19. února 2024 12:55
Martin Kolář

Jágr znovu na ledě v Pittsburghu: Pusťte si skvělá videa s nástupem a dojemným proslovem

„Tleskáte mi, a to jsem ani nemusel dát gól,“ řekla česká hokejová legenda zaplněné hale skandujících amerických fanoušků.

Hokejový klub Pittsburgh Penguins slavnostně vyvěsil ke stropu své haly dres Jaromíra Jágra s číslem 68. Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL se stal čtvrtým Čechem, jehož číslo nějaký z klubů zámořské soutěže vyřadil z užívání. Před ním se této pocty dočkali Dominik Hašek v Buffalu, Milan Hejduk v Coloradu a Patrik Eliáš v New Jersey.

Poslední dny v Pittsburghu patřily české hokejové legendě. V sobotu si čerstvě dvaapadesátiletý Jágr zatrénoval po boku současných hvězd Penguins, v hlavní roli pak byl před utkáním proti Los Angeles, kdy jeho dres vystoupal pod strop PPG Paints Areny.

Před ceremoniálem Jágr na tiskové konferenci uvedl, že se nechce nechat strhnout emocemi. Při více než třičtvrtěhodinovém programu ale bylo znát, že i za každé situace vtipkujícího hokejistu dojetí zasáhlo.

Přímo na ledě stál Jágr s více než třiceti spoluhráči z dob působení v dresu Penguins i se svými nejbližšími, maminkou Annou a přítelkyní Dominikou. „Vím, že se táta dívá. Ve všem, co mi říkal, měl pravdu,“ zmínil otce, jenž zemřel v roce 2022.

Klub v několika videích zavzpomínal na Jágrovy složité začátky v zámoří i na jeho památné góly v dresu s tučňákem na prsou. Kladenský rodák ve svém projevu poděkoval důležitým lidem ve svém životě i kariéře včetně spoluhráčů Jiřího Šlégra, Jiřího Hrdiny, Martina Straky a Roberta Langa. Pak již přišla na řadu nejdůležitější chvíle ceremoniálu - vyvěšení ikonické osmašedesátky.

Když dres jako teprve třetí v klubové historii stoupal pod strop zaplněné arény, bezmála dvacet tisíc diváků skandovalo Jágrovo jméno. Klub si pro natěšené příznivce schoval ještě jedno překvapení. Jágr se po téměř 23 letech od svého posledního zápasu za Penguins opět objevil na ledě v klubovém dresu.

Český veterán totiž s týmem vyjel k předzápasovému rozbruslení před utkáním proti Los Angeles. Většina hráčů Penguins navíc vyjela v jeho dresu a s parukou a typickou jágrovskou kšticí vlasů "vpředu byznys, vzadu párty“.

Pittsburgh českého křídelníka draftoval v roce 1990 jako pátého hráče v pořadí a Jágr se téměř okamžitě stal jednou z nejvýraznějších tváří klubu. Společně s Mariem Lemieuxem vytvořil nejúdernější dvojici NHL a v letech 1991 a 1992 pomohl pensylvánskému klubu k jeho prvním dvěma Stanley Cupům.

V kádru Penguins vydržel jedenáct sezon, během kterých nasbíral 1079 bodů. Mezi roky 1990 a 2001 byl nejproduktivnějším hráčem ligy, když nasbíral o 65 bodů víc než druhý nejúspěšnější hráč v tomto období Joe Sakic (1014). V posledních třech sezonách v černožlutém dresu dokonce nosil kapitánské céčko.

Fanoušci Pittsburghu i přes všechny úspěchy v jednu chvíli nemohli Jágrovi přijít na jméno. V roce 2011 se totiž český útočník po třech sezonách v ruském Omsku vrátil do NHL, místo do Pittsburghu však zamířil do kádru úhlavního rivala Philadelphie.

"Možná to byla chyba, že jsem se nevrátil sem. Možná by teď ta oslava byla větší. V tu chvíli jsem ale myslel víc na sebe a na to, kde budu mít větší prostor," řekl útočník, jenž v NHL nastupoval také za Washington, New York Rangers, Dallas, Boston, New Jersey, Floridu a Calgary.

"Ať jsem působil kdekoliv, vždy jsem bral Pittsburgh jako město, do kterého patřím," uvedl Jágr na tiskové konferenci. "Jedenáct let, která jsem tady strávil, bylo pravděpodobně to nejlepší, co jsem zažil. Děkuji vám, že můžu Pittsburgh nazývat svým druhým domovem," pronesl před zaplněnou arénou.

Čtěte také: Pocta Jágrovi: Pittsburgh vyvěsil jeho dres s číslem 68. Největší dík patřil rodičům

Kariéru v NHL Jágr ukončil s výjimečnými statistikami. V 1733 zápasech základní části nasázel 766 gólů, zaznamenal 1155 asistencí a s 1921 body je po Waynu Gretzkym druhým nejproduktivnějším hráčem v historii soutěže.

Na jeho čísla se z uctivé vzdálenosti dívá i nejvýraznější osobnost současných Penguins Sidney Crosby, jenž si s Jágrem v sobotu zatrénoval. "V jeho podání hokej stále vypadá snadně. Ruce má pořád vynikající," vysekl stále hrajícímu majiteli kladenských Rytířů poklonu trojnásobný vítěz Stanley Cupu, jenž v NHL zatím nasbíral o 365 bodů méně.

Zdroj: ČTK, CNN

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný