28. srpna 2018 15:04

Rory Reid z Top Gearu prozradil, jaké si zamiloval české auto

Hvězda pořadu Top Gear promluvila třeba o divných místech, kde ho poznávají fanoušci.

Prozradíte, jak se natáčí Top Gear?

Všechno začíná u producentů, kteří vybírají, jaké auto bude lidi zajímat. Oni taky vymýšlejí, jakou roli by takové auto mohlo sehrát v nějakém příběhu, a jak se to natočí. Pak nás k tomu přizvou a radíme se všichni dohromady. Top Gear je týmová spolupráce.

Jaká je nová série?

Myslím, že tahle série je hodně podobná druhé sérii. Byli jsme rádi, že se druhá série divákům líbila, a chceme, aby si stejně užili i nové díly. Studio se trochu změnilo, využili jsme v něm pár nových nápadů. Když na to přijde, jsme v tom tak trošku perfekcionisté.

Kam se bude ubírat budoucí vývoj aut?

Podle mě budou muset být nová auta vybavená nějakými elektrickými prvky. Nebo budou úplně elektrická anebo hybridní. Jako všechno, co si v budoucnu koupíme. Nebudeme mít na výběr. Jsem velkým fanouškem nových technologií. Mám rád technologie stejně jako auta, takže sledovat vývoj aut je pro mě něco naprosto úžasného.

Jakým autem jezdíte?

Ve volném čase zrovna jezdím s hodně solidní Škodou Octavií RS. Je opravdu spolehlivá a rychlá. Má pohon na všechna čtyři kola, takže se dobře řídí za deště i na sněhu. Pro auta, od kterých na první pohled nic moc nečekáte, máme takovou přezdívku. Říkáme jim spáči. Ale pak se stane, že do takového auta nasednete, rozjedete se a úplně vám zamotá hlavu. Škoda je přesně taková.

Co vás během natáčení nové série nejvíce bavilo?

Nejvíce? Největší zábava byla v Japonsku. Chris dostal nápad nakoupit pár japonských aut, dovézt je zpátky do Velké Británie a zkusit na nich vydělat. Japonská automobilová kultura je hodně zajímavá. Však uvidíte.

Z čeho jste měl největší strach?

Nejvíc jsem se bál, když jsem řídil na hodně úzké cestě v jednom kaňonu v Utahu. Jedete, a přitom vidíte přes okraj až na dno. Spousta aut už sletěla dolů, a protože je nemají jak vytáhnout, leží tam rozbitá a ohořelá. A vám je jasné, že můžete dopadnout stejně.

Jaký jste, když se natáčí?

Asi jsem ze všech nejsoutěživější. Soutěžím i v tom, kdo bude soutěžit. Když přijde nějaká výzva, jdu do toho a chci vyhrát.

A býváte nejrychlejší?

Nejrychlejší je Chris. Protože má zkušenosti ze závodů, všichni si myslíme, že je schopný vytáhnout z auta víc než ostatní. Že se dostane až na hranici, a ještě kus za ni. Díky němu vypadají auta fakt dobře. Podle mě je Chris nejrychlejší na okruhu, ale já jsem nejlepší.

Co pro vás bylo největší výzvou během natáčení nové série?

Natáčení epizody, ve které se auta mění v koně. Skákali jsme v autech přes překážky a závodili v dostizích.

Co jste se během natáčení naučil?

Hlavně to, kde je moje místo. Když posadíte do jedné místnosti tři lidi, kteří se předtím neznali, není úplně jednoduché najednou mluvit na kameru. Ale čím více času spolu trávíme, tím lépe si rozumíme. Každý ví, co chtějí ostatní říct a jak to myslí. Dopředu tušíme, jak na to budou ostatní reagovat, takže si navzájem nahráváme. Díky Top Gearu jsem se naučil, jak spolupracovat a jak natočit show, která bude diváky bavit.

Jak vznikají nové díly?

Producenti vyberou auta a vymyslí příběhy, do kterých se hodí. My přicházíme až jako poslední a něco málo k tomu přidáme. Top Gear je pořad hodně založený na producentech. Když za nimi přijdeme s návrhem, díky kterému je jejich nápad lepší, vyslechnou nás. Když přijdeme s něčím hrozným, prostě to ignorují. Všechny moje nápady zatím víceméně ignorovali.

Co byste chtěl v Top Gearu ještě vidět?

Strašně by mě zajímalo, jak moc dobrá jsou samořiditelná auta. Protože si myslím, že bychom si nějaké takové auto mohli pořídit místo Chrise. Ale vážně, podle mě budou samořiditelná auta v budoucnu hrát velkou roli. Slyšel jsem, že v Británii budou moct za tři roky legálně jezdit po běžných silnicích. Takže už brzy je budeme hodně vídat. Chtěl bych v Top Gearu nějakou výzvu se samořiditelnými auty. Dokážeme je porazit? Opravdu fungují? Dá se v nich jet opilý z hospody domů?

Co vás během natáčení nové série nejvíce bavilo?

Epizoda o automobilové kultuře v Japonsku. Připadal jsem si jako na Divokém západě, protože tam nemají žádná pravidla, v čem můžete a nemůžete jezdit. Téměř všechno je povoleno. Projížděl jsem se po normální ulici v závodním auťáku z Le Mans. Jel jsem v golfovém vozíku převlečený za Maria. Řídil jsem Lamborghini s blikajícími LED světýlky. Strašně mě bavilo ponořit se do celé jejich kultury a postupně zjišťovat, co přesně se Japoncům na autech líbí. Japonská kuchyně je také velmi zajímavá. Měl jsem třeba cheesburger s rýží. Zní to hrozně, ale bylo to výborné.

Stává se vám, že vás lidé zastavují na ulici?

Občas nás někdo pozná. Třeba v obchodě si musí člověk dávat pozor, co nakupuje. Aby nevypadal divně, když bere něco pro manželku. Nejdivnější místo, kde mě někdo poznal, byly záchody.

Premiérová 25. série Top Gearu začíná na Prima COOL v úterý 4. září ve 20.15.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný