31. ledna 2023 15:30

Kontroverzní třetí díl The Last of Us budí nadšení i pobouření. Proč je úplně jiný než předloha?

Ve své třetí epizodě se seriál The Last of Us výrazně odklonil od své herní předlohy. Podle tvůrců k tomu však měl dobrý důvod.

NÁSLEDUJÍCÍ TEXT OBSAHUJE SPOILERY

„Hlavní otázkou tohoto seriálu u mě bylo, kdy bychom se měli odklonit od hry a kdy se jí držet. Pokud to vyjde nastejno, držíme se hry, pokud tím příběh povýšíme, pak jdeme novou cestou,“ vysvětlil tvůrce hry a spolutvůrce seriálu Neil Druckmann a přiznal, že třetí díl je v rámci první sezony největším odklonem od děje předlohy.

Ze hry víme, že podivínský prepper Bill (Nick Offerman) žijící samotářsky v opevněné osadě Lincoln, měl partnera Franka (Murray Bartlett). Ten je v době jeho setkání s Joelem a Ellie už mrtvý. Tvůrci se však rozhodli ukázat a pozměnit příběh tohoto původně nesourodého páru – jak se poznal a nakonec nalezl trvalou lásku, navzdory apokalypse a nezvratnému osudu.

„Billa vidím jako smutného osamělého člověka – tedy předtím, než se objeví Frank,“ popsal Billův herecký představitel Nick Offerman. Právě srdečný a otevřený Frank přinese do jeho paranoidního světa posedlého do detailu promyšlenými způsoby přežití schopnost nejen přežívat, ale taky žít, tedy milovat. „Je to o kráse, kterou nám může láska přinést,“ řekl Druckmann.

„Fascinovala mě představa Billa jako někoho, kdo si vytvořil své bezpečné místo, a pak přišel Frank a naboural se mu do něj. Od toho momentu už se vše odvíjelo jinak, než jak to bylo ve hře,“ naznačil pro Variety spolutvůrce seriálu Craig Mazin. Své návrhy přednesl Druckmannovi a ten se pro ně nadchnul. „Působilo to jako změna, kterou stojí za to udělat,“ podotkl Druckmann.

Na rozdíl od hry však Frank neskončí svůj život sám poté, co se dozví, že je nakažen houbovou infekcí. Místo toho u něj propukne nepopsaná nemoc (pravděpodobně roztroušená skleróza), kvůli níž nakonec požádá Billa, aby si udělali poslední společný den a pak mu pomohl odejít ze světa.

„Smrt nelze ukazovat jen jako výsledek selhání. Někdy jde o přirozenou věc, součást stárnutí. Proto pro mě bylo důležité ukázat hloubku jejich vztahu, aby do sebe vše zapadlo... Není to ukázáno jako něco tragického, ale spíše jako vyvrcholení něčeho krásného,“ vysvětlil Mazin.

Vzít si smrtelnou dávku prášků společně s Frankem se rozhodne taky Bill, jenž už neviděl smysl v dalším přežívání. Joel a Ellie tak dorazí do Lincolnu v době, kdy jsou oba po smrti, přečtou si pouze Billův dopis na rozloučenou a vzkaz, že vše, co se mu v Lincolnu podařilo nastřádat a vybudovat, je teď jejich. Vzkaz taky Joelovi připomene, že nedokázal ochránit Tess, stejně jako předtím svou dceru. Vypluje tak emoce, která bude určovat jeho činy v následujících dílech... v dobrém i špatném.

Co jste říkali na emotivní příběh Billa a Franka? Byli byste radši, kdyby se dění v Lincolnu odvíjelo v akčním duchu podobně jako ve videohře?

Zdroj: Comic Book Movie

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný