11. listopadu 2016 11:59

Od Upířích deníků k Pravé krvi: 5 nejlepších upířích seriálů

Agresivní virus II (12) - upoutávka

Už si na vás brousí zuby.

S pondělním večerem se druhá řada Agresivního viru nachýlí ke svému konci! Ve 22.15 totiž na Prima COOL začíná předposlední epizoda druhé sezóny! Zápletka houstne jako hemoglobin, na počest netradiční virologické sci-fi jsme proto vzpomněli na patero předchůdců – v posledních letech totiž platilo, že je-li v seriálu upír, výsledek bude spíše vztahovějšího než apokalyptického charakteru.

Pravá krev

Mnozí blýskavé upíry v sérii Stmívání dodnes považují za notnou degradaci konceptu krvosajů – ti totiž přece musejí být hororovými padouchy, nikoliv namakaným ztělesněním dívčích snů. Jenže po boku Stmívání je tu parádní série Pravá krev, která se rovněž nebála z upírů udělat jakési Vikingy závislé na (syntetické) krvi. Pravá krev tak ilustruje, že Stmívání není špatné kvůli svým hodným upírům, ale prostě jenom proto, že je špatně natočené...

Angel

Méně slavný spin-off seriál ze světa Buffy si rovněž dal do hlavní role "hodného upíra". Angel tu opustil Hellmouth a vydal se vstříc náruči Los Angeles, aby se tu podíval na zoubek démonické právní korporaci, což je spojení, které přímo smrdí samotným peklem. Vzdor své nemalé popularitě byl seriál později zrušen, pro fanoušky drsných, ale nikoliv ultrašpatných upírů však dodnes hýří fantasticky temnou poslední řadou.

Cena za lidskost

Jak plyne z poněkud obskurního českého názvu seriálu Being Human, i tentokrát namísto řešení toho, jak se upírů správně zbavit, došlo především na uvažování nad upíry jako metaforou jinakosti. Being Human byl především vztahovou dramedií plnou jízlivých dialogů mezi notně atypickými spolubydlícími, mezi nimiž se shodou náhod našel nejen upír, ale i duch a vlkodlak. Jakkoliv šlo spíše o takové alternativní Přátele než seriálového Bladea, dílko je poměrně vysoce hodnocené a dalo nám celou řadu populárních herců.

Upíří deníky

Podobného ražení jsou ostatně i Upíří deníky – tahle seriálová variace Stmívání, jež je ostatně také natočena na motivy knižní předlohy, jde však v náctiletých motivech ještě o dost dále. Není se čemu divit – její tvůrce Kevin Williamson ostatně přichází z emoopery jménem Dawsonův svět. Pro spoustu diváků starších 18 let jsou tak upíří deníky televizním ekvivalentem předložky před dveřmi, pro mnoho mlaďochů však šlo o první seznámení s tesákovými fešáky. A to se prostě musí ocenit!

Buffy

Zřejmě nejúspěšnějším vykreslením krvosajů v seriálech je však klasika jménem Buffy. Za 7 řad tahle pecka sebrala takovou porci pozitivních ohlasů, cen a hlavně fanoušků, že ji lze právem označit jako "kult" – a ničemu nevadí, že tu většina upírů byla veskrze negativního ražení. Čas od času se totiž objevili i ti "hodnější" (jako třeba výše zmíněný Angel), kteří vše dovedli vynahradit. A pro zbytek tu byl připravený efektní dřevěný kolík!

Agresivní virus začne řádit už v pondělí ve 22.15 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný