29. května 2018 14:51

Češi mají třetí nejdražší mobilní internet v Evropě. Kde je zakopaný pes?

Jak říkají čeští mobilní operátoři: jsme zkrátka specifický trh.

Češi zaplatí v průměru třetí nejvyšší cenu za 1 GB mobilních dat v Evropě. Vyplývá to z velké analýzy společnosti Point Topic za první čtvrtletí letošního roku. Dražší mobilní data mají jenom v Německu a Belgii.

Ze studie taky vyplývá, že v Česku jsou uživatelé cenami i stropy v užívání dat tlačení k nízké spotřebě mobilních dat. V téhle oblasti naprosto nejsme schopní konkurovat zemím, které už zavedly neomezené datové tarify, jako je třeba Finsko. Tam lidé spotřebovávají na mobilech prakticky stejné množství dat jako na pevných připojeních.

Mohli bychom se chlácholit tím, že když jsou u nás data drahá a omezená, tak je alespoň máme kvalitní, tedy rychlá. Bohužel ani to není pravda. V grafu ukazujícím průměrné rychlosti mobilního stahování jsme jen lehce nad průměrem.

Co je třeba přiznat, že nepatříme k evropským zemím, kde vládne datový pravěk, když dáte dohromady všechna dostupná data ze studie. V Česku můžete mít i jako běžný nefiremní zákazník celkem svižná i když omezená mobilní data, jen je třeba bydlet v lokalitě s dobrým signálem a sáhnout si hluboko do kapsy. Ostatně podívejte se na všechny výstupy v angličtině ZDE.

Vadí vám, že jsou v Česku mobilní data stále luxus?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný