7. května 2020 21:40

Velké shrnutí: Co se stalo v 5. sérii Vikingů?

Připomeňte si, co se dělo ve Vikinzích, než si na Prima COOL dáte premiérovou 6. sérii.

Připravte si sekery, v neděli večer na COOL vtrhne premiérová 6. série Vikingů. I když Ragnar ze seriálu odešel, jeho příběh ani zdaleka nekončí. Naopak, Ragnarův konec naznačil, že v tomhle seriálu není nikdo v bezpečí! Připomeňte si, co všechno se stalo v 5. série, abyste rovnou mohli začít koukat na tu další.

Svět po králi

Ragnar je mrtvý, ať žije Ragnar! Ačkoliv tento legendární Viking ve 4. sérii odešel do věčných lovišť, jeho plenivý odkaz žije dál. V řadě 5. sérii tak začali sledovat osud jeho synů Bjorna a Halfdana, kteří se vypraví až do vzdáleného Středomoří. Prožijí tu řadu dobrodružství a rozšíří obzory světa v éře Vikingů. Nakonec však jejich putování nebude mít valný vliv – ty hlavní události 5. série se totiž odehrávají kolem vikingského rodiště.

Lagertha mezitím vládne v Kattegatu, kam se neprozřetelně vypraví Harald – ačkoliv jej Lagertha uvězní, tenhle floutek pláchne a začne spřádat pikle. Není zdaleka jediný – také Ivar, toho času plenící anglický York, se chystá na návrat domů. Před tím se však zapotí v boji proti tamním obyvatelům, zejména díky místnímu bojovnému knězi Heahmundovi. Ivar je však liška ryšavá a Heahmunda zajme a obrátí na svou stranu.

Nakonec ani Floki nezahálí. Plaví se daleko na západ a dorazí až na odlehlý Island, který si splete se zemí bohů neboli Asgardem. Obludné haluze ho přimějí sem navzdory místním nuzným poměrům začít lákat osadníky. Podaří se mu to, jeho vítězství však nemá dlouhého trvání. Když totiž do země oplývající štěrkem, sněhem a sopkami pozvete na doživotí kamarády, mezi islandskými osadníky to může začít trochu skřípat.

První polovina 5. série pak vrcholí okamžikem, kdy Harald zavraždí Halfdana, zatímco se Ivar se svou armádou vrátí zpátky do Kattegatu a pokouší se stát snovým králem! Lagertha bitvu o město prohrává a spolu s navrátivším se Bjornem musí pláchnout. Její vlasy zbělají, a zdá se, že je všem dnům konec. Pak ale dorazí nečekaný spojenec – Rollo!

Návrat krále

Ivar sice vyhraje a prohlásí se za nového krále, Rollo však zajistí, aby Lagertha, Bjorn a jejich spiklenci mohli utéct. Jelikož se Ivar snažil konsolidovat svou moc absolutně, nemá z toho velkou radost. Krev prolitá během jeho výhry jej začne pronásledovat, a jak už to ve Vikinzích chodí, Ivar je pomalu pohlcován šílenstvím. Splněné sny totiž občas bývají i nočními můrami...

Lagertha, Bjorn a jejich věrní se nakonec dostanou až do Anglie, kde se usídlí. Je jim dovoleno tu zůstat – pokud tedy pomůžou s obranou oblasti před dalšími nájezdy Vikingů. Idylka však nevydrží dlouho. Lagertha se dá dohromady s Heahmundem, přičemž románek přestane svědčit jeho kněžské kariéře (zejména proto, že Heahmund brutálně zabije svědka jejich poměru). Ke konci série se nicméně krizi podaří uhasit.

Bjorn, Lagertha a další se vítězoslavně vrací do Kattegatu, kde Ivara stále více sžírá šílenství. Jejich první útok na město selže, druhý však prorazí skrz – a vrátí na trůn Bjorna jako nového krále! Ještě však není všem dnům konec. Ivar totiž uniká kamsi na východ, rozhodnutý se vrátit s novou armádou.

Na Islandu si mezitím užívá problémů i Floki. Poté, co řada nešťastných příhod málem kulminuje v jeho obětování zbytkem osadníků, objevuje dlouho hledaný artefakt zrovna v okamžiku, kdy vybuchuje místní sopka. Jak se celá situace vyřeší? Odpovědi nabídne až 6. série Vikingů, která ve dvaceti dílech celý seriál uzavře!

Premiérová 6. série Vikingů začíná na Prima COOL v neděli v 0.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný