14. prosince 2018 14:06

Tady je 5 důvodů, proč byste měli vidět 5. sérii Vikingů

Něco končí, něco začíná.

Premiérová 5. řada Vikingů je na spadnutí – první epizoda řady jménem Král Rybář se totiž na Prima COOL dočká premiéry již v neděli ve 22.40. I když se tu již nevyskytuje Ragnar, ostatní přeživší zůstávají ve hře! Lagertha, Ivar, Bjorn nebo Floki pokračují ve svém boji o místo na výslunní. Co vše v nové řadě můžete očekávat (a proč Vikingové bez Ragnara paradoxně můžou být ještě zajímavější nežli dříve), můžete načíst v našem souhrnu níže.

05) Jaký otec, takový(í) syn(ové)?

Ačkoliv se za Ragnarem slehla zem, jeho odkaz stále přetrvává – jeho jméno si dnes ostatně lidé na severu nepřipomínají jen tak pro nic za nic jako legendární postavu. Ragnarův odkaz však není v seriálu přítomný jenom metaforicky, ale i doslova. Vikingové se s 5. řadou přeorientovávají na sledování trampot Ragnarových synů, především znesvářeného Ivara a Bjorna. To znamená, že klidně můžeme sledovat další čtyři řady jejich válčení, putování po světě a vzájemných půtek. Vyloupnou se z nich nakonec stejné tragické postavy, anebo svůj osud zakončí v pozitivnějším duchu? Nezbývá než říct, že doslova uvidíme!

04) Mírný restart v mezích zákona

S úpravou formátu souvisí nejenom posun v zápletkách, ale i jakási mírná obroda Vikingů jako seriálu. Ta se projevuje zejména na nové postavě biskupa Heahmunda, kterého hraje náš oblíbený maniak z Tudorovců, Jonathan Rhys Meyers. Heahmund se brzy přidá po bok hlavních postav, činí tak ale z nečekaného úhlu – začíná totiž jako záporák na anglické straně, situace tomu však chce, že v opozici nevydrží navěky. Nebudeme toho odhalovat víc, Heahmund nicméně do seriálu vrací silnou postavu o nejisté loajalitě, jakou byli v minulosti Rollo, Ecbert nebo vlastně i Ragnar sám.

03) Lagherta na mušce

S Ragnarovou smrtí je Lagertha jednou z posledních přežívajících postav z počátku Vikingů – Rollo si poměrně dobře hoví v Normandii a k Flokimu se ještě dostaneme. Buď jak buď, Lagertha je nyní královnou Kattegatu a její pozice na pyramidě moci by nemohla být lepší... Anebo snad ano? Čím více je na vrcholu, tím bolestivější z něj může být pád. Na obzoru se totiž smráká a mezi Vikingy hrozí vzájemný rozkol. Mytologická Lagertha není známa kvůli tomu, že by byla vynikající politickou pletichařkou nebo sjednotitelkou všech Vikingů pod sluncem. Zakončení Ragnarova příběhu jsme se už dočkali. Na to, jaké však bude zakončení Lagerthina osudu, si budeme muset ještě chvíli počkat.

02) Vstříc horizontu

Druhou postavou, která byla ve Vikinzích od počátku a stále čeká na své finále, je proslulý stavitel lodí Floki. Toho v 5. řadě čekají především objevitelské výpravy vstříc horizontu. Jeho cílem je najít Asgard, bájnou zemi severských bohů, je však také dost dobře možné, že namísto toho najde nějaké nové významné kontinenty a ostrovy. Podobně jako jsme se v 1. řadě podívali očima cizáka na středověkou Anglii, Flokiho objevitelské plavby v 5. řadě poslouží jako zpestření spikleneckých příběhů v ději Lagerthy a dalších. Kdo ví, třeba Floki skutečně zemi bohů najde – a ačkoliv bychom něco věděli, nikde není psáno, že nemůže být jeho nejnovější plavba může i tou poslední.

01) Legenda pokračuje

Ragnar je mrtvý, ať žije Ragnar – svět, který jeho tažení přinesla, po něm však již zůstane. Všechna jeho rozhodnutí, všechny jeho chyby, všichni jeho spojenci i nepřátelé ve Vikinzích zůstávají. Legenda Vikingů pokračuje a jejich věk ještě ani zdaleka neskončil. Začal totiž prvním dílem seriálu (zasazeným do roku 793), zakončen je však historicky až v 11. nebo 12. století během dalších vikingských vrcholů v plavbě i boji. Nelze tedy říct, že by tomuto seriálu v dohledné době mohly dojít zápletky!

Premiéroví Vikingové začínají na Prima COOL v neděli ve 22.40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný