12. prosince 2018 13:25

Premiérová 5. série Vikingů startuje už tuhle neděli. Tady je všechno, co o ní potřebujete vědět

Král Ragnar Lothbrok je mrtvý a Vikingové ho pod vedením jeho synů v čele s Bjornem Železným, Ubbem, Hvitserkem a Ivarem Bezkostným krvavě pomstili. Co se bude dít dál?

Vikingové zvítězili v tažení na anglická království Northumbria a Wessex a krvavě pomstili smrt svého krále Ragnara Lothbroka. Z vypleněných trosek ještě stále stoupá kouř, když se jeden z Ragnarových synů, ochrnutý Ivar Bezkostný (Alex Høgh), obrací proti svým bratrům. K velké nelibosti Ubbeho (Jordan Patrick Smith) a Hvitserka (Marco Ilsø) začíná Ivar postupně přebírat kontrolu nad celou Velkou pohanskou armádou.

Ragnarův nejstarší syn Bjorn Železný (Alexander Ludwig) se rozhodl naplnit svůj osud a po oslavě vítězství vyplouvá do Středozemí. Bere s sebou dychtivého Halfdana (Jasper Pääkkönen), který v touze za dobrodružstvím nečekaně opouští svého bratra, krále Haralda Krásnovlasého (Peter Franzén).

Mezitím se Floki (Gustaf Skarsgård), který je ztrápený smrtí manželky Helgy, vydává na milost bohům a mořským živlům v jednomístném člunu. A Lagertha (Katheryn Winnick) se snaží upevnit pozici na vikingském trůnu v Kattegatu. Velkolepá vikingská sága pokračuje!

Zajímavosti:

Seriál Vikingové se začal vysílat v roce 2013. Rychle se stal jedním z nejúspěšnějších zahraničních pořadů. Zatím vzniklo 5 řad. Šestá bude mít premiéru zřejmě během roku 2019.

Pátá série Vikingů má stejně jako předchozí čtvrtá dvojnásobný počet epizod – místo 10 je jich 20.

Seriál je jako pravá vikingská sága. Jeho děj už překlenul několik desetiletí.

Tvůrcem seriálu je Michael Hirst (Tudorovci, Borgiové, Královna Alžběta).

Michael Hirst říká, že hlavním tématem páté série je změna: „Vznikají nové politické dohody a rodí se různá spojenectví, která zase zanikají, a každý sleduje své vlastní cíle.”

Hlavním hrdinou Vikingů byl původně Ragnar Lothbrok, kterého hrál Travis Fimmel. V páté sérii se pozornost definitivně přesouvá na jeho syny.

Ragnar Lothbork se měl původně objevit jenom v první sérii. Nakonec „přežil” až do čtvrté.

Producent a tvůrce seriálu Michael Hirst od začátku upozorňoval, že Vikingové nejsou seriálem jenom o Ragnaru Lothbrokovi. „Ragnarovi synové se ve skutečnosti proslavili více než on. Bjorn se opravdu plavil až do Středozemí a dostal se do Tuniska. Ivar Bezkostný se stal nesmírně slavným Vikingem,” říká Hirst. „Ivar patřil k nejkrutějším a nejúspěšnějším Vikingům ze všech.”

Postava anglického biskupa Heahmunda, který se postavil Vikingům a kterého hraje Jonathan Rhys-Meyers, je inspirovaná skutečnou historickou osobností.

Herec Jonathan Rhys-Meyers už dříve spolupracoval s producentem Michaelem Hirstem na historickém seriálu Tudorovci. Zahrál si hlavní roli krále Jindřicha VIII.

Natáčí se převážně v mrazivě krásné irské přírodě. Dodatečné záběry severské krajiny vznikly v panenské přírodě západního Norska.

Gustaf Skarsgård, který pochází ze Švédska a hraje Flokiho, pomáhá ostatním, převážně anglicky mluvícím hercům, s výslovností některých vikingských jmen.

Základem seriálu Vikingové se stal Hirstvův srdcový projekt. Po dokončení scénáře k oscarovému historickému dramatu Královna Alžběta plánoval film o Alfrédu Velikém, vládci anglického království Wessex, a o tom, jak porazil Vikingy a zastavil jejich plenění Velké Británie. Na film nakonec nedošlo, ale Hirstovy přípravy se osvědčily, když o několik let později dostal příležitost stvořit Vikingy.

V pozdějších řadách je jednou z významných postav dospívající princ Alfréd, který se později stal králem, sjednotil rody, vyhnal dobyvačné Vikingy z anglického území a zapsal se díky tomu do historie jako Alfréd Veliký. Zatím se zdá, že i na tento příběh v seriálu nakonec dojde – a jeho tvůrce Michael Hirst si tak konečně splní mnoholetý sen vyprávět příběh o Alfrédu Velikém.

Seriál Vikingové se úmyslně zaměřuje na méně známé události dějin. Hirst si během příprav seriálu uvědomil, že prakticky vše o Vikinzích zaznamenal někdo jiný a všechny historické prameny o nich mluví jako o zloduších. Zdálo se mu to příliš jednostranné a omezené. „Vikingové pokaždé vystupují jako ti zlí, kteří vyrazí dveře, zničí vám dům, znásilňují a plení jenom proto, že je to baví,“ říká. „Takže jsem chtěl vyprávět příběh vikingů z jejich úhlu pohledu. Vždyť dějiny Vikingů zapsali křesťanští mniši a ti museli všechno patřičně zveličit.“

Hirst se snaží dostat do seriálu tolik historických faktů, kolik je možné. Ale na druhou stranu nikdy netvrdil, že by Vikingové měli mít charakter dokumentárního filmu. „Nikdo neví, co přesně se v těch temných dobách dělo, a tak jsem si dovolil povolit uzdu představivosti,“ přiznává. „Chceme, aby byl seriál pro diváky zajímavý. Historicky přesná fakta o Vikinzích se dostanou ke stovkám, výjimečně tisícům lidí. Ale díky tomuto seriálu máme potenciál oslovit milióny diváků.“

Inspirací seriálu jsou příběhy severských objevitelů a dobyvatelů z oblasti raně středověké Skandinávie.

Hrdinové Vikingů jsou skutečnými hrdiny severských legend a v mnohých případech dokonce i skutečnými historickými postavami.

Ve Vikinzích se potkávají legendární i historické postavy, které žily v průběhu zhruba jednoho století. V seriálu jsou to prakticky vrstevníci – kvůli dramatickému efektu a pro potřeby vyprávění.

Skutečným historickým předobrazem válečníka Rolla byl Viking Hrolf (latinsky Rollo), kterému se postupně podařilo dobýt část Francie dnes známou jako Normandie. Název Normandie znamená „země Seveřanů“. Hrolf byl předkem normanského vévody Viléma Dobyvatele, který se stal anglickým králem.

Dobrodružství vikingských hrdinů jsou zaznamenaná v historických ságách z 12. a 13. století. Zčásti jde o fiktivní příběhy vycházející z ústně tradovaných zkazek zapsaných dvě až čtyři století poté, co se udály. Jako další inspirace posloužily historické dobové záznamy: jako třeba vyplenění křesťanské farnosti na ostrově Lindisfarne zachycené ve druhé epizodě první série Vikingů.

Ženské postavy v úvodní znělce znázorňuji dcery severské bohyně bouří Rán, které v mytologii Vikingů představují mořské vlny. Úvodní znělka zachycuje odchod vikingského válečníka ze světa žijících, zatímco se jeho zbraně a poklady potápějí na dno moře. Ve znělce se také krátce objevuje bohyně smrti Hel.

Písnička z úvodni znělky se jmenuje If I Had a Heart a je od švédské zpěvačky a muzikantky Fever Ray. Vyšla na jejím debutovém albu v roce 2009. Stejná písnička se objevila také v seriálech Perníkový táta a Lovci zločinců.

Hudbu k seriálu složil Trevor Morris (Tudorovci, Borgiové, Pilíře Země) a norská skupina Wardruna. Její zakladatel Einar Kvitrafn Selvik si ve třetí řadě zahrál šamana.

Seriáloví Vikingové se zatím dostali do budoucí Anglie, Francie a obléhali Paříž, plavili se po Středozemním moři, na Island a prozkoumali část severního pobřeží Afriky. Možností, kam se ještě můžou vydat, stále zbývá hodně. Mohli by zamířit například do Ruska nebo objevit Ameriku před Kryštofem Kolumbem.

Clive Standen (Rollo) a Gustaf Skarsgård (Floki) se původně ucházeli o bývalou hlavní roli Vikinga Ragnara, který se v páté řadě už neobjevuje. Postavy Rolla a Flokiho naopak dosud „přežily”.

Rollo je Ragnarovým bratrem. V první verzi scénáře byl jeho bratrancem.

V seriálu se často objevují havrani. Vikingové věřili, že havrani jsou vyslanci boha Odina, a že když se objeví, Odin očima havranů sleduje, co se práve děje – většinou nějakou vyznámnou událost.

Seveřané se ve skutečnosti nepovažovali za národ Vikingů. Slovo původně neoznačovalo národnost, ale profesi, jejíž podstatou bylo dobývání a plenění.

Postavy:

Lagertha (Katheryn Winnick)První manželka Ragnara Lothbroka je nezávislou, nebojácnou válečnicí a štítonoškou. Stala se uznávanou velitelkou a královnou. Vždy bojovala bok po boku s muži a nikdy nebyla nejslabším článkem štítové hradby. Přestože má s Ragnarem syna Bjorna, nikdy se nenechala zavřít doma u ohniště. Její osud zůstává propletený s Ragnarovým i po jeho smrti.

Katheryn WinnickKanadská herečka se narodila 17. listopadu 1977 v okresu Etobicoke v Ontariu jako Kateryna Anna Vinitska. Proslavila se zejména hlavní ženskou rolí v seriálu Vikingové. Objevila se také v seriálu Nikita. Její rodiče pocházejí z Ukrajiny. Ukrajinština se stala jejím prvním jazykem. Anglicky začala mluvit až v osmi letech. Od šesti let se věnovala bojovým uměním. Ve třinácti letech získala první černý pás.

Floki (Gustaf Skarsgård)Ragnarův blízký přítel je zábavným, i když zároveň nebezpečným vtipálkem a náboženským fanatikem. Za vším vidí činy bohů. Je geniálním stavitelem a díky jeho lodím se Vikingové můžou bezpečně plavit za hranice svých dřívějších možností.

Gustaf SkarsgårdŠvédský herec se narodil 12. listopadu 1980 ve Stockholmu. Pochází ze slavné herecké rodiny. Mimo Skandinávii je známý hlavně díky roli v seriálu Vikingové. Objevuje se také v druhé řadě seriálu Westworld. Herectví se věnuje už od roku 1989. Jeho otcem je slavný herec Stellan Skarsgård. Má pět sourozenců a další dva nevlastní bratry. Bratři Alexander, Bill a Valter jsou také herci (Alexander se proslavil rolí v seriálu True Blood: Pravá krev a zahrál si Tarzana v Legendě o Tarzanovi). Jeho kmotrem je známý herec Peter Stormare.

Bjorn Železný (Alexander Ludwig)Dospělý syn Ragnara a Lagerthy, který je Ragnarovým prvorozeným potomkem, respektuje, miluje a ctí svou matku. Je inteligentní, odvážný a ambiciózní. Kráčí ve stopách svého otce a stal se stejně velkým válečníkem a objevitelem jako on. Díky bitvě, ve které neutržil jediné zranění, získal proslulou přezdívku Bjorn Železný. Jeho manželkou je Torvi.

Alexander LudwigKanadský herec, zpěvák a model se narodil 7. května 1992 ve Vancouveru. Objevil se v několika filmech včetně prvního dílu série Hunger Games, ale nejznámější je díky roli v seriálu Vikingové. Jeho matka je bývalá herečka, přesto (nebo právě proto) musel rodiče dlouho přemlouvat, než mu dovolili, aby se stal dětským hercem. Věnoval se závodnímu freestyle bruslení a má zkušenosti se skydivingem.

král Harald Krásnovlasý (Peter Franzén)Ambiciózní vikingský velitel přísahal, že se stane králem celého Norska. Tím pádem představuje potenciální hrozbu pro královnu Lagerthu. Je nepředvídatelný a nebezpečný. Dosud však stál na straně Ragnarových spojenců. Jeho bratr Halfdan Černý je blízkým přítelem Bjorna Železného.

Peter FranzénFinský herec, spisovatel, scenárista a režisér se narodil 14. srpna 1971 v obci Keminmaa. Zahrál si v seriálu Vikingové. Objevil se v seriálech True Blood: Pravá krev a Kriminálka Miami. Vyšly mu tři romány. V roce 2013 režíroval film Temné vody podle jedné ze svých knih. Vyrůstal s nevlastním otcem, který byl násilnickým alkoholikem. Jeho manželkou je herečka Irina Björklund.

Halfdan Černý (Jasper Pääkkönen)Haraldův mladší bratr je nebezpečným bojovníkem s násilnickými sklony. Bratrovi je hluboce oddaný, ale nedávno se spřátelil s Bjornem Železným, kterému vděčí za život.

Jasper PääkkönenFinský herec a podnikatel se narodil 15. července 1980 v Helsinkách. Zahrál si v seriálu Vikingové a ve filmech Lví srdce, Odhalený přístav a BlacKkKlansman. Jeho otcem je herec Seppo Pääkkönen. Je zakladatelem pokerového magazínu Pokerisivut.com. Společně s finským politikem Anterem Vartiou nechal vystavět velký rekreační komplex. Mezi jeho záliby patří rybolov.

Ivar Bezkostný (Alex Høgh)Čtvrtý syn Ragnara a královny Aslaug je ochrnutý, ale neméně ambiciózní než jeho otec nebo bratři. Je geniálním stratégem. Má divokou a násilnickou povahu. Ostatní se ho obávají. Přísahal, že se krutě pomstí královně Lagerthě za to, že zabila jeho matku.

Alex HøghDánský herec se narodil 20. května 1994 v malém městě jihozápadně od Kodaně. Zahrál si v seriálu Vikingové. Kromě herectví se věnuje fotografování. Umí zpívat a tančit.

Hvitserk (Marco Ilsø)Druhý syn Ragnara a královny Aslaug si dříve velice rozuměl se starším bratrem Ubbem, se kterým se v dětství málem utopil v zamrzlém jezeře. V poslední době se však přiklonil na Ivarovu stranu. Je statečným a neohroženým bojovníkem.

Marco IlsøDánský herec se narodil 29. září 1994. Zahrál si v seriálu Vikingové.

Ubbe (Jordan Patrick Smith)Nejstarší syn Ragnara a královny Aslaug má ochranářské sklony vůči svým mladším bratrům, se kterými se ale v poslední době příliš neshodne. Je všímavý, inteligentní a ze všech nejvíce podobný otci. V přímém boji se mu vyrovná jen málokdo. Přestože mu královna Lagertha zabila matku, dokázal odložit neshody stranou a stal se jejím důležitým spojencem.

Jordan Patrick SmithSkotsko-australský herec se narodil v roce 1989 v obci Fife. Zahrál si v seriálech Vikingové a Neighbours. Přestěhoval se s rodinou do Austrálie, když mu byly tři roky. Jeho přítelkyní je irská herečka Sophie Vavasseur.

biskup Haehmund (Jonathan Rhys Meyers)Neobvyklý křesťanský biskup je zkušeným válečníkem, který stejně zdatně velí armádám, jako se ohání mečem uprostřed krvavé bitevní vřavy. Jeho víra je neoblomná, ale má sklony podléhat hříchu – zvlášť pokud je v jeho blízkosti půvabná žena.

Jonathan Rhys MeyersIrský herec se narodil 27. července 1977 v Dublinu. Zahrál si v seriálech Tudorovci, Vikingové, Drákula a ve filmech Mission: Impossible III, Blafuj jako Beckham, Match Point – Hra osudu nebo Elvisovy začátky, za který získal Zlatý glóbus. Jeho rodné jméno je Jonathan Michael Francis O’Keeffe. Byl vychován v římskokatolické víře. Kvůli záškoláctví ho vyloučili ze školy. Volný čas trávil v billiardových hernách, kde si ho všiml herecký agent. Kvůli problémům s alkoholem byl několikrát zatčen nebo vykázán z prostor letiště. Je ženatý a má syna.

Premiérová 5. série Vikingů začíná na Prima COOL v neděli 16. prosince ve 22.40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný