22. března 2013 14:30

Pět důvodů, proč Simpsonovi navždy změnili komedii

COOLozeninový flashback: Žlutá rodinka je s námi už víc jak čtvrt století. Zjistěte, jaké výdobytky humoru bychom bez nich neměli! Na párty, ke kocovině, nebo jen tak k poklidnému domácímu chill outu – epizody Simpsonů na COOLu vám poskytují pravidelnou zábavu už čtvrtým rokem.

Stěží si proto představit svět bez nich. Ale tahle rodina má za sebou už víc jak 25 let a není se co divit, že za tu dobu nezvratně ovlivnila podobu televizní zábavičky.

Počastujme se tím, co vše nám povedená famílie dala.

1. Změnila pojetí kreslených seriálů

Doba, kdy animáky sloužily jen dětem, vzala nohy na ramena s úspěchem Simpsonů. Ať už jde o dílka typu Griffinovi nebo naschvál-nechceme-vypadat-jako-Simpsonovic seriál South Park, žlutá rodina nakopla trend kresleného humoru bez zábran.

Ale nemusíme zůstat je v kresleném světě. Ženatý se závazky i Beverly Hills 90210 jsou seroše, co vznikly až po sukcesu Simpsonů. Prostě nebýt nenadálého nápadu jejich tvůrce Matta Groeninga vymyšleného za patnáct minut, vypadala by televize docela jinak...

COOLozeninový flashback:Jak jsme přišli na Teorii velkého třeskuTemné začátky dojemně děsivého DexteraJak Star Trek změnil svět

2. Itchy & Scratchy

A když už jsme zmínili South Park, nejde zároveň nevzpomenout na ŠÍLENĚ NÁSILNÝ seriál v seriálu alias starého dobrého Itchyho & Scratchyho.

Co původně autoři zamýšleli jako parodii a nastavování zrcadla, se časem pro oblíbenost vyvinulo v komplikované skeče, jež napomohly brutalitkám na obrazovkách 90. let a dál.

3. Gag se střihem pryč

Simpsonovi (spolu s Monty Pythony) vymysleli a zpopularizovali styl gagu, při němž postavy něco pronesou a následný střih pryč to obrazem vysvětlí. Zní to složitě?

D'oh, pak si vybavte pojetí Griffinových a hnedle se vám vybaví vo co go.

4. Výskyt celebrit

Skoro už od svého počátku byly trable obyvatel Springfieldu okořeněny častým výskytem známých tváří (a hlasů). Simpsonovi jejich náhodné roličky přetavily v motor svého úspěchu – a to dokonce i u nás.

Seznam všech známých i neznámých známých vlastně postihuje tolik jmen, že budoucí archeologové nebudou pro zjištění celebrit přelomu milénia potřebovat nic víc než nakoukat 24 řad našeho oblíbeného kresleného sitcomu. Za pětadvacetiletou existenci se jich totiž nasbíralo 619!

5. Springfield…

Jasně, v názvu je pětičlenná rodina – ale hlavních ňoumů je mnohem víc.

Od pánbíčkáře Flanderse, plnoštíhlého šerifa Wigguma, hlasatele Kenta Brockmana, pana Burnse až po Vočka (a tuny dalších) jsou "Simpsni" až k prasknutí plní charakterů tak kultovních, až je začínáme potkávat i v reálném životě...

Svým bohatým panoptikem charakterů Simpsonovi ukázali, že seriál nemusí být živ jen z pár hlavních charakterů a otevřeli cestu mnoha vedlejším postavám. Tedy tomu, co je denním chlebem většiny moderních seriálů.

Ačkoliv zrovna nedávno hrozilo, že to Simpsonovi co nevidět zabalí, seriál ani s novými řadami (ke sledování na-víte-jakém-kanále) neztrácí grády.

Bylo by prostě nemyslitelné, kdyby nás měla opustit takováhle nenormální rodinka – zvláště, když už má i svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a dostala se do časopisu Time i na poštovní zámky.

Nebojte se tedy nic, COOL vás bude i nadále zásobovat jejich starými i novými patáliemi!

Autor: lol

Ondra Těšínský

Všechny články autora
Sdílejte článek

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný