15. ledna 2020 13:52

5 technologických trendů, které ovládnou rok 2020

Jakým vychytávkám bude patřit nadcházející rok?

Svět spotřební elektroniky je hnaný kupředu neustálými inovacemi – některé z nich odstartují trendy, kterých se pak snaží chytit i všichni ostatní. Kterým bude patřit nadcházející rok?

1) Ultra plynulé displeje s 90 a 120 Hz

Displeje s vyšší obnovovací frekvencí než běžných 60 Hz, tedy s plynulejším zobrazováním pohybu, byly donedávna výsadou speciálních herních mobilů. Jenže pak přišly chválené i úspěšné modely od OnePlus s 90 Hz displeji. Postupně se chytali další výrobci, včetně Googlu s Pixelem 4. Ultra rychlé displeje mají mít Samsungy Galaxy S20 i příští iPhony. Žádná vlajková loď v roce 2020 se bez něho zřejmě neobejde.

2) Malé odhlučněné bezdráty

Bezdrátová sluchátka už naprosto dominují trhu, obzvlášť ta malá true wireless se skladnou a praktickou dobíjecí krabičkou ve stylu populárních Apple AirPods. A je to právě Apple, který nadále určuje trendy, protože do vylepšených AiPods Pro přidal aktivní odhlučnění (ANC). Nebyl sice první, ale kdo sledoval letošní veletrh CES, viděl právě záplavu nových true wireless sluchátek od desítek výrobců, přičemž snad každý chystá i model s ANC pro opravdu nerušený poslech, ať už jste kdekoli.

3) Levnější mobily s ohebným displejem

Skládací mobil s ohebným displejem si dosud mohli dovolit jen bohatí geekové, vždyť Samsung Galaxy Fold vyjde na 50 tisíc korun. Jenže blíží se pro běžného uživatele praktičtější véčko Motorola Razr, které už cenu srazilo ke 30 tisícům. Navíc Samsung představí po boku Galaxy S20 své vlastní véčko, které by mohlo být ještě levnější. Pokud se výrobcům povede vychytat design a odolnost, máme tady zcela novou mobilní kategorii.

4) Víc čoček, víc pixelů

Přidávání nových objektivů do mobilů pokračuje. Letos bude zřejmě magickým číslem na hlavním fotomodulu čtyřka, jak ukazuje blížící se Galaxy S20 od Samsungu – ten přidá k hlavnímu širokoúhlému a zoomovacímu objektivu ještě speciální makro čočku na focení detailů zblízka. Čínští výrobci taky loni poprvé přišli s rozlišením hlavního čipu až 108Mpx, které taky budeme vídat častěji. Umožňuje totiž nejen detailnější snímky a větší možnosti digitálního zoomu, ale hlavně účinnější potlačení šumu pomocí umělé inteligence.

5) TV dokonale připravené na hry a filmy

Všichni velcí výrobci televizí už představili vlastní řadu s 8K rozlišením, ale jelikož v podstatě neexistuje žádný obsah v takovém rozlišení, nejde mluvit o trendu, obzvlášť když ani upscaling zatím nevypadá ideálně. Trendem jsou televize maximálně připravené na nástup nových konzolí, tedy se vstupy HDMI 2.1, s podporou G-Sync a FreeSync pro variabilní obnovovací frekvenci až 120 Hz a s nízkým input lagem až k hodnotě 5ms.

Konečně dorazil taky Filmmaker Mode, po němž roky volají filmaři. Ten vypne u filmů všechna digitální vylepšení a umožní je sledovat, jak byly natočeny, tedy bez kritizovaného soap opera efektu.

Který z trendů vás zaujal a který vás naopak úplně míjí?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný