21. února 2018 11:25

Vikingové: 3 největší rozdíly mezi seriálem a realitou

Věrnější, než byste čekali. Ale…

Vikingové pokračují svou jízdu na vlnách Prima COOL. Ačkoliv je tenhle seroš co do věrnosti historii překvapivě akurátní – skuteční vikingové opravdu nosili identické účesy a kostýmy a zřejmě u nich válčily nějakou mírou i ženy –, nějaké ty „nepřesností“ vůči historické realitě se na nich přece jen najdou. Vypíchli jsme tři nejzajímavější.

03) Vikingové vs. Dánové

Slovo "viking" má dnes říz asi jako sečná rána od meče! I díky moderním reprezentaci, jako jsou seriáloví Vikingové nebo (tak jako tak) Thor z marvelovek, jsou vikingové braní jako kultura opěvující heroické kvality, maskulinní schopnost přežít a vůbec všechna další témata, s nimiž souvisí slova jako pot, svaly, krev a meč. Vikingové se stali ideou národa, který byl na svou éru víc než schopný. Je proto škoda, že vlastně nikdy o národ nešlo.

Seriál sám to sice nikdy neříká explicitně, ale vyvolává dojem existence "Vikingů" jako národa už svým pojmenováním. Být viking však ve středověku znamenalo zejména být pirát – obě slova mají identický význam. Původní "vikingové" z Ragnarovy éry byli však co do etnika Dánové. Mezi vikingy byla řada seveřanů, avšak zřejmě i nemalý počet Rusů. Když se to vezme kolem a kolem, vikingové byli vlastně takový multikulturní projekt raného středověku!

02) Ukřižování... jisté postavy

Spousta detailů Vikingů je překvapivě akurátní – štítonošky zřejmě opravdu existovaly, ačkoliv jich pravděpodobně nebylo 50 % bojujících sil, jak se dnes občas tvrdí, ale podstatně méně. Vikingové však rozhodně značně kopali za rovnost pohlaví. Jasně, jasně, během dobyvačných tažení se v dané oblasti znásilňovalo, vraždilo i loupilo, jsme přece jen ve středověku. Nemalá část pověstí o vikinzích jako monstrech chodících po Zemi však pravděpodobně pramení z dobových kořenů. Když to zjednodušíme, kroniky byly křesťanské, tudíž protivikingské, a měly tak s vysokou pravděpodobností tendenci "standardní" válečné praktiky dané éry ze strany vikingů přehánět.

Seriál sám se však paradoxně dopouští jednoho z největších WTF momentů přesně opačného ranku, když je jedna postav (ne, neprozradíme vám tu jaká) ukřižována. Představa, že katoličtí Angličané za trest zrovna tohohle hrdinu/padoucha/uvidíte ukřižují, je tak obludným nesmyslem, že z toho historici omdlévají. Středověká církev se s kacíři rozhodně mnohdy nemazlila, mnohdy jim úspěšně brala život, ale aby křesťané někoho ukřižovali, to by byl skutečně extrémní paradox!

01) Časová osa

Zřejmě největší odlišnost od historie se však váže s tempem doby. 1. řada Vikingů by se co do prvních výbojů na západ měla odehrávat na konci 8. století. Na vyplenění kláštera představujícího zřejmě útok na Lindisfarne totiž došlo v roce 793. Ve 3. řadě však události související s obléháním Paříže odpovídají témuž v realitě... ale v roce 911.

Reální Vikingové si zkrátka mezi oběma událostmi prožili pět, šest generací, zatímco Ragnar a jeho parta totéž stihla jenom na nuzné tři roky. Seriáloví Vikingové tak samozřejmě činí ve snaze "zkomprimovat" skutečné dějiny do hutnější podoby, aby dodali Ragnarovu příběhu jak úvod, tak i závěr. Těžko však popřít, že tím dochází na "menší" odklon od reality.

Parádní Vikingové pokračují na Prima COOL každou neděli po jedenácté večer.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný