11. února 2019 13:05

Představitelka Amy z Teorie velkého třesku má české kořeny a pravý doktorát z neurobiologie

Co všechno možná nevíte o Mayim Bialik?

Právě na dnešní den připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, takže není od věci si připomenout pár zajímavostí o herečce a vědkyni Mayim Bialik, která v seriálu Teorie velkého třesku ztvárňuje neurobioložku Amy Farrah Fowler Cooper. Mayim se totiž doktorátem z neurobiologie pyšní nejen v tomto legendárním seriálu, ale i v reálném životě! Neurobiologii vystudovala stejně jako její postava Amy na univerzitě v Los Angeles, a pokud zrovna nenatáčí nejnovější premiérové epizody Teorie velkého třesku, věnuje se jí doposud.

Díky tomu je to právě Mayim, kdo pomáhá kontrolovat správnost faktů ve scénářích odbornému poradci, profesoru Davidu Saltzbergovi, který se specializuje na fyziku a astronomii a působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. „Vždy sebou na zkouškách trhnu, když je ve scénáři něco špatně. Studovala jsem totiž nejen neurobiologii, ale také chemii, biologii, anatomii a fyziku, takže opravdu vím, když je něco špatně. Snažila jsem se to zpočátku držet v sobě, ale moc mi to nešlo. Jako třeba když Amy učila Sheldona po Skypu, jak si udělat masáž. Ve scénáři byl ale chybně popsán daný sval, a ačkoli to ani nebyla moje replika, nešlo mi to ignorovat. Byla jsem v tu chvíli vlastně jako Sheldon, možná jsem měla i ten jeho tik (smích). Chuck (producent) se začal smát a řekl: Je tu něco špatně? Pokud ano, mohla bys to opravit, prosím?‘ Hrozně se mi ulevilo a od té doby ráda pomáhám,“ směje se herečka, jejíž prarodiče jsou emigranti z tehdejšího Československa, Polska a Maďarska. I proto jsou občas do seriálu zaneseny vtipy vztahující se k České republice. Poprvé nemocný Sheldon vzpomínal na dobu, kdy coby geniální teenager působil jako hostující profesor na německém Heidelberském institutu. Nesedla mu tamní strava a prohlásil, že výsledkem byl blitzkrieg, kde jeho střeva hrála roli Československa.

V šesté řadě seriálu Sheldon zpívá koledu Good King Wenceslas založenou na příběhu o svatém Václavovi, jehož tedy Cooper a jeho přátelé vyslovují jako „svatý Váklav“. Naposledy Sheldon přirovnal rozpad jeho vztahu s Amy k rozpadu Československa. „Chápete to? Čekali byste, že si Česko bude chtít udržet to, co má, protože už není nejmladší,“ kroutil hlavou Sheldon.

Má Mayim ještě něco společného se svou rolí či seriálem? „Jsem totální geek. Miluju náš seriál. Je to sice až neuvěřitelné, ale jsem vlastně jediná, kdo z nás opravdu čte komiksy i v reálu, kdo chodí do komiksových obchodů, miluje sci-fi a všechno okolo! Jenom já z nás všech jsem blázen do Comic-Conu a tak,“ dodává herečka, která byla za roli Amy čtyřikrát nominovaná na prestižní cenu Emmy. Začínala jako dětská herečka a zahrála si také v seriálu Kvítko. Vyznává „moderně ortodoxní“ judaismus, je vegankou a považuje se za feministku. Je rozvedená a má dva syny.

Ačkoli Mayim v roli Amy nejen díky nevábným kostýmům nevypadá nikterak přitažlivě, ve skutečnosti oplývá obrovským charismatem a patří mezi nejkrásnější vědkyně na světě – posuďte to ostatní sami na fotografiích!

Premiérová 12. série Teorie velkého třesku běží na Prima COOL každé pondělí ve 20.45. Všechno důležité se o ní dozvíte v našem speciálu!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný