17. října 2017 21:10

7 věcí, které nevíte o seriálové klasice Útěk z vězení: Vážně se točila v lapáku?

Útěk z vězení: Vzkříšení (1) - upoutávka

Oživte si seriálový fenomén.

Již v pondělí na Prima COOL zahájíme Útěk z vězení! Nejde přitom o reprízu – namísto toho se můžete od 20.15 těšit na premiéru nové série s podtitulem Vzkříšení, alias 5. řadu pokračující v původním příběhu. Připomeňte si proto ty největší zajímavosti související s původním seriálem, který se dočkal konce v roce 2009.

07) Čtyři hodiny v maskérně

Michaelův představitel Wentworth Miller musel každý den podstupovat náročné nanášení svého "tetování". Celkem proces zabral sáhodlouhé čtyři a půl hodiny. Tedy, platilo to alespoň pro scény, v nichž Michael ukázal kus kůže.

06) Ve skutečném lapáku

Scény z vězení Fox River se nenatáčely v kulisách, nýbrž uvnitř skutečného žaláře Joliet Correctional Centre – ten byl přitom zavřen teprve v roce 2002. Jak cely, tak i prostranství a marodka tak patřily skutečné instalaci, v níž tisíce lidí po dlouhé roky dýchaly proceděný vzdoušek.

05) Napoprvé to nevyšlo

Nápad na Útěk z vězení visel ve vzduchu překvapivě dlouho. Kanál Fox dokonce původně odmítl premisu realizovat a teprve později si to rozmyslel. Kravaťáci se totiž obávali dlouhodobého výhledu seriál – jakmile hrdinové, inu, utečou z vězení, jak bude příběh pokračovat?

04) Spolek kriminálníků

Obavy Foxů byly, řekněme to kulantně, do jisté míry oprávněné. Jenom dvě postavy z pravidelných sedmnácti se totiž v nějakém bodě prvních čtyř řad nedočkaly vlastního výletu do lapáku. Jednalo se o Veronicu Donovan (Robin Tunney) a Sofii Lugo (Danay Garcia). Důvodem byla beztak skutečnost, že pozdější slavný seriál ze ženského vězení, Orange is the New Black, vznikl až čtyři roky po konci Útěku z vězení...

03) Útěk z (ruského) vězení?

Útěk z vězení se – podobně jako Teorie velkého třesku – dočkal i vlastní východoevropské kopie. Ruská verze seriálu se jmenuje Pobeg, přespříliš však původní premisu nevylepšila. Většina scén i dialogů byla okopírována z původní předlohy. Ostatně, mrkněte na to sami.

02) Tetování za hubičku

Slavné Michaelovo tetování, které si dle příběhu nechal vytvořit v podstatě v cuku letu, by podle odborných tatérů bylo extrémně náročné na provedení. V reálu by jeho nanesení trvalo až čtyři roky a vyšlo by na 20 tisíc dolarů (necelý půlmilion korun).

01) Příliš dokumentární zábava?

Útěk z vězení je sám o sobě velmi kontroverzním dílkem. Vysílání seriálu je totiž zakázané ve 13 skutečných věznicích. Nejspíše z poměrně logického důvodu, aby ho zdejší diváci nevzali jako inspiraci k vlastní aktivitě.

Premiérová 5 řada alias Útěk z vězení s podtitulem Vzkříšení začíná už v pondělí ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný