7. září 2022 17:38

Apple představil nové iPhony, hodinky i sluchátka. Čím chtějí drtit konkurenci?

Technologický gigant představil novou řadu svých nejpopulárnějších produktů. Nejvíce pozornosti si získaly iPhony 14 Pro a zcela nové hodinky Apple Watch Ultra.

Velká prezentace v kalifornském Apple Parku patří každý začátek podzimu novým iPhonům i dalším zástupcům širokého ekosystému jablečné značky. Tim Cook a jeho kolegové představili kromě telefonů taky hodinky a vylepšená sluchátka.

iPhony 14

Čtveřice nových iPhonů má letos jen dvě velikosti displeje 6,1 a 6,7 palce, chybí tak nejkompaktnější model, který se dosud jmenoval Mini. Základnímu iPhonu 14 a 14 Plus zůstal loňský čip A15, ale přibyla paměť RAM na 6GB. Vyšší řada iPhone 14 Pro a 14 Pro Max dostala nový čip A16 a stejnou porci 6GB RAM, ale v rychlejší variantě LPDDR 5. Rozdílů mezi nimi je však letos výrazně více než v minulé generaci.

Základní iPhone a jeho větší varianta Plus mírně vylepšila foťák, zvětšila senzor, zlepšila optickou stabilizaci a zrychlila závěrku. Má novou selfie kameru s autofokusem a až o polovinu lepším prokreslením nočních fotek. Bude k dispozici v pěti barvách – černé, bílé, pastelově modré, pastelově fialové a červené neboli Product Red.

Potvrdila se spekulace, že nové iPhony budou mít satelitní přenos, který se bude používat pro SOS volání v místech, kde není signál – tedy většinou v horách nebo divočině. Apple pro tu příležitost vytvořil speciální prostředí a dotazník pro efektivní komunikaci se záchrannými složkami. Celá služba však prozatím bude spuštěna jen v USA a Kanadě.

Nový iPhone 14 Pro a 14 Pro Max nejvíce zaujme novým výřezem v displeji, který bude mít mnoho užitečných notifikačních funkcí – Apple ho pojmenoval Dynamic Island. Displej bude taky jasnější a v maximální jasu zvládne až 2 000 nitů... a hlavně konečně přinese funkci Always-On, díky adaptivní obnovovací frekvenci. Kromě základních informací zobrazí ve sníženém jasu i obrázek zamykací obrazovky.

Radikálně byly změněny foťáky. Hlavní senzor má nově 48 Mpx a spojuje čtyři pixely do jednoho, díky čemuž nabídne větší hloubku ostrosti a až dvakrát prokreslenější snímky ve špatných světelných podmínkách. Ve formátu ProRAW navíc umožní fotit až ve 48 Mpx. Vylepšeny však byly všechny čočky díky úpravám hardwaru, ale taky novému Photonic Enginu, který optimalizuje výsledné snímky. Apple se zaměřil i na blesk, který bude lépe upravovat svou intenzitu i odstín.

Nový Cinematic mód umožní natáčení videí filmových kvalit ve 4K/30fps nebo ve 4K/24fps pro ještě větší cinematický efekt.

Standardní iPhone 14 začíná na 26 490 Kč a v prodeji bude od 16. září, větší iPhone 14 Plus pak na 29 990 Kč a k dispozici bude od 7. října.

Menší iPhone Pro začíná na 33 490 Kč, větší Pro Max pak na 36 990 Kč. V prodeji budou oba od 16. září.

Nové AirPods Pro

Druhá generace AirPods Pro používá nový čip H2, který umožňuje až dvakrát účinnější aktivní potlačování hluku, vyšší přenosovou kapacitu nebo inteligentnější adaptivní Transparency Mode.

Baterie má o 33 % větší výdrž, což umožní až 6 hodin poslechu na jedno nabití a celková kapacita s nabíjecí krabičkou vydá na 30 hodin. Obě sluchátka mají U1 čip pro jejich přesné nalezení pomocí Find My, když se někam zatoulají.

Vylepšené dotykové ovládání umožní používat i swajpování pro změnu hlasitosti. Krabička jde nově dobíjet i pomocí MagSage a nabíječky pro Apple Watch.

K dispozici budou za 7 290 Kč od 23.září.

Hodinky – zcela nový model Ultra

Osmá generace má nový senzor tělesné teploty, který se bude hodit ženám při monitorování cyklu a ovulace, ale taky během sledování spánku, kdy bude měřit drobné změny teploty každých pět sekund. Apple taky slíbil, že všechna data zůstávají u uživatelů.

Apple Watch taky získaly detekci autonehod, pomocí nových speciálních senzorů extrémních přetížení, které v takových situacích vznikají.

Výdrž baterie zůstala stejná – zhruba 18 hodin, ale novinkou je úsporný Low Power Mode prodlužující výdrž až na 36 hodin, který navíc získají všechny Apple Watch od čtvrté generace díky softwarové aktualizaci.

Apple Watch budou ve čtyřech barvách v hliníkové variantě a třech ve stainless steel.

K dispozici budou od 16. září v ceně od 12 490 Kč, stejně jako levnější nové Watch SE, která začínají na 7 690 Kč.

Zcela novým modelem jsou outdoorově orientované Apple Watch Ultra, které mají titanové tělo s vyztuženým profilem a titanovým krycím sklem a jejichž velká baterie slibuje 36 hodin výdrže a až 60 hodin v Low Power módu.

Pro sportovce mají multi-band GPS pro přesnější měření polohy, speciální oranžové akční tlačítko navíc, nouzový zvukový signál nebo voděodolnost až do 100 metrů se speciálními potápečskými funkcemi jako měření hloubky, času ponoření či teploty vody.

Za novinku si však Apple nechá slušně zaplatit, bude to minimálně 24 990 Kč, k dispozici budou od 23. září.

Zdroj: The Verge

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný