23. září 2019 08:59

7 věcí, které o Bartovi vědí jen ti největší fanoušci Simpsonových

Někdejší hlavní hrdina!

Ačkoliv se s názvem "Simpsonovi" nejčastěji pojí představa Homera, také Bart je v popředí zájmu a příběhů jednotlivých postav. Dokonce měl kdysi být v rámci Simpsonů postavou nejhlavnější! Poznejte nejen to, ale i další zajímavosti kolem žlutého rebela.

07) Byl původně inspirován Denisem, postrachem ulice, a Tomem Sawyerem

Bart je sám o sobě dost sígr, kdo mu však v tomto stál předlohou? Tvůrci Simpsonů se nechali slyšet, že nejvíce Barta inspirovala klasická literární postava Toma Sawyera, ale značně i modernější verze spratka jménem Denis, postrach ulice.

06) Bart měl být hlavní postavou Simpsonových

Dnes, kdy si většina lidí asociuje Simpsonovy hlavně s Homerem, je to možná překvapivé, ale právě Bart byl původně hlavní postavou seriálu. Velká část zápletek 1. série se motá právě kolem něj – anebo kolem něj + Homera. Možná víte, že většina Simpsonových je inspirována rodinou Matta Groeninga, ale právě Bart v ní absentoval. Jeho postava byla totiž svým způsobem zástupná právě za Groeninga samotného.

05) Byl považován za špatný příklad

V první polovině 90. let byli Simpsonovi obrovským globálním hitem, dokonce tak moc, že se k nim vyjadřoval i tehdejší americký prezident George Bush starší. Neměl však pro Simpsonovi slova chvály za šíření americké (pop)kultury, ale jen kritiku. Bart byl v tom, co tehdy část prudérnějších diváků považovala za "škodlivý vliv", ústředním špatným příkladem, jak by se dětičky neměly chovat. Skejtující drzoun byl doslova něčím, co může infikovat děti špatným chováním. Inu, ještě že se nedlouho poté dostaly na morální pranýř videohry...

04) Umí několik jazyků

V rodině Simpsonových je za génia nejčastěji považována Líza. Ale Bart, zvláště s přihlédnutím k jeho nízkému věku, má také hned několik překvapivých schopností. Především prokázal, že má skoro až superschopnost učit se bleskově nové jazyky. V seriálu se takto během krátkého výletu do Francie naučil francouzsky, jen aby překonal sám sebe, a během pár hodin před cestou do Brazílie se naučil i španělsky (načež mu Homer řekl, že má jazyk zapomenout, protože v Brazílii mluví portugalsky!).

03) Krátce v seriálu zemřel

Když dojde na fyzické ohrožení, většinou je to Homer, kdo si v Simpsonových vylosuje smolíčka. Bart však nejenže dovede snášet sám velká příkoří (viz vtip o tom, jak jej Homer škrtí...), ale dokonce v Simpsonových i zemřel! Stalo se tak krátce v epizodě Bartova srážka s autem v roce 1991, než byl zase rychle oživen. Rozhodně však měl štěstí, že se tenhle díl netočil v éře dnešní televize, kdy jsou šokující smrti kořením moderních seriálů!

02) Skoro jej mluvila dabérka Lízy

Nejspíš víte, že Barta v angličtině namlouvá Nancy Cartwright. Což je žena. Ale nechybělo mnoho a mohla jej namlouvat zcela jiná žena, totiž dabérka Lízy, Yeardley Smith. Cartwright totiž původně procházela dabingem právě na Lízu, takže Smith působila jako lepší volba pro Barta. Pak však Cartwright napadlo zkusit i druhou dětskou postavu – a všem na place došlo, že je její hlas pro malého klučinu ještě lepší.

01) V celém seriálu nebyl jen v jediném díle

Vzhledem k asi k milionu odvysílaných epizod Simpsonových je vlastně jednoepizodní Bartova absence poněkud překvapivá. Na druhou stranu, v Simpsonových má víc absencí než on jenom Maggie! Bart se nevyskytoval v díle 20. řady jménem Čtyři velké ženy a manikúra, který se tak nějak celý točil kolem kadeřnických témat. Není tedy divu, že na Barta v zápletce nakonec nezbylo místo.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný