23. července 2018 06:00

Velké shrnutí: Co se stalo ve 3. sérii Vikingů?

V minulých dílech jste plenili.

Minulou neděli na COOLu skončila premiérová 3. řada Vikingů a už tuhle neděli si dáme čtvrtou. Že si před jejím začátkem rádi osvěžíte, se v uplynulých deseti dílech vlastně stalo? Není problém, tady máte rekapitulaci!

Na počátku 3. řady zastihl osud hrdiny Vikingů na počátku klidného období. Král Ragnar spolu se svými nejbližšími (a překvapivě i s Laghertou) dorazí do Wessexu. Anglické území slíbené jim výměnou za mír (a kuchnutí občasných společných nepřátel) anglosaským králem Ecbertem by mohlo vrátit jejich životům klid... ale to by byla nuda sledovat, no ne?

Na obzoru se proto objevují temné mráčky. Mírový život v ranném středověku především nejde na ruku neustálé nutnosti kout pikle. Feudální pánové Anglie sice naoko nabídli Vikingům území, potají však plánovali Ragnara pěkně potahat za... jeho sekeru. Král Ecbert tak nakonec nechá své poddané, aby vyplenili vikingskou osadu a povraždili její obyvatele. S poklidným životem v Essexu je tak konec.

Když přeskočíme nejrůznější pletichy nových i starých postav, vše není optimální ani na druhé straně štítové hradby - zejména Floki totiž není úplně spokojen s tím, aby zrovna Vikingové bojovali za (některé) křesťanské pány. Poté, co se všemi oblíbený Athelstan rozhodne se nakonec vrátit ke své původní víře, Floki jej chladnokrevně zabije během motlitby. Na Ragnara to má devastující účinek.

Přijde proto čas na novou výpravu za bájným městem jménem Paříž...

Druhá polovina 3. řady se soustředí právě na výpravu do srdce Francké říše. Král Karel (ve skutečnosti sestavený podle Karla II. a dvou různých Karlů III.!) odmítne před masivní vikingskou flotilou opustit město a rozhodne se v něm nájezdníkům bránit. Křesťané a pohané se tak střetnou v masivní bitvě, největší v celém seriálu!

Ragnar, Lagherta, dokonce i Floki se účastní úvodního útoku. Ragnar, který má na Flokiho pifku za Athelstanovu smrt, Flokiho nečekaně pověří vedením útoku - jak později řekne, ví, že čin spáchal, ale zatím nic nepodniká. Úvodní zteč na obléhanou Paříž však selže - a Flokiho to stojí jeho milovanou.

Obléhání však pokračuje a Ragnar do dalšího útoku vyrazí i se svým bratrem Rollem - nejspíše si ještě pamatujete, jak se tihle dva na počátku 2. řady pěkně porvali, a pak usmířili. I druhý nájezd ale Frankové odrazí a Ragnar je při něm těžce zraněn.

Zatímco se jeho stav horší, Frankové Vikingům nabídnou dar v podobě zlata a stříbra za opuštění okolí města. Slábnoucí Ragnar má však doslova šokující nápad - cítí, že je konec nablízku, a tak se nechá pokřtít... a po své smrti pohřbít uvnitř Paříže.

Jenže pak se vše ukáže, že jde o jeho další lest!

Uprostřed "pohřbu" v katedrále Ragnar vyskočí z rakve, začne masakrovat kněze a vezme jako rukojmí franckou princeznu Gislu! Zprávy o jeho skonu byly zjevně předčasné. Vikingská "pohřební" delegace se pak proti Frankům obrátí rovněž, zmocní se kontroly nad městskou bránou a vpustí do města vikingské posily!

Po úspěšném útoku nakonec většina Vikingů odplouvá - Ragnarova pověst je napravena, mise byla úspěšná. Jenom Rollo spolu s pár věrnými zatím zůstává. Nikoliv však, aby pokračoval v plenění - namísto toho uzavírá s králem Karlem dohodu, která mu má vynést jeho dceru a kus království. Stačí, když se obrátí proti svým bratřím...

V tomto bodě 3. řada Vikingů končí. Na úvod řady 4. řady, která má na Prima COOL premiéru v neděli ve 22.35, je tak rozehráno věru královsky!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný