7. dubna 2017 16:24

4 nejděsivější filmová těhotenství: Kdo porodil zombíka a kdo vetřelce?

Extant (5) - upoutávka

Děsivá očekávání v očekávání!

Napínavá sci-fi Extant s Halle Berry pokračuje ve středu ve 20.15 svým již pátým dílem. Těšit se můžete na zvraty, které na hlavu postaví zvraty minulé i budoucí! V jádru Extanta přesto vězí bizarní těhotenství hlavní hrdinky, v němž měl prsty někdo... nežádoucí. Mimozemšťani? Korporace? Andělé? Uvidíte. Prozatím naznačíme jen tolik, že i jedny z nejlepších děsivých filmů v historii uměly kolem těhulek vykouzlit ty nejdrsnější zápletky!

04) Úsvit mrtvých

Jestli má někdo ze soudobé generace filmovou zkušenost s děsivým těhotenstvím (povídáme "filmovou"!), pak nejspíše z Úsvitu mrtvých. Biják z roku 2004, který pomohl dostat zombies na vrchol popkultury, disponoval i notně narušenou dějovou podlinkou spočívající v manželově ochraně své zřejmě-nakažené a samozřejmě těhotné ženy. Divák tušil, na co se tu může "těšit" – ale nejspíše všichni v hloubi duše věřili, že filmaři nejsou tahoví antikristi...

Když se pak po řádně napínavé situaci, kdy člověk skoro napůl fandil otci (protože jeho volba byla lidštější, ač méně racionálnější), z dělohy vylouplo malé a notně nechutné zombiedítě, braly tehdá mnohé divačky i diváky v kinosáhle kruté mdloby. Filmové těhotenství je holt zaručeným receptem na vyděšené publikum!

03) Vetřelec

I když si ve Vetřelci nebohý důstojník Kane svého plodu příliš dlouho neužije, těžko popírat, že je celá scéna zrození xenomorfa přímým odkazem na porod – nemusíte věřit naší pseudointelektuální interpretaci, stačí se optat poznámek návrháře Vetřelce, H. R. Gigera.

Jeho biomechanická stylizace ostatně velmi často čerpala ze sexuálních aluzí – kdo nevěří, nechť se POŘÁDNĚ podívá na tvar dospělé vetřelčí hlavy. Nepřekvapí proto, že Giger spolunavrhl i vývojový cyklus xenomorfa jako metaforu znásilnění, těhotenství a následného krvavého porodu. Takže pokud vás doteď Vetřelec neděsil, nyní už zaručeně bude!

02) Junior

Devadesátá léta byla věru zvláštním obdobím, kdy se borci z akčních filmů rozhodli zkusit štěstí v dramatech a komediích. Někomu se to celkem povedlo, na Arnoldova Juniora se ale dodnes vzpomíná spíš ve strachu.

Jak si možná ještě občas (v nočních můrách) vzpomenete, Junior je totiž filmem o tom, kterak Arnoldův gynekolog uměle otěhotní a musí jako muž prožívat všechny fáze běžného těhotenství. To je vlastně celé – Arnold není ani nositelem mimozemského parazita ani zombie, a dokonce ani Satana. Přesto si producenti v Hollywoodu řekli "Arnie s bachorem – ano! To je přesně to, co diváci chtějí vidět!" a výsledný biják je kvůli jejich osudové chybě nechtěným způsobem strašidelný!

01) Rosemary má děťátko

Prototypem všech obdobných děsivých těhotenství (to v Extantovi nevyjímaje), je ale samozřejmě starý dobrý horor Rosemary má děťátko z roku 1968. Pozoruhodné na filmu je, že si dlouhou dobu pohrává s možností, že jsou démonické předtuchy nešťastné budoucí matky jenom těhotenskou paranoiou...

Dnes už samozřejmě většina diváků bude pointu o zplození Satanáše skrze Mařčinu dělohu znát jako vlastní boty – už jen kvůli tomu, že něco podobného později zrecyklovala celá legie dalších filmů a seriálů. Tehdy v roce 1968, kdy byly mravy poněkud upjatější, však nešlo než smeknout před odvahou vrhnout na diváctvo takto brutální snímek!

Extant pokračuje už ve středu večer ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný