8. dubna 2017 20:39

Sledujte na COOLu každé pondělí ve 22.15 tajemné Městečko Fortitude!

Městečko Fortitude (1) - upoutávka

Městečko Fortitude leží v mrazivě překrásné krajině na severním polárním kruhu. Nikdy tady nedošlo k žádnému zločinu. Až dosud. Brutální vražda hluboce zasáhne obyvatele městečka a ohrozí jeho budoucnost. Během následného vyšetřování se začnou drát na povrch pečlivě střežená temná tajemství. Mrazivá arktická temnota sice pomalu ustupuje nekonečným letním nocím, ale místní náhle svírá ledový strach.

Malé městečko Fortitude leží na severním polárním kruhu. Obklopuje ho divoce krásná ledová krajina. Je to jedno z nejbezpečnějších míst na světě. Nikdy tady nedošlo k žádnému násilnému zločinu. Až dosud. Mráz najednou není tím jediným, co tady zabíjí. Místní komunita je úzce propojená, a tak se nečekaná vražda hluboce dotkne každého z jejích obyvatel. Je to zločin tak děsivý, že ohrozí budoucnost celého městečka.

Šéf policie šerif Dan Andressen (Richard Dormer) se musí pustit do vyšetřování společně s detektivem Eugenem Mortonem (Stanley Tucci). Ten přiletěl do městečka Fortitude z pevniny tak rychle, že se někteří začali ptát, kolik toho vlastně o celém případu doopravdy ví. A taky kdy se to vlastně dozvěděl. Zatímco se policisté snaží vyřešit brutální vraždu, zjišťují, že jeden druhému nemůže věřit.

Vražda je o to větší katastrofou, že starostka Hildur Odegard (Sofie Gråbøl) chtěla do upadajícího hornického městečka přilákat zástupy bohatých turistů. Smrtelně nemocný fotograf Henry Tyson (Michael Gambon), kterému zbývá už jen pár týdnů života, naopak vidí příležitost konečně odhalit místní temné tajemství. Mrazivá arktická temnota sice pomalu ustupuje nekonečným letním nocím, ale obyvatele městečka Fortitude začíná svírat ledový strach.

Zajímavosti:

 • Seriál Městečko Fortitude je mysteriózní detektivkou ve stylu severského noiru.
 • Městečko Fortitude vymyslel producent a scenárista Simon Donald, který předtím pracoval na temném detektivním seriálu Low Winter Sun a podílel se na krimiseriálech Wallander, Inspektor Rebus a Murphy’s Law. Je také úspěšným autorem divadelních her.
 • Simon Donald původně zamýšlel Městečko Fortitude jako film. Ale nechal se přesvědčit, že když půjde o seriál, bude mít větší možnost plně rozvinout děj a postavy.
 • První řada má 11 epizod. Na začátku roku 2017 na ně volně navázalo dalších 10 dílů druhé řady.
 • Městečko Fortitude je fiktivní. Ve skutečnosti neexistuje. Podle tvůrců se má nacházet někde na norském souostroví Svalbard v Severním ledovém oceánu. Jeho obyvatelé prý pocházejí z různých koutů světa. Populace je 713 lidí a 4 policisté.
 • Tvůrci dlouho hledali vhodné místo na natáčení. Nakonec zamířili na východní pobřeží Islandu do města Reyðarfjörður. Ale v době natáčení tam poprvé ve známé historii nebyl vůbec žádný sníh. Musel se nechat navézt až z Londýna a před každým záběrem naaranžovat do ulic i na úpatí hor.
 • Scény z interiérů vznikaly později ve Velké Británii v londýnských studiích. Kulisy navrhla Gemma Jackson, která předtím stvořila svět slavné Hry o trůny.
 • Producent a scenárista Simon Donald říká, že se při vymýšlení Městečka Fortitude inspiroval skutečným nejmenovaným městem. Většina lidí, co v něm bydlí, jsou vědci, kteří v Arktidě pracují. Ostatní jsou lidé, kteří touží žít stranou společnosti.
 • Obyvatelé Fortitude nemůžou v městečku legálně zemřít. Pokud jsou vážně nemocní, musí odtud odcestovat. Toto není fikce. Úplně stejné pravidlo platí pro skutečná arktická městečka.
 • Simon Donald strávil v rámci příprav nějaký čas na severním polárním kruhu, aby zjistil, kdo a v jakých podmínkách tam vlastně žije. A co lidi motivuje k životu v tak nehostinných místech, kde musí přetrpět mráz, vyhnout se hladovým ledním medvědům a přečkat týdny neustálé tmy.
 • Simon Donald říká, že Městečko Fortitude je vhodné pro všechny, kdo mají stejně jako on rádi seriály Rodina Sopránů, Perníkový táta, Deadwood a Hra o trůny. Všechny mají jedno společné: nikdy nevíte, která postava to schytá jako další.
 • Richard Dormer, který hraje šerifa Andressen, říká, že Městečko Fortitude je zároveň detektivka, milostná romance a velice temný a strašidelný příběh. Tvrdí, že v životě netrpěl nočními můrami, ale během natáčení zažil hned tři.
 • V seriálu se objevuje islandská metalová skupina Morlun, která vznikla v roce 2009.

Postavy:

Dan Anderssen (Richard Dormer) Šerif městečka Fortitude je vzhledem k nulové zločinnosti prakticky „obyčejným“ záchranářem. Umí perfektně najít ztracené turisty, ale dokud nedojde k vraždě, snad ani on sám neví, jestli je také schopným kriminalistou. Je všemi oblíbený, svobodný, ale přitahuje ho půvabná Španělka Elena, která se nedávno přistěhovala. Trochu moc pije a nesnáší sám sebe. Má temnou minulost.

O Richardu Dormerovi Herec, scenárista a divadelní autor ze Severního Irska se narodil 11. listopadu 1969 v Lisburnu. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Městečko Fortitude, Hra o trůny a Pronásledovaná. Původně se prosadil na divadle. Žije v Belfastu s manželkou, režisérkou Rachel O’Riordan.

Hildur Odegard (Sofie Gråbøl) Starostka městečka Fortitude sem poprvé zavítala před dvaceti lety, když byla s manželem na líbánkách, a už zůstala. Její největší starostí je, že bývalé hornické město upadá. Už tři roky pracuje na ambiciózním projektu hotelu z ledovce, který by přilákal turisty. Ale vražda jí zkřížila plány. Jejím manželem je Eric, který pracuje jako policista.

O Sofii Gråbøl Dánská herečka se narodila 20. července 1968 ve Frederiksbergu. Proslavila se rolí v dánském krimiseriálu Zločin, díky které získala prestižní britskou cenu BAFTA. Pak se objevila v seriálu Městečko Fortitude nebo ve videoklipu k písničce Under the Make-up od popové skupiny a-Ha. Herectví se věnuje už od sedmnácti let. Od roku 2012 se léčila s rakovinou prsu. Téměř celý následující rok se nemohla vrátit před kameru, přijala až roli v Městečku Fortitude, protože podle svých slov už zase měla „dost vlasů.“ Je rozvedená a má dceru a syna.

Eugene Morton (Stanley Tucci) Detektiv britské policie dříve pracoval jako agent FBI. Ale přes 25 let už působí v Anglii. Vyšetřování první vraždy v městečku Fortitude vede bez ohledu na to, jestli někoho naštve. Kvůli svým metodám si rychle znepřátelí místní. Dokonce i pro kolegy policisty se stává trnem v oku. Do Fortitude dorazil tak rychle, že se někteří začali ptát, kolik toho vlastně o celém případu ví.

O Stanleym Tuccim Americký herec, producent a režisér se narodil 11. listopadu 1960 ve státě New York. Byl nominovaný na Oscara za roli v dramatu Pevné pouto. Získal dvě ceny Emmy za role v televizním filmu Winchell a seriálu Můj přítel Monk. Upozornil na sebe rolemi ve filmech Hunger Games, Ďábel nosí pradu, Transformers: Zánik a Terminál nebo seriálu Městečko Fortitude. Je podruhé ženatý a má dceru. V září 2016 podpořil kampaň organizace UNHCR na podporu uprchlíků.

Charlie Stoddart (Christopher Eccleston) Významný vědec je vedoucím Arktického výzkumného centra, které sídlí v městečku Fortitude. Jeho úkolem je posoudit, jaký bude dopad výstavby hotelu na životní prostředí. Díky nečekanému nálezu se ocitá ve středu dění nejvýznamnější události v dějinách městečka.

O Christopheru Ecclestonovi Anglický herec se narodil 16. února 1964 v Salfordu. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vládce času, Městečko Fortitude a Pozůstalí. Zahrál si hlavního záporáka ve filmu Thor: Temný svět. Je rozvedený a má syna a dceru. Fandí fotbalovému týmu Manchester United a podporuje několik dobročinných organizací. Dlouho se považoval za ateistu, ale v roce 2016 prohlásil, že už to neplatí.

Henry Tyson (Michael Gambon) Cenami ověnčený fotograf se proslavil záběry divoké arktické přírody a zvířat. Je schopný, chytrý, nezávislý a pyšný. V městečku Fortitude žije nejdéle ze všech. Sžírá ho vina, kterou se snaží utopit v alkoholu. Je smrtelně nemocný, a tak zároveň čelí tvrdé realitě vyhnanství na pevnině.

O Michaelu Gambonovi Irsko-anglický filmový, televizní a divadelní herec se narodil 19. října 1940 na předměstí Dublinu. Proslavil se rolemi v seriálech Zpívající detektiv, Maigret, Městečko Fortitude a v poslední době také především jako profesor Brumbál ve filmové sérii s Harrym Potterem. Byl mu udělen čestný rytířský titul. Je vášnivým fanouškem aut a dvakrát se díky tomu objevil jako host v pořadu Top Gear. V roce 2002 řídil před kamerami tak rychle a zběsile, že poslední zatáčku projel na dvou kolech. Testovací dráze v Top Gear se od té doby na jeho počest přezdívá Gambon.

Vincent Rattrey (Luke Treadaway) Nadšený a talentovaný mladý vědec dorazil do městečka Fortitude s očekáváním, že tady zažije životní dobrodružství. Stává se nejnovějším členem týmu profesora Stoddarta a brzy musí čelit děsivým událostem, které ohrožují celé město. Tváří v tvář půvabné kolegyni Natalii Yelburton poněkud ztrácí jistotu.

O Lukeu Treadawayovi Anglický herec a zpěvák se narodil 10. září 1984 v Exeteru. Je úspěšným divadelním tvůrcem a v roce 2013 získal prestižní cenu Olivier. Upozornil na sebe rolemi v seriálu Městečko Fortitude a ve filmu Nezlomný. Jeho přítelkyní je herečka Ruta Gedmintas, se kterou žije v Londýně.

Jules Sutter (Jessica Raine) Do městečka Fortitude se přestěhovala teprve nedávno se synem a manželem Frankem, který přijal práci pilota záchranářského vrtulníku. Když Frank vážně onemocní, její svět se začíná hroutit. Po šokujícím zjištění se všechno ještě zhorší.

O Jessice Raine Anglická herečka se narodila v roce 1982. Upozornila na sebe rolemi v seriálech Městečko Fortitude a Zavolejte porodní sestřičky. Vyrůstala na farmě. Herečkou chtěla být od svých 13 let. Je vdaná za herce Toma Goodman-Hilla.

Frank Sutter (Nicholas Pinnock) Nový pilot záchranářského vrtulníku v minulosti sloužil jako voják v Afghánistánu. Když se zaplete s půvabnou Španělkou Elenou, která se také nedávno přistěhovala, má to dalekosáhlé důsledky.

O Nicholasi Pinnockovi Britský herec se narodil 2. září 1973 v Londýně. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Městečko Fortitude a Marcella. Jeho rodiče pocházejí z Jamajky. Odjakživa měl rád poezii a vydal poetickou sbírku, která pojednává o stigmatu psychických problémů a deprese. Vycházel z vlastních zkušeností.

Elena Ledesma (Verónica Echegui) Nová obyvatelka městečka Fortitude má temné tajemství, které by mohlo pořádně znervóznit její sousedy. Jediný, kdo ví, co je Elena zač, je šerif Anderssen. Zapletla se s ženatým Frankem.

O Verónice Echegui Španělská herečka se narodila 16. června 1983 v Madridu. Byla třikrát nominovaná na prestižní španělskou filmovou cenu Goya. Její kariéra začala, když zaujala režiséra Bigase Lunu, který objevil Penélope Cruz a Javiera Bardema. Upozornila na sebe rolí v seriálu Městečko Fortitude.

Natalie Yelburton (Sienna Guillory) Půvabná a geniální mladá vědkyně pracuje s profesorem Stoddartem. Okamžitě padne do oka novému kolegovi Rattreyovi. Zůstává klidná a rozvážná i pod vysokým tlakem.

O Sienně Guillory Anglická herečka a bývalá modelka se narodila 16. března 1975. Upozornila na sebe rolemi v televizní minisérii Helena Trojská, filmech Eragon a Resident Evil: Apokalypsa nebo seriálu Městečko Fortitude. Je vdaná za herce Enza Cilentiho, se kterým má dvě dcery – dvojčata.

Městečko Fortitude poběží na Prima COOL každé pondělí ve 22.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný