21. ledna 2017 18:48

Tohle je 5 nejděsivějších hororových prequelů! Viděli jste je všechny?

Věc: Počátek - upoutávka

Počátky bývají fakt děsivé.

Prapůvod mimozemské nákazy vám na COOLu v sobotu ve 22.05 odhalí film Věc: Počátek! Prequel ke slavné Carpeneterově Věci z roku 1982, v níž Kurt Russell v antarktické základně bojoval s ufounským organismem schopným vzít na sebe jakoukoliv podobu, dělá své značce dobré jméno. I když mají hororové prequely mnohdy špatnou pověst, naše příklady dokazují, že tomu tak nutně nemusí být vždy!

Věc: Počátek

Předehra k Věci má samozřejmě stejný problém jako každý prequel - vypráví události, které vlastně odvyprávět nepotřebovaly. Každý původní horor, kolem nichž se prequely omotávají, si nakrásně vystačil bez přehnaného vysvětlování. Pokud se však odpoutáme od této inherentní chybky, nabízí Věc: Počátek ty nejlepší nápady z původní Věci, avšak čas od času velmi příjemně variované o nápady nové! Zřejmě nejlepší vábničkou pro znalce předlohy a její kultovní scény "testování krve" je zdejší nápad s hledáním plomb - mimozemské monstrum totiž nezkopíruje produkty zubní medicíny, takže je kdokoliv s dokonalým chrupem (což zjistíte tím, že se potenciální mimozemské bestii budete KOUKAT ZBLÍZKA DO HUBY!) okamžitě podezřelým!

Underworld: Vzpoura Lycanů

Zatímco nám první dva díly Underworldu ukázaly válku vampýrů a vlkodlaků oděných do kůže a střílejících po sobě automatickými puškami, Vzpoura Lycanů celou story přesadila stovky let do minulosti - kdy schopnost disponovat nadlidskou sílou a regenerací poskytovala přeci jen objektivně vyšší výhodu (protože proti vám namísto kulometům stály leda tak meče). Kate Beskinsale navíc nahradila méně viděná Rhona Mitra (kdysi tvář Lary Croft) a díky pseudohistorickému fantasy zasazení dokonce i křupavě béčková zápletka působí jako cosi od Shakespeara. Lepší triky, parádnější herci a dramatičtější zápletka jsou už jen třešničkou na dortu filmu, jenž je z celé řady Underworld zřejmě nejlepším dílem!

Prometheus

Máte pravdu, Prometheus je dost možná nejhorším filmem spojeným se ságou Vetřelec, a to je po bizarním Vetřelci: Vzkříšení a Vetřelec vs. Predátor 2 skutečně nemilé konstatování. Když se však odprostíme od spojení s původní značkou a budeme na Promethea nahlížet jako na separátní film - což, chápeme, jde dost špatně - vyjeví se před námi docela jiný film. Namísto maniakální akce, kterou akci každý čekal, je Prometheus jakousi hororově-uměleckou verzí Hvězdné brány - mimozemské prostředí působí skutečně cizokrajně, film se nebojí servírovat sáhodlouhé scény bez jediného dialogu a dokonce i značná idiocie zápletky může být tak trochu vnímána jako pobídka divákům, aby si (jako ve Ztracených) vyplnili dějové díry vlastními nápady. Na celou tu změň scén se přitom dívá TAK FAMÓZNĚ, tedy alespoň dokud mají postavy zavřenou pusu...

Nezvratný osud 5

Po nekonečných variacích, nových nápadech a postupném vyšumění zápletky jako takové přistoupili scenáristé k nečekaně geniálnímu nápadu - rozhodli se v díle páté de facto vytvořit jak prequel, tak zároveň remake prvního filmu. Události pětky se sice odehrávají dva týdny před jedničkou, ale krom cynické poslední scény byste to vlastně skoro nepoznali. Co byste však poznali je najednou vyšší kvalita zápletek, bestiálních pastí i filmařiny jako takové (ta úvodní scéna s mostem!) ve srovnání s Nezvratnými osudy 2 až 4. Tenhle film prostě opět dokazuje, že prequely nutně nejsou sprostým slovem!

Paranormal Activity 3

Zatímco první díl Paranormal Activity mohl vystrašit jenom lidi, kteří předtím v životě neviděli žádný jiný horor, a dvojka platila za klasický sešup kvality, díl třetí bez výraznějších problémů oba předešlé filmy překonává! Důvody jsou dva - v první řadě se filmařům úspěšně daří recyklovat ty nejlepší lekačky z předešlých filmů v trochu jiném pojetí. Potud vlastně vše dobré. Prequel se ale především zaměřuje na dětství pozdější protagonistek, přičemž nechat před kamerou strašit dvě malé holky je už od dob Kubrickova Osvícení vždy trefa do černého. Retro zasazení je už jen posledním bonbónkem na filmu, který si oba předešlé díly namazal na chleba!

Věc: Počátek rozsévá strach v sobotu od 22.05 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný