19. února 2016 14:30

Superman, Thor a spol.: 4 nejsilnější superhrdinové všech dob

Nejmocnější může být jen jeden!

Netradiční “superhrdinové” ze seriálu Misfits: Zmetci v pondělí večer opět poctí svou přítomností vlny Prima COOL. Nelze se divit, že jejich punkové využívání nadpřirozených schopností táhne diváky po celém světě – víc jak půlstoletí komiksu totiž vyprodukovalo skoro až absurdně mocné komiksové hrdiny! Které? Vzpomněli jsme na čtveřici nejsilnějších!

Superman

Každé malé dítě ví, že je Superman nejmocnější komiksové zvíře pod sluncem. Míra jeho schopností však byla v historii mnohdy proměnná – na počátku komiksu byl Superman vlastně jen takový lepší atlet, nikoliv omnipotentní mimozemský bůh, který umí vrátit čas nazpět. Takovou sílu mu dali až pozdější komiksoví a filmoví tvůrci, pravděpodobně když si něco kompenzovali.

Dnešní pojetí Supermana je nakonec tak mocné, že scenáristi museli vymyslet největší ztělesnění laciné dějové kraviny, aby Kal Ela v příběhu mohli limitovat trochu jinak než jen jeho naivní náturou – kryptonit. Nakonec i proto jsou nejzajímavějšími supermanskými komiksy poslední doby ty, kde jeho plavidlo namísto Ameriky ztroskotá v nacistickém Německu nebo komunistickém Rusku a Supík se tak stane ideálem jejich ideologií, nikoliv těch západních. Nicméně i Supermanovy schopnosti však blednou vedle konkurentů z Marvelu a odjinud…

Thor

Se slovíčkem „polobůh“ jsme už jednou koketovali, nač však brát zavděk jenom polovičatým řešením? Severský bůh Thor je v marvelovkách prakticky alternativní verzí Supermana – v obou případech jde o návštěvníka z hvězd, který má být Paragonem morální odvahy s fakt děsným úborem. Thor je nám však tak nějak sympatičtější. Jeho neprůstřelný převlek nespočívá v pouhém nasazení brýlí, jeho nátura je vikingsky zábavnější a jeho slabostí není fobie vůči hroudě mimozemské hlíny.

Kde Superman disponuje toliko drsnými pěstmi, Thor disponuje Mjolnirem, dost možná nejničivější zbraň celého vesmíru. Navíc velmi pomalu stárne – zatímco Supermanův svět bude za padesát let bez svého nejslavnějšího hrdiny, Thor tu s námi posečká ještě pěknou řádku let.

Jean Grey

Dost možná nejsilnější komiksová hrdinka je starou známou i ve filmové sérii X-Men, kde ji ztvárnila nizozemská krasavice Famke Janssen. Jean Grey je ultramocnou telekinetičkou ještě během své klaďácké kariéry, stojíc možná ještě kousek nad úrovní Profesora X.

Až po své posmrtné transformaci v bytost Fénix se však stává doslova apokalyptickou bytostí disponující nadlidskou telekinetikou, která by byla s to rozložit na prvočástice i Supermana. Tedy, kdyby v jejím světě existoval. Její schopnosti, zdá se, nemají hranic a jsou i podobně nevypočitatelné…

Doktor Manhattan

I když stojí komiksová jednohubka Watchmen mimo DC i Marvel, její kulisy ve skutečnosti vykrádají jak jedno, tak i druhé studio. Není proto divu, že Doktor Manhattan platí za kombinaci všech nejmocnějších superhrdinů – skrze manipulace s realitou na kvantové úrovni může realizovat nemlich všechno z výše jmenovaných věcí, od rozkládání hmoty po časoprostorové hrátky, teleportaci nebo vytváření něčeho z ničeho. Navíc může být na více místech najednou nebo se zvětšit do velikosti mrakodrapu.

Právě zdánlivá nekonečnost jeho moci je ale i Manhattanovou největší slabostí – nevnímá totiž rozdíl mezi lidskými bytostmi a neživou hmotou, celé lidstvo je pro něj tak stejně bezvýznamné jako hrouda kamení. Manhattana tak lze paradoxně snadno přinutit, aby své superhrdinské povinnosti opustil. Co ale čekat, když se Bůh narodí v Americe.

Třeba se svých polobohů dočkají i v Misfits! Buďte toho svědky na Prima COOL v pondělí ve 22.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný