28. července 2018 12:40

Vikingové pokračují na Prima COOL premiérovou 4. sérií. Bude mít 20 epizod!

Po velkolepé bitvě o Paříž a nečekaném vítězství se Ragnar vrací domů slabý a nemocný. Myšlenka, že možná brzy zemře, se vkrádá do mysli dokonce i jeho nejbližších. O trůn usiluje královna Aslaug i Ragnarův prvorozený syn Bjorn Železný. Lagertha se mezitím musí sama bránit, aby si udržela těžce vybojovanou moc. Rollo zrazuje svůj vikingský původ a Floki pyká za brutální čin. Na obzoru se rýsuje nájezd do Středozemí, nová invaze do Anglie i bratrovražedná vá

Minulá série vikingské ságy vyvrcholila velkolepou bitvou o Paříž, ve které se Ragnarovi (Travis Fimmel) nečekaně podařilo vyhnout se jisté porážce a vydobýt slavné vítězství. Domů do Kattegatu se však vrací slabý a nemocný. Myšlenka na to, že Ragnar možná brzy zemře, napadla všechny, kdo by si ho přáli nahradit na trůně – včetně jeho manželky královny Aslaug (Alyssa Sutherland) a prvorozeného syna Bjorna Železného (Alexander Ludwig).

Lagertha (Katheryn Winnick) mezitím musí sama bojovat, aby si udržela moc a nepodlehla muži, který býval jejím spolehlivým pobočníkem; Rollo (Clive Sanden) definitivně zradí svůj vikingský původ a usadí se ve Frankii a Floki (Gustaf Skarsgård) pyká za brutální čin, kterým ublížil křesťanskému mnichu Athelstanovi. Na obzoru se rýsuje nájezd do Středozemí, nová invaze do Anglie i bratrovražedná válka.

Seriál Vikingové pokračuje ve vyprávění jedinečných příběhů o slavných válečnících i jejich velkolepých činech v dobách temna, kterým vládli neohrožení nájezdníci, dobyvatelé a objevitelé.

Zajímavosti:

 • Seriál Vikingové se začal vysílat v roce 2013. Rychle se stal jedním z nejúspěšnějších zahraničních pořadů. Zatím vznikly čtyři řady. Šestá bude mít premiéru zřejmě během roku 2018.
 • Čtvrtá série Vikingů má dvojnásobný počet epizod – místo 10 je jich 20.
 • Seriál je jako pravá vikingská sága. Jeho děj už překlenul několik desetiletí.
 • V polovině čtvrté série se děj Vikingů znovu posune o několik let dopředu, hrdinové o něco zestárnou a do středu dění se díky tomu dostávají teď už dospělí Ragnarovi synové Ivar Bezkostný, Ubbe, Hvitserk a Sigurd Hadí oko.
 • Ve čtvrté sérii se poprvé objevuje postava bojujícího biskupa Heahmunda, kterého hraje Jonathan Rhys Meyers (Mission: Impossible III, Match Point – Hra osudu).
 • Tvůrcem seriálu je Michael Hirst (Tudorovci, Borgiové, Královna Alžběta).
 • Natáčí se převážně v mrazivě krásné irské přírodě. Dodatečné záběry severské krajiny vznikly v panenské přírodě západního Norska.
 • Gustaf Skarsgård, který pochází ze Švédska a hraje Flokiho, pomáhá ostatním, převážně anglicky mluvícím hercům s výslovností některých vikingských jmen.
 • Základem seriálu Vikingové se stal Hirstvův srdeční projekt. Po dokončení scénáře k oscarovému historickému dramatu Královna Alžběta plánoval film o Alfrédu Velikém, vládci anglického království Wessex, a o tom, jak porazil Vikingy a zastavil jejich plenění Velké Británie. Na film nakonec nedošlo, ale Hirstovy přípravy se osvědčily, když o několik let později dostal příležitost stvořit Vikingy.
 • V pozdějších řadách je jednou z významných postav dospívající princ Alfréd, který se později stal králem, sjednotil rody, vyhnal dobyvačné Vikingy z anglického území a zapsal se díky tomu do historie jako Alfréd Veliký. Zatím se zdá, že i na tento příběh v seriálu nakonec dojde – a jeho tvůrce Michael Hirst si tak konečně splní mnohaletý sen vyprávět příběh o Alfrédu Velikém.
 • Seriál Vikingové se úmyslně zaměřuje na méně známé události dějin. Hirst si během příprav seriálu uvědomil, že prakticky vše o Vikinzích zaznamenal někdo jiný a všechny historické prameny o nich mluví jako o zloduších. Zdálo se mu to příliš jednostranné a omezené. „Vikingové pokaždé vystupují jako ti zlí, kteří vyrazí dveře, zničí vám dům, znásilňují a plení jenom proto, že je to baví,“ říká. „Takže jsem chtěl vyprávět příběh Vikingů z jejich úhlu pohledu. Vždyť dějiny Vikingů zapsali křesťanští mniši a ti museli všechno patřičně zveličit.“
 • Hirst se snaží dostat do seriálu tolik historických faktů, kolik je možné. Ale na druhou stranu nikdy netvrdil, že by Vikingové měli mít charakter dokumentárního filmu. „Nikdo neví, co přesně se v těch temných dobách dělo, a tak jsem si dovolil povolit uzdu představivosti,“ přiznává. „Chceme, aby byl seriál pro diváky zajímavý. Historicky přesná fakta o Vikinzích se dostanou ke stovkám, výjimečně tisícům lidí. Ale díky tomuto seriálu máme potenciál oslovit miliony diváků.“
 • Inspirací seriálu jsou příběhy severských objevitelů a dobyvatelů z oblasti raně středověké Skandinávie.
 • Hrdinové Vikingů jsou skutečnými hrdiny severských legend a v mnohých případech dokonce i skutečnými historickými postavami.
 • Ve Vikinzích se potkávají legendární i historické postavy, které žily v průběhu zhruba jednoho století. V seriálu jsou to prakticky vrstevníci – kvůli dramatickému efektu a pro potřeby vyprávění.
 • Skutečným historickým předobrazem válečníka Rolla byl Viking Hrolf (latinsky Rollo), kterému se postupně podařilo dobýt část Francie dnes známou jako Normandie. Název Normandie znamená „země Seveřanů“. Hrolf byl předkem normanského vévody Viléma Dobyvatele, který se stal anglickým králem.
 • Dobrodružství vikingských hrdinů jsou zaznamenaná v historických ságách z 12. a 13. století. Zčásti jde o fiktivní příběhy vycházející z ústně tradovaných zkazek zapsaných dvě až čtyři století poté, co se udály. Jako další inspirace posloužily historické dobové záznamy – jako třeba vyplenění křesťanské farnosti na ostrově Lindisfarne, zachycené ve druhé epizodě první série Vikingů.
 • Ženské postavy v úvodní znělce znázorňují dcery severské bohyně bouří Rán, které v mytologii Vikingů představují mořské vlny. Úvodní znělka zachycuje odchod vikingského válečníka ze světa žijících, zatímco se jeho zbraně a poklady potápí na dno moře. Ve znělce se také krátce objevuje bohyně smrti Hel.
 • Písnička z úvodní znělky se jmenuje If I Had a Heart a je od švédské zpěvačky a muzikantky Fever Ray. Vyšla na jejím debutovém albu v roce 2009. Stejná písnička se objevila také v seriálech Perníkový táta a Lovci zločinců.
 • Hudbu k seriálu složil Trevor Morris (Tudorovci, Borgiové, Pilíře Země) a norská skupina Wardruna. Její zakladatel Einar Kvitrafn Selvik si ve třetí řadě zahrál šamana.
 • Seriáloví Vikingové se zatím dostali do Francie a obléhali Paříž, plavili se po Středozemním moři a prozkoumali část severního pobřeží Afriky. Možností, kam se ještě můžou vydat, stále zbývá hodně. Mohli by zamířit například do Ruska nebo objevit Ameriku před Kryštofem Kolumbem.
 • Travis Fimmel, který hraje hlavního hrdinu, si myslí, že se Ragnar svým způsobem podobá mafiánovi Tonymu z oblíbeného seriálu Rodina Sopránů. „Tony taky dělal hrozné věci, a přesto jsme si ho oblíbili. Ani ve Vikinzích není úplně jednoznačné, kdo je hodný a kdo zlý. Vikingové podnikají nájezdy a plení, aby zaopatřili rodinu. Nikdy je ani nenapadne, že by dělali něco špatného.“
 • Travis Fimmel se původně ucházel o roli Ragnarova bratra Rolla.
 • Clive Standen (Rollo) a Gustaf Skarsgård (Floki) se původně ucházeli o hlavní roli Ragnara.
 • Travis Fimmel je ve skutečnosti pouze o 13 let starší než Alexander Ludwig, který hraje jeho syna Bjorna. Katheryn Winnick, která hraje Bjornovu matku Lagerthu, je pouze o 15 let starší než Ludwig.
 • Ragnarův závistivý bratr Rollo byl v první verzi scénáře jeho bratrancem.
 • V seriálu se často objevují havrani. Vikingové věřili, že havrani jsou vyslanci boha Odina, a že když se objeví, Odin očima havranů sleduje, co se práve děje – většinou nějakou významnou událost.
 • Seveřané se ve skutečnosti nepovažovali za národ Vikingů. Slovo původně neoznačovalo národnost, ale profesi, jejíž podstatou bylo dobývání a plenění.

Postavy:

Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) Neklidný bojovník s farmářskými kořeny touží objevit, prozkoumat a vyplenit nové končiny na druhé straně oceánu. Stal se králem a má více moci než předtím, ale jeho touha prozkoumat neznámá cizí království zůstává neukojitelná. Cítí pouto k vikingskému bohu Odinovi, zasvěcenému zabitým válečníkům, ale i věčné zvědavosti.

Travis Fimmel Australský herec a bývalý model se narodil 15. července 1979 ve městě Lockington. Proslavil se hlavní rolí v seriálu Vikingové. Zahrál si v seriálu Zvíře s Patrickem Swayzem a upozornil na sebe rozsáhlou kampaní pro módní značku Calvin Klein. Byl Tarzanem v neúspěšném seriálu z roku 2008. Vyrůstal na dobytčí farmě o rozloze 5500 akrů a říká, že farmářství mají s Vikingem Ragnarem společné. Ve volném čase rád hraje rugby, táboří, surfuje a jezdí na koni nebo motocyklu.

Lagertha (Katheryn Winnick) První manželka Ragnara Lothbroka je nezávislou, nebojácnou válečnicí a štítonoškou. Stala se uznávanou velitelkou. Vždy bojovala bok po boku s muži a nikdy nebyla nejslabším článkem štítové hradby. Přestože má s Ragnarem syna, nikdy se nenechala zavřít doma u ohniště. S Ragnarem už není, ale jejich osudy zůstávají propletené.

Katheryn Winnick Kanadská herečka se narodila 17. listopadu 1977 v okresu Etobicoke v Ontariu jako Kateryna Anna Vinitska. Proslavila se zejména hlavní ženskou rolí v seriálu Vikingové. Objevila se také v seriálu Nikita. Její rodiče pocházejí z Ukrajiny. Ukrajinština se stala jejím prvním jazykem. Anglicky začala mluvit až v osmi letech. Od šesti let se věnovala bojovým uměním. Ve třinácti letech získala první černý pás.

Rollo (Clive Standen) Ragnarův bratr je impulzivní, divoký, bezstarostný, nepředvídatelný a nezkrotný bojovník, sžíraný žárlivostí. Vztah mezi ním a jeho bratrem je nesmírně složitý a neustále napjatý. Rollo má stejně velké ambice jako Ragnar a cítí se nedoceněný. Nikdy není jisté, na čí stranu se přikloní. Oženil se s princeznou Gislou, dcerou císaře Karla, a stal se vévodou normandským. Zároveň byl jmenován Ochráncem franské říše před Vikingy.

Clive Standen Anglický herec se narodil 22. července 1981 na severoirské vojenské základně Holywood. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové, Camelot, Robin Hood a Vládce času. Kromě herectví se v minulosti věnoval mezinárodnímu zápasení v thajském kickboxu Muay Thai a stal se zlatým olympijským medailistou v šermu. Věnuje se ochraně přírody a je mluvčím organizace na ochranu moří Sea Shepherd. Je ženatý a má tři děti.

Floki (Gustaf Skarsgard) Ragnarův blízký přítel a geniální stavitel lodí má nápad na nový typ vikingských lodí, které překonají těžké podmínky severských moří a zároveň se můžou plavit proti proudu mělkých řek. Bez něj by Ragnar nikdy nedokázal uskutečnit své sny o objevování a dobývání nových civilizací. Je zábavným, i když zároveň nebezpečným vtipálkem a náboženským fanatikem. Za vším vidí činy bohů.

Gustaf Skarsgård Švédský herec se narodil 12. listopadu 1980 ve Stockholmu. Pochází ze slavné herecké rodiny. Mimo Skandinávii je známý hlavně díky roli v seriálu Vikingové. Objevuje se také v druhé řadě seriálu Westworld. Herectví se věnuje už od roku 1989. Jeho otcem je slavný herec Stellan Skarsgård. Má pět sourozenců a další dva nevlastní bratry. Bratři Alexander, Bill a Valter jsou také herci (Alexander se proslavil rolí v seriálu True Blood: Pravá krev a zahrál si Tarzana v Legendě o Tarzanovi). Jeho kmotrem je známý herec Peter Stormare.

Bjorn Železný (Alexander Ludwig) Dospělý syn Ragnara a Lagerthy, který je Ragnarovým prvorozeným potomkem, respektuje, miluje a ctí oba rodiče. Je inteligentní a pevně odhodlaný následovat otce a stát se stejně velkým válečníkem a objevitelem jako on. Díky bitvě, ve které neutržil jediné zranění, získal proslulou přezdívku Bjorn Železný.

Alexander Ludwig Kanadský herec, zpěvák a model se narodil 7. května 1992 ve Vancouveru. Objevil se v několika filmech včetně prvního dílu série Hunger Games, ale nejznámější je díky roli v seriálu Vikingové. Jeho matka je bývalá herečka, přesto (nebo právě proto) musel rodiče dlouho přemlouvat, než mu dovolili, aby se stal dětským hercem. Věnoval se závodnímu freestyle bruslení a má zkušenosti se skydivingem.

královna Aslaug (Alyssa Sutherland) Krásná a důvtipná dcera vyhlášeného drakobijce Sigurda a štítonošky Brunhildy svedla Ragnara příslibem synů, kteří mu byli předpovězeni, a stala se jeho druhou ženou.

Alyssa Sutherland Australská herečka a modelka se narodila 23. září 1982 v Brisbane. Má za sebou úspěšnou kariéru v modelingu. Díky tomu se objevila ve filmu Ďábel nosí Pradu. Kromě Vikingů dosud získala spíše jen okrajové role. Je rozvedená.

král Ecbert (Linus Roache) Ambiciózní a pragmaticky založený panovník vládne největšímu z pěti anglických království Wessexu a plánuje svou říši ještě rozšířit. Je schopným politikem i stratégem. S vikingskou hrozbou už dlouho počítá a je přesvědčený o tom, že ji dokáže využít ve vlastní prospěch.

Linus Roache Anglický herec se narodil 1. února 1964 v Manchesteru. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové a Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti nebo v minisérii Titanic. Byl nominovaný na Zlatý glóbus za roli ve filmu RFK. Jeho rodiči jsou herci William Roache a Anna Cropper. Od roku 2002 je ženatý.

císař Karel (Lothaire Bluteau) Vládce západní částí rozdělené Svaté říše římské je komplikovaný muž, sužovaný mnoha potížemi. Když se Vikingové nečekaně objevili pod hradbami Paříže, Karel stál tváří v tvář největší výzvě svého života. Neprávem si přivlastnil všechny zásluhy za to, že město zůstalo stát i po útoku Vikingů – a to i přesto, že se během bitvy choval jako zbabělec.

Lothaire Bluteau Kanadský herec se narodil 14. dubna 1957 v Montrealu. Zahrál si v seriálech Vikingové, Tudorovci a 24 hodin. Mluví anglicky a francouzsky.

král Harald Krásnovlasý (Peter Franzén) Ambiciózní vikingský velitel se zaslíbil ženě a přísahal, že se kvůli ní stane králem celého Norska. Je nepředvídatelný a pro Ragnara představuje potenciální hrozbu.

Peter Franzén Finský herec, spisovatel, scenárista a režisér se narodil 14. srpna 1971 v obci Keminmaa. Zahrál si v seriálu Vikingové. Objevil se v seriálech True Blood: Pravá krev a Kriminálka Miami. Vyšly mu tři romány. V roce 2013 režíroval film Temné vody podle jedné ze svých knih. Vyrůstal s nevlastním otcem, který byl násilnickým alkoholikem. Jeho manželkou je herečka Irina Björklund.

Halfdan Černý (Jasper Pääkkönen) Haraldův mladší bratr je nebezpečným bojovníkem s násilnickou povahou. Bratrovi je hluboce oddaný.

Jasper Pääkkönen Finský herec a podnikatel se narodil 15. července 1980 v Helsinkách. Zahrál si v seriálu Vikingové a ve filmech Lví srdce a Odhalený přístav. Jeho otcem je herec Seppo Pääkkönen. Je zakladatelem pokerového magazínu Pokerisivut.com. Mezi jeho záliby patří rybolov.

Ivar Bezkostný (Alex Høgh) Čtvrtý syn Ragnara a královny Aslaug nemůže chodit, ale přesto je ambiciózní. Má divokou a násilnickou povahu. Ostatní se ho obávají.

Alex Høgh Dánský herec se narodil 20. května 1994 v malém městě jihozápadně od Kodaně. Zahrál si v seriálu Vikingové. Kromě herectví se věnuje fotografování. Umí zpívat a tančit.

Hvitserk (Marco Ilsø) Druhý syn Ragnara a královny Aslaug má zvláštní pouto se starším bratrem Ubbem, se kterým se v dětství málem utopil v zamrzlém jezeře.

Marco Ilsø Dánský herec se narodil 29. září 1994. Zahrál si v seriálu Vikingové.

Ubbe (Jordan Patrick Smith) Nejstarší syn Ragnara a královny Aslaug má ochranářské sklony vůči svým mladším bratrům. Je všímavý, inteligentní a ze všech nejvíce podobný otci.

Jordan Patrick Smith Skotsko-australský herec se narodil v roce 1989 v obci Fife. Zahrál si v seriálech Vikingové a Neighbours. Přestěhoval se s rodinou do Austrálie, když mu byly tři roky. Jeho přítelkyní je irská herečka Sophie Vavasseur.

Premiérová 4. série Vikingů běží na Prima COOL každou neděli po desáté večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný