých čipech americké technologie a mnoho z nich se navíc vyrábí v jeho amerických továrnách v Austinu a San Jose. Proto se na něj může vztahovat embargo.

Huawei staví své vlastní čipy Kirin právě na architektuře ARM, takže je při navrhování vlastních procesorů Kirin na této firmě a jejích licencích v podstatě závislý. Bez licencí ARM nebude schopný čipy ve svých továrnách vyrábět. Zjednodušeně řečeno – ani čínské čipy Kirin se bez amerických technologií neobejdou.

"Firma ARM následuje všechny aktuální regulace ze strany americké vlády," vyjádřil se mluvčí firmy. Huawei v oficiálním prohlášení zareagoval: "Jsme si jistí, že tato politováníhodná situace může být vyřešena, aby naší prioritou zůstalo dodávání těch nejvyspělejších technologií zákazníkům po celém světě."

Jelikož Huawei tušil, kam může situace dojít, zásobil se součástkami dopředu. Podle analýz by mu měly vystačit na tři měsíce až rok. Jenže co bude dál? Jeho počítačová divize se bez amerických komponent neobejde (Intel, AMD, Nvidia atd), jenže stejné to je i v rámci mobilních zařízení. Americké firmy Micron, Skyworks a Qorvo zajišťují paměťové a síťové součástky do jeho telefonů a hledat náhradu bude v daném čase velice obtížné, ne-li nemožné.

Zdá se, že bez amerických technologií Huawei jednoduše nemůže fungovat, a musí tak doufat, že se nestane velkou obětí aktuální americko-čínské obchodní války.

Jak si myslíte, že se situace vyvine?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný