16. května 2018 19:25

Premiérová 3. série Vikingů běží na Prima COOL každou neděli večer

Vydejte se s Ragnarem do mytické Paříže!

Kvůli slibu, že získá novou půdu na anglickém území, vede Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) svůj lid vstříc nejistému osudu na pobřeží Wessexu. Král Egbert (Linus Roache) toho nasliboval mnoho, ale teprve čas ukáže, jestli všechno splní.

Jenže neklidného Ragnara to táhne dál... až do mýtického města jménem Paříž. Říká se, že je to naprosto nedobytné místo. Ragnar a jeho Vikingové se tím nenechají odradit ani zastavit. Pokusí se strhnout hradby Paříže stůj co stůj a zapsat vikingskou legendu do dějin.

Napínavá dobrodružná historická sága o Ragnarovi, Lagerthě (Katheryn Winnick), Rollovi (Clive Standen) a Björnovi (Alexander Ludwig) na Prima COOL pokračuje vyhrocenou 3. sérií. Tváří v tvář vysokým ambiciím se najednou začínají drolit dříve pevná přátelství a nezlomná víra se otřásá v základech. Komu můžou Vikingové věřit? A co když jsou zrádci dokonce i v jejich vlastních řadách?

Seriál Vikingové vypráví jedinečné příběhy o legendárních životech a velkolepých dobrodružstvích slavných válečníků. Přibližuje život v době temna z pohledu Vikingů, ve světě, kterému vládli nájezdníci, dobyvatelé a objevitelé.

Zajímavosti:

 • Seriál Vikingové se začal vysílat v roce 2013. Rychle se stal jedním z nejúspěšnějších zahraničních pořadů. Zatím vznikly 4 řady. Šestá bude mít premiéru zřejmě během roku 2018.
 • Tvůrcem seriálu je Michael Hirst (Tudorovci, Borgiové, Královna Alžběta).
 • Natáčí se převážně v mrazivě krásné irské přírodě. Dodatečné záběry severské krajiny vznikly v panenské přírodě západního Norska.
 • Gustaf Skarsgård, který pochází ze Švédska a hraje Flokiho, pomáhá ostatním, převážně anglicky mluvícím hercům, s výslovností některých vikingských jmen.
 • Základem seriálu Vikingové se stal Hirstvův srdcový projekt. Po dokončení scénáře k oscarovému historickému dramatu Královna Alžběta plánoval film o Alfrédu Velikém, vládci anglického království Wessex, a o tom, jak porazil Vikingy a zastavil jejich plenění Velké Británie. Na film nakonec nedošlo, ale Hirstovy přípravy se osvědčily, když o několik let později dostal příležitost stvořit Vikingy.
 • V pozdějších řadách je jednou z významných postav dospívající princ Alfréd, který se později stal králem, sjednotil rody, vyhnal dobyvačné Vikingy z anglického území a zapsal s díky tomu do historie jako Alfréd Veliký. Zatím se zdá, že i na tento příběh v seriálu nakonec dojde – a jeho tvůrce Michael Hirst si tak konečně splní mnoholetý sen vyprávět příběh o Alfrédu Velikém.
 • Seriál Vikingové se zaměřuje na méně známé události dějin. Hirst si během příprav seriálu uvědomil, že prakticky vše o Vikinzích zaznamenal někdo jiný a všechny historické prameny o nich mluví jako o zloduších. Zdálo se mu to příliš jednostranné a omezené. „Vikingové pokaždé vystupují jako ti zlí, kteří vyrazí dveře, zničí vám dům, znásilňují a plení jenom proto, že je to baví,“ říká. „Takže jsem chtěl vyprávět příběh Vikingů z jejich úhlu pohledu. Vždyť dějiny Vikingů zapsali křesťanští mniši a ti museli všechno patřičně zveličit.“
 • Hirst se snaží dostat do seriálu tolik historických faktů, kolik je možné. Ale na druhou stranu nikdy netvrdil, že by Vikingové měli mít charakter dokumentárního filmu. „Nikdo neví, co přesně se v těch temných dobách dělo, a tak jsem si dovolil povolit uzdu představivosti,“ přiznává. „Chceme, aby byl seriál pro diváky zajímavý. Historicky přesná fakta o Vikinzích se dostanou ke stovkám, výjimečně tisícům lidí. Ale díky tomuto seriálu máme potenciál oslovit milióny diváků.“
 • Inspirací seriálu jsou příběhy severských objevitelů a dobyvatelů z oblasti raně středověké Skandinávie.
 • Ragnar i ostatní jsou skutečnými hrdiny severských legend a v mnohých případech dokonce i skutečnými historickými postavami.
 • Ve Vikinzích se potkávají legendární i historické postavy, které žily v průběhu zhruba jednoho století. V seriálu jsou to prakticky vrstevníci – kvůli dramatickému efektu a pro potřeby vyprávění.
 • Skutečným historickým předobrazem Ragnarova bratra Rolla byl Viking Hrolf (latinsky Rollo), kterému se postupně podařilo dobýt část Francie dnes známou jako Normandie. Název Normandie znamená „země Seveřanů“. Hrolf byl předkem normanského vévody Viléma Dobyvatele, který se stal anglickým králem.
 • Dobrodružství legendárního vikingského náčelníka Ragnara Lothbroka, jeho rodiny a přátel jsou zaznamenaná v historických ságách z 12. a 13. století. Zčásti jde o fiktivní příběhy vycházející z ústně tradovaných zkazek zapsaných dvě až čtyři století poté, co se udály. Jako další inspirace posloužily historické dobové záznamy: jako třeba vyplenění křesťanské farnosti na ostrově Lindisfarne zachycené ve druhé epizodě Vikingů.
 • Ženské postavy v úvodní znělce znázorňuji dcery severské bohyně bouří Rán, které v mytologii Vikingů představují mořské vlny. Úvodní znělka zachycuje odchod vikingského válečníka ze světa žijících, zatímco se jeho zbraně a poklady potápí na dno moře. Ve znělce se také krátce objevuje bohyně smrti Hel.
 • Písnička z úvodni znělky se jmenuje If I Had a Heart a je od švédské zpěvačky a muzikantky Fever Ray. Vyšla na jejím debutovém albu v roce 2009. Stejná písnička se objevila také v seriálech Perníkový táta a Lovci zločinců.
 • Hudbu k seriálu složil Trevor Morris (Tudorovci, Borgiové, Pilíře Země) a norská skupina Wardruna. Její zakladatel Einar Kvitrafn Selvik si ve třetí řadě zahrál šamana.
 • Seriál je jako pravá vikingská sága. Jeho děj už překlenul několik desetiletí.
 • Seriáloví Vikingové se zatím dostali do Francie a obléhali Paříž, plavili se po Středozemním moři a prozkoumali část severního pobřeží Afriky. Možností, kam se ještě můžou vydat, stále zbývá hodně. Mohli by zamířit například do Ruska nebo objevit Ameriku před Kryštofem Kolumbem.
 • Travis Fimmel, který hraje hlavního hrdinu, si myslí, že se Ragnar svým způsobem podobá mafiánovi Tonymu z oblíbeného seriálu Rodina Sopránů. „Tony taky dělal hrozné věci, a přesto jsme si ho oblíbili. Ani ve Vikinzích není úplně jednoznačné, kdo je hodný a kdo zlý. Vikingové podnikají nájezdy a plení, aby zaopatřili rodinu. Nikdy je ani nenapadne, že by dělali něco špatného.“
 • Travis Fimmel se původně ucházel o roli Ragnarova bratra Rolla.
 • Clive Standen (Rollo) a Gustaf Skarsgård (Floki) se původně ucházeli o hlavní roli Ragnara.
 • Travis Fimmel je ve skutečnosti pouze o 13 let starší než Alexander Ludwig, který hraje jeho syna Björna. Katheryn Winnick, která hraje Björnovu matku Lagerthu, je pouze o 15 let starší než Ludwig.
 • Ragnarův závistivý bratr Rollo byl v první verzi scénáře jeho bratrancem.
 • V seriálu se často objevují havrani. Vikingové věřili, že havrani jsou vyslanci boha Odina, a že když se objeví, Odin očima havranu sleduje, co se práve děje – většinou nějakou vyznámnou událost.
 • Seveřané se ve skutečnosti nepovažovali za národ Vikingů. Slovo původně neoznačovalo národnost, ale profesi, jejíž podstatou bylo dobývání a plenění.

Postavy:

Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) Neklidný bojovník s farmářskými kořeny touží objevit, prozkoumat a vyplenit nové končiny na druhé straně oceánu. Stal se králem a má více moci než předtím, ale jeho touha prozkoumat neznámá cizí království zůstává neukojitelná. Cítí pouto k vikingskému bohu Odinovi.

Travis Fimmel Australský herec a bývalý model se narodil 15. července 1979 ve městě Lockington. Proslavil se hlavní rolí v seriálu Vikingové. Zahrál si v seriálu Zvíře s Patrickem Swayzem a upozornil na sebe rozsáhlou kampaní pro módní značku Calvin Klein. Byl Tarzanem v neúspěšném seriálu z roku 2008. Vyrůstal na dobytčí farmě o rozloze 5 500 akrů a říká, že farmářství mají s Vikingem Ragnarem společné. Ve volném rád hraje rugby, táboří, surfuje a jezdí na koni nebo motocyklu.

Lagertha (Katheryn Winnick) První manželka Ragnara Lothbroka je nezávislou, nebojácnou válečnicí a štítonoškou. Vždy bojovala bok po boku s muži a nikdy nebyla nejslabším článkem štítové hradby. Přestože má s Ragnarem syna, nikdy se nenechala zavřít doma u ohniště. Po smrti dcery a rozchodu s Ragnarem se stala náčelnicí.

Katheryn Winnick Kanadská herečka se narodila 17. listopadu 1977 v okresu Etobicoke v Ontariu jako Kateryna Anna Vinitska. Proslavila se zejména hlavní ženskou rolí v seriálu Vikingové a objevila se také v seriálu Nikita. Její rodiče pochází z Ukrajiny u krajinština se stala jejím prvním jazykem. Anglicky začala mluvit až v osmi letech, od šesti let se věnovala bojovým uměním. Ve třinácti letech získala první černý pás.

Rollo (Clive Standen) Ragnarův bratr je impulzivní, divoký, bezstarostný, nepředvídatelný a nezkrotný bojovník sžíraný žárlivostí. Vztah mezi ním a jeho bratrem je nesmírně složitý a neustále napjatý. Rollo má stejně velké ambice jako Ragnar a cítí se nedoceněný. Nikdy není jisté, na čí stranu se přikloní.

Clive Standen Britský herec se narodil 22. července 1981 na severoirské vojenské základně Holywood. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové, Camelot, Robin Hood a Vládce času. Kromě herectví se v minulosti věnoval mezinárodnímu zápasení v thajském kickboxu Muay Thai a stal se zlatým olympijským medailistou v šermu. Věnuje se ochraně přírody a je mluvčím organizace na ochranu moří Sea Shepherd. Je ženatý a má tři děti.

Floki (Gustaf Skarsgård) Ragnarův blízký přítel a geniální stavitel lodí má nápad na nový typ vikingských lodí, které překonají těžké podmínky severských moří a zároveň se můžou plavit proti proudu mělkých řek. Bez něj by Ragnar nikdy nedokázal uskutečnit své sny o objevování a dobývání nových civilizací. Je zábavným, i když zároveň nebezpečným vtipálkem a náboženským fanatikem. Za vším hledá vůli bohů.

Gustaf Skarsgård Švédský herec se narodil 12. listopadu 1980 ve Stockholmu. Pochází ze slavné herecké rodiny a mimo Skandinávii je známý hlavně díky roli v seriálu Vikingové. Vystupuje také ve druhé řadě seriálu Westworld. Herectví se věnuje už od roku 1989 a jeho otcem je slavný herec Stellan Skarsgård. Má pět sourozenců a další dva nevlastní bratry. Bratři Alexander, Bill a Valter jsou také herci (Alexander se proslavil rolí v seriálu True Blood: Pravá krev a zahrál si Tarzana v Legendě o Tarzanovi, Billa znáte jako klauna Pennywise z hororu To). Jeho kmotrem je známý herec Peter Stormare.

Athelstan (George Blagden) Pokorný křesťanský mnich se po vyplenění kláštera, ve kterém žije, stal nejdříve Ragnarovým otrokem a později přítelem. Zajímá se o kulturu Vikingů a příjímá ji za svou.

George Blagden Britský herec se narodil 28. prosince 1989. Zahrál si v seriálech Vikingové a Versailles nebo v oscarové filmové adaptaci Bídníků z roku 2012. Ve třinácti letech začal zpívat v různých pěveckých sborech i vlastní rockové kapele. Jeho přítelkyní je herečka Elinor Crawley, se kterou se seznámil během natáčení Vikingů.

Siggy (Jassalyn Gilsig) Vdova po zabitém jarlu Haraldsonovi je svědomitá kráska, která po manželově smrti slouží Laghertině rodině. Přišla o všechno, kromě touhy po vlivu a moci.

Jassalyn Gilsig Kanadská herečka se narodila 30. listopadu 1971 v Montrealu. Objevila se v seriálech Vikingové, Glee, Plastická chirurgie s.r.o. a Bostonská střední. Herectví vystudovala a věnuje se mu už od 12 let. Po otci je židovského původu. Je rozvedená a má jedno dítě.

Björn (Alexander Ludwig) Dospělý syn Ragnara a Lagerthy respektuje, miluje a ctí oba rodiče. Je inteligentní a pevně odhodlaný následovat otce a stát se stejně velkým válečníkem a objevitelem jako on. Díky bitvě, ve které neutržil jediné zranění, získal proslulou přezdívku Björn Železný.

Alexander Ludwig Kanadský herec, zpěvák a model se narodil 7. května 1992 ve Vancouveru. Objevil se v několika filmech včetně prvního dílu série Hunger Games, ale nejznámější je díky roli v seriálu Vikingové. Jeho matka je bývalá herečka, přesto (nebo právě proto) musel rodiče dlouho přemlouvat, než mu dovolili, aby se stal dětským hercem. Věnoval se závodnímu freestyle bruslení a má zkušenosti se skydivingem.

královna Aslaug (Alyssa Sutherland) Krásná a důvtipná dcera vyhlášeného drakobijce Sigurda a štítonošky Brunhildy svedla Ragnara příslibem synů, kteří mu byli předpovězeni, a stala se jeho druhou ženou.

Alyssa Sutherland Australská herečka a modelka se narodila 23. září 1982 v Brisbane. Má za sebou úspěšnou kariéru v modelingu, díky čemuž se objevila ve filmu Ďábel nosí Pradu. Kromě Vikingů dosud získává spíše jen okrajové role. Je rozvedená.

král Ecbert (Linus Roache) Ambiciózní a pragmaticky založený panovník vládne největšímu z pěti anglických království Wessexu a plánuje svou říši ještě rozšířit. Je schopným politikem i stratégem. S vikingskou hrozbou už dlouho počítá a je přesvědčený o tom, že ji dokáže využít ve svůj prospěch.

Linus Roache Britský herec se narodil 1. února 1964 v Manchesteru. Upozornil na sebe rolemi v seriálech Vikingové a Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti nebo v minisérii Titanic. Byl nominovaný na Zlatý glóbus za roli ve filmu RFK. Jeho rodiči jsou herci William Roache a Anna Cropper. Od roku 2002 je ženatý.

císař Karel (Lothaire Bluteau) Vládce západní částí rozdělené Svaté říše římské je komplikovaný muž sužovaný mnoha potížemi. Když se vikingové nečekaně objeví pod hradbami Paříže, Karel stojí tváří v tvář největší výzvě svého života. Jedině pokud se mu podaří odrazit armádu pohanů, může překonat své nejhorší obavy.

Lothaire Bluteau Kanadský herec se narodil 14. dubna 1957 v Montrealu. Zahrál si v seriálech Vikingové, Tudorovci a 24 hodin. Mluví anglicky a francouzsky.

Premiérová 3. série Vikingů začíná na Prima COOL v neděli ve 23.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný