5. dubna 2023 09:52

Ochránci zvířat žádají zásadní změnu v seriálu Pán prstenů. Co je tak pobouřilo?

Nákladný fantasy seriál oznámil další nepříjemnou zprávu, které však nezůstala bez odezvy.

Natáčení druhé sezony tolkienovského seriálu Pán prstenů: Prsteny moci nemá zrovna na růžích ustláno. Nedlouho poté, co vyhořelo zázemí Brey Studios v britském hrabství Berkshire, kde momentálně filmaři pracují, přišla další rána. Proti seriálu se obrátila světoznámá organizace na ochranu práv zvířat PETA.

Rozhořčilo je úmrtí koně, k němuž došlo 21. března při tréninku jedné ze scén. „K události došlo v ranních hodinách, když byl kůň rozcvičován před jednou ze zkoušek. Jezdec nebyl oblečen v kostýmu a nenatáčelo se. Byl přítomen veterinář i zástupce American Humane Association. Nezávislá pitva potvrdila, že kůň zemřel na srdeční selhání,“ stojí v oficiálním vyjádření Amazon Studios.

Podle zdrojů magazínu Variety šlo o náročnou scénu, při níž mělo být během dne použito více než třicet koní. V době události jich na místě bylo zhruba dvacet. PETA už delší dobu usiluje, aby se při podobných produkcích vůbec nepoužívala živá zvířata, což zopakovala i ve své výzvě k tvůrcům seriálu.

„Producenti Prstenů moci mají možnost používat CGI, mechanická zařízení a další humánní metody, které by při natáčení neuhnaly zranitelné koně k smrti, ale radši volí způsoby podobné skřetům žijícím v podzemí... Pokud nedokážou pro své umění přestat zneužívat zvířata, měli by si najít nové médium, protože nikdo nechce sledovat televizní spinoff, v němž bude hlavním tématem mučení,“ píše se v reakci PETA.

Právě velké davové scény bývají pro koně nejvíce stresující a fyzicky náročné, takže při nich dochází nejčastěji ke zraněním a úmrtím. Velkou kritiku ochránců zvířat si vysloužil i režisér Peter Jackson. Při natáčení jeho filmu Hobit: Neočekávaná cesta zemřeli tři koně a více než dvacet menších zvířat.

Zdroj: Variety

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný